České Budějovice mají novou kulturní památku – plavecký stadion se sochou odpočívajícího plavce
Plavecký stadion (1958 – 1971) v Českých Budějovicích navržený významným jihočeským architektem Bohumilem Böhmem patří ke špičce sportovních staveb u nás. Jeho kompozici tvoří unikátní oválná plovárenská hala, před níž je předsazeno dlouhé nízké křídlo. „Výjimečnost haly spočívá v její technicky náročné konstrukci zavěšené lanové střechy, která má tvar hyperbolického paraboloidu“ uvádí Eva Erbanová z Národního památkového ústavu a dodává: „Užití takovéto konstrukce bylo v roce 1958, kdy byl plavecký stadión navržen, aktuální ve světovém měřítku“. První střecha tohoto typu na světě byla vyprojektovaná jen několik let před tím pro mnohoúčelovou halu v Raleigh v Severní Karolíně (1952 – 1953). Řešení budějovické plavecké haly není pouhou nápodobou haly v Raleigh, je určitým transformováním její podoby. Oproti americké hale má budějovická zavěšená střecha podobu plynulého prstence.
Objekt Plaveckého stadionu se citlivě začlenil do daného prostředí. Byl navržen jako lehká pavilonová stavba, která svou transparentností a organickým tvarem střechy nerušila z dálkových pohledů obraz historického jádra města.
Svým moderním řešením provozu a vnitřním uspořádáním patřil plavecký stadion ve své době k evropské špičce. „Již během stavby se stala plovárna předmětem zájmu i Mezinárodní akademie pro plavectví (IAB), která si vyžádala podklady pro její publikování ve svém odborném časopisu Sport+Bäderbauten a knize Bäder“ upřesňuje Erbanová.
Ke stadionu patří socha Odpočívajícího plavce od českokrumlovského sochaře Stanislava Zadražila. Od roku 1970 se nachází na prostranství před stadionem a tvarově souzní s jeho architekturou.