Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Budoucnost se jménem ŠTROB

Těch pět písmen v sobě skrývá všechno. S jako Start i R jako Respekt. Firma ŠTROB letos působí už šestadvacet let na trhu. Oslavili to se zaměstnanci, přípitek… a jedeme dál. Žene je totiž písmeno B. B jako Budoucnost.
Jan Štifter, foto: Milan Havlík
18. Září 2017 - 17:31

S… Start

Rok 1991, krátce po sametové revoluci. Jako většina firem, které se dodnes udržely. Někde se už vystřídaly generace, firmu Štrob ale stále řídí její zakladatel, který se vepsal do jejího jména: František Štrob.

Sedíme v jeho kanceláři v centru Budějovic, je odtud neobvyklý výhled na Senovážné náměstí, poštu i muzeum a za ním se rýsuje Kleť. Stůl zdobí stříbrná cukřenka, a není tu jen tak: manželka pana Štroba je ve městě vyhlášenou obchodnicí se starožitnostmi. Potkávají se ve vkusu i zájmu – historické kousky doplňují plastiky Olbrama Zoubka, každá s příběhem, o kterém její majitel dokáže se zápalem vyprávět.

František Štrob totiž není klasický podnikatel. Věci, které ho obklopují, dokazují, že se vždycky dívá trochu dál. Hledá nové perspektivy. Proto není jen jediným Štrobem, jednatelem společnosti Štrob, kde vlastní pětasedmdesátiprocentní podíl. Proto také s přáteli staví bytové domy v Praze nebo s kolegou rozjel továrnu META na Rudolfovské v Českých Budějovicích.

Kolik kostek se vejde do stříbrné cukřenky, tolik tváří a zájmů má i František Štrob.

 

T… Technologie

Těch sto zaměstnanců, kteří mají na vizitkách modročervené logo společnosti Štrob, spojuje jediné: zájem o technologie. Předmětem činnosti jsou kompletní dodávky technických zařízení budov – topení, zdravotní instalace, vzduchotechnika, klimatizace, elektroinstalace, měření a regulace nebo projekce. Působí především na jihu Čech a pak v Praze. Tam má firma svou technickou kancelář, s pražskými zaměstnanci.

„Základní filozofií naší firmy je nabídnout zákazníkovi kompletní, plně funkční dílo včetně projektu. Všechno z jedné ruky. Ušetříme mu eventuální problémy při koordinaci více subdodavatelů a následné spory, co je důvodem nedokonalé funkce namontovaného zařízení,“ říká František Štrob.

Protože ve firmě pracují technici řady profesí, dokážou v řadě případů zákazníkovi nabídnout originální technické řešení, respektující jeho zdánlivě neřešitelné požadavky.

 

R… Respekt

Jejich práce je vidět všude. V cukřence by musel být práškový cukr, aby každé zrníčko znamenalo jednu realizaci, kterou mají na svém kontě za pětadvacet let.

Ty stavby znáte: například bytový dům v budějovické Stromovce, Grandhotel Zvon na náměstí nebo zdejší katedrála svatého Mikuláše ve stínu Černé věže. Asko, Bauhaus, Sconto, Tesco, ale také třeba jachetní přístav na Lipně nebo vodňanský Pöttinger. „V současné době máme jako největší zakázku Engel v Kaplici,“ míchá lžičkou v kávě František Štrob a očima je na malý moment na Kleti, kterou zahaluje do tmy srpnová bouřka.

 

O… Obchod

Roční obrat firmy činí kolem dvou set třiceti až dvou set padesáti milionů korun. Na všech fakturách se jako kouzelné zaklínadlo objevuje zkratka TZB. Technická zařízení budov tvoří svět lidí kolem Františka Štroba. V TZB je totiž všechno. Vzduch, voda, země i oheň. Topení, zdravotní instalace, klimatizace i elektroinstalace. Vlastně si jich zvenčí vůbec nevšimnete, ale jsou to právě ty instalace, které vdechují stavbám život. Jejich srdce a plíce. Žíly zasekané ve zdech, kterými teče elektřina. Průchodné nozdry, které fungují, i když dům dostane rýmu.

 

B… Budoucnost

Už za chvíli bude muset paní Štrobová sehnat pro manžela cukřenku o něco větší. Aby se do ní vešel projekt, který dlouhou dobu nosil v hlavě a od letošního března ho realizuje. Výstavba Technologického dvora. Roste nedaleko Voříškova dvora u Vltavy v Budějovicích, na dohled od Sconta, jehož srdce také tepe díky společnosti Štrob.

Cukřenka musí jít stranou, aby uvolnila místo výkresům. A v hlavě Františka Štroba už leží jména lidí a firem, kteří prostor zabydlí spolu s ním – ví, koho tam chce jako nájemce, a opět má jasnou vizi. „Představte si Frantu s Pepíkem, dva topenáře. Předtím, než je pustíte do svého domu, s nimi navštívíte naše technologické centrum. Tam s nimi proberete možné technologie a výrobky, dozvíte se o řadě možností, které by vás jinak ani nemusely napadnout. Tohle je budoucnost.“

Budoucnost se jménem Štrob.