Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Unikátní socha anděla vytištěná na 3D tiskárnách o Vánocích ozdobí jindřichohradecké náměstí

O prvním adventním víkendu 2. prosince 2017 bude v Jindřichově Hradci slavnostně odhalena dvoumetrová socha anděla, již ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka realizuje projekt PETMAT. Celá socha anděla bude sestavena z dílů vytištěných na 3D tiskárnách po celé České republice a představena v rámci druhého ročníku festivalu betlémů JINoHRÁtky.
Tisková zpráva
21. Listopad 2017 - 11:26

Již minulý rok realizoval projekt PETMAT, vzniklý a fungující za podpory společnosti Karlovarské minerální vody, a.s. (KMV) na Fakultě architektury ČVUT v Praze, pro muzeum v Jindřichově Hradci nasvícenou pětimetrovou sochu anděla. Do akce bylo zapojeno 12 základních škol v Jindřichově Hradci a okolí. Rekordní socha přilákala tisíce obdivovatelů a návštěvníci si mohli vyzkoušet interaktivitu světel a zpěvu.

Tentokrát se bude jednat o 2m vysokou sochu anděla z dílny umělce Dominika Císaře, který ji sestaví z 253 dílů vytištěných na 3D tiskárnách po celé ČR. Tento projekt je jedinečný v tom, že celá socha vzniká tzv. crowdprintingem, tedy že o jednotlivé části se mohli pomocí interaktivní webové stránky přihlásit tiskaři z celé republiky a tím se na výrobě díla podílet. Jako náplň je použit filament z recyklovaného PETu, ze kterého PETMAT  tiskne ve 3D jako jediný v Česku. Projekt anděla je odborně nazván PET(s)culpt⃰⃰⃰ ⃰.

„Socha anděla je rozdělena na jednotlivé díly, z nichž si každý tiskař vybral jednu nebo více částí, které následně na své tiskárně vytiskl,“ vysvětluje princip crowdprintingu architektka a iniciátorka projektu PETMAT Ing. arch. Kateřina Nováková, Ph.D.

Anděl bude výjimečný i tím, že se každá jeho část umí otáčet kolem tří os, díky čemuž z každého úhlu bude vypadat rozdílně. Celý mechanismus funguje na podobném principu jako historické Krýzovy jesličky.

„Pro KMV je zásadní osvěta a výchova nových generací v tématice recyklace a využití PETu. Jsme rádi, že námi podporovaný projekt PETMAT přinesl ve svém prvním roce svého fungování takovéto výsledky,“ dodává k projektu PETMAT Kristína Simkaničová, PR manažerka skupiny Karlovarské minerální vody.

Autoři sochy doufají, že má dílo šanci na zápis do knihy rekordů. Jedná se totiž o nejvyšší sochu vytvořenou 3D tiskem, na jehož náplň byla použitá vlákna z recyklovaného PETu. Dalšího prvenství by se mohli dočkat i v počtu tiskařů, kteří se na výrobě jednotlivých dílů podílejí. A do třetice: počet rozdílných zúčastněných tiskáren bude též jedním z unikátů.

Socha bude na kašně v Panské ulici k vidění po celé vánoční období a poté se přesune do muzea v Jindřichově Hradci.

 

Dominik Císař je mladý designer, 3D  specialista a architekt.

Podrobný popis: Výška anděla: 2 metry; Díly: 253 dílů o velikosti 20x20x20 cm; Suroviny: 50 kg filamentu - tiskové struny (surovinu zajistí PET MAT); Hmotnost: cca 50 kg; je plně recyklovatelný, k výrobě potřeba 2530 tiskových hodin

 

O projektu PETMAT z.ú.

Projekt PETMAT byl zahájen 1. července 2014 na Fakultě architektury ČVUT v Praze za podpory Karlovarských minerálních vod. Tým vědců, architektů a designéru pracoval na sekundárním využití plastu v architektuře v podobě vývoje cihly z recyklátu PET. Průmyslový vzor plastové cihly PET(b)rick byl registrován v únoru 2015, v květnu 2016 vývojový tým obdržel potvrzení o udělení patentu. Z PETbrick je možné stavět drobnou interiérovou architekturu, sedací prvky, bary, přepážky apod. Na EXPO 2015 v Miláně byly v českém pavilonu vystaveny prototypy 17 laviček z PETu. Kromě laviček z PETu byl významným počinem týmu vánoční strom z PET lahví, tzv. PET tree, který v minulém roce rozzářil prostory u Národní technické knihovny v pražských Dejvicích. Byl sestaven z pletiva, lanek a 12000 PET lahví, čímž upozornil na význam plastu, jeho využití a možnosti recyklace.

Více na www.petmat.cz