Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Skládám pro Lennona i Harrisona

„Just fantastic! Wow!“ „Je to úžasné! Kdo je bítlsák, pochopí.“ „Moc ti přeju, aby to McCartney hrál někdy na koncertě, ideálně s tebou!“ To je jen střípek komentářů na Youtube k písni z roku 2015 s názvem I Know My Love / We're Still Together. Autor hudby a textu: Budějčák David Novotný. Zpěv: The Beatles!
Josef Musil, Foto: Michal Moravec
15. Únor 2018 - 10:02

Opravdu! Všichni členové legendární skupiny zpívají za instrumentálního doprovodu Davida Novotného a jeho hudebních přátel. Dokonce i Lennon a Harrison se chopili svých pěveckých partů, přestože v roce 2015 už byli oba mrtví. Skladba zní, jako kdyby ji vymysleli ve druhé polovině šedesátých let ve studiu na Abbey Road.

Nemožné? Talentovaný hudebník z jihu Čech dokázal, že to možné je. Že se dá tvořivě myslet ve stylu Beatles a hrát na jejich hlasivky podobně jako na klavír. Za jeho písničkou se stopáží tři minuty padesát vteřin je víc než tisíc hodin práce. Výsledek? Mnoho potěšených bítlsáků z celého světa.

A také zápis v České knize rekordů: „Kuriozita roku, první skladba českého autora nazpívaná The Beatles. David Novotný zkomponoval a nahrál hudbu odpovídající stylu této skupiny, složil text a následně z izolovaných vokálních stop písní Beatles o délce 0,1 až 1,2 vteřiny vytvořil vokální složku písně. Rekordmanovu píseň tedy skutečně zpívají Beatles.“

Jenomže tohle je jen kousek pravdy. Skutečnost byla mnohem pracnější a přispěla k ní náhoda. Ta však přeje pouze dobře připraveným. Tady je příběh muzikanta, který stojí na prahu třicítky a možná i profesionální hudební dráhy. 

JEDNOU V AUTĚ

„Už na základce mi spolužáci říkali Bítlsáku a mysleli si, že je to strašná urážka. Ale já jsem byl poctěn,“ prozrazuje David Novotný a dodává: „Jsem člověk současnosti a nepřipadám si, že bych patřil do šedesátých let. Ale hudební styl té doby se mi opravdu líbí. A když se mi něco líbí, není třeba, abych podléhal aktuálním trendům.“

David patří k mladé generaci, jejíž dětství ještě minul internet. V roce 1997, kdy ve svých osmi letech poprvé slyšel písničku Beatles, bylo nutné, aby ji do hlavního vysílacího času zahrnula některá rozhlasová nebo televizní stanice. Stalo se. Známe i přesnou lokaci. „Vyjížděli jsme s taťkou z Tučap, kde jsme tehdy měli chatu, a mířili domů do Budějovic. Z autorádia se ozvala písnička, která zněla úplně jinak než všechno, co se v rádiu hrálo. Nevíš, co to je? zeptal jsem se táty. Odpověděl: To je Love me do, skupina Beatles. Mám od nich nahraná všechna alba.“

Doma pak David provětral tátovu fonotéku. Objevil nejen Beatles, ale i další anglické a americké skupiny šedesátých let. „Fascinovala mě ta atmosféra. Stačilo, abych v televizi uviděl jen ukázku z nějakého hudebního klipu z té doby a rázem jsem byl ve světě, ve kterém mi bylo nádherně.“

DAVIDE, HRAJ!

Rodiče měli z jeho zájmu radost. Táta pro něj kupoval CD s touto hudbou a maminka mu dala do ruky svou kytaru, která už léta sloužila jen jako interiérový doplněk. Když se ti líbí hudba, hraj! S učitelem jde ale všechno snadněji. „Ve škole zrovna pořádali nábor do zájmových kroužků. Přihlásil jsem se na kurz kytary. Naučil jsem se tam základní akordy k doprovodu trampských písniček, ale chtěl jsem víc. Proto jsem po roce nastoupil v Budějovicích do klasické hudebky.“

Na „španělku“ ho tam naučili hodně, ale jeho idoly hrály na elektrické kytary. Rodiče mu tedy takovou koupili a k ní levné kombíčko. V patnácti přešel do hudební školy Yamaha, kde se ho ujal učitel Miloš Švec. „To je zásadní postava pro můj hudební vývoj. Svým zaměřením je rocker. Naučil mě hrát v mnoha rockových stylech, důraz kladl na rozvíjení improvizačních schopností, což je pro tuhle hudbu hodně důležité,“ říká David Novotný.

Už o několik let dříve zkusil vytvořit svou první písničku. Zněla trochu jako Beatles. „Měl jsem z ní takovou radost, že jsem si řekl, že jednou budu skládat písničky v jejich stylu. Snil jsem o tom, že se moje melodie zalíbí nějakému známému zpěvákovi a já se stanu jeho dvorním skladatelem.“

Proto později nešel studovat kytarovou hru na konzervatoř, přestože na to hráčsky měl. Nechtěl hrát Bacha, když mu vlastní nápady nedávaly spát. Jeho cíl: uplatnit se profesionálně v hudební oblasti. Věděl, že se to nestane hned, a proto je dobré umět i něco jiného, čím se člověk uživí a má při tom čas na hraní a skládání. Vystudoval tedy Střední odbornou školu elektronickou se zaměřením na počítačové systémy.

„Ve čtvrťáku jsem odpověděl na inzerát budějovické punkové kapely Kick 69. Sháněli baskytaru. Pořídil jsem si ji, rychle jsem se na ni naučil a nastoupil jsem do kapely. Její frontman Radek Žlůva měl vysoké cíle. Dosáhnout hudebních úspěchů a dělat hudbu profesionálně. Přesně to jsem chtěl taky a vůbec mi nevadilo, že nehrajeme hudbu ve stylu šedesátých let.“

S Radkem Žlůvou společně skládal písně a pak se podílel na jejich interpretaci. Dalším důležitým zážitkem bylo studiové nahrávání. A hraní koncertních šňůr. „Jenomže úspěch se nedostavil v takové míře, aby to naplnilo Radkovy ambice. Jednoho dne řekl, že končí a rozpustil kapelu.“

David sice zůstal sám, ale díky účinkování v kapele získal cenné zkušenosti praktického muzikantského života. Časem přišlo „lano“ od známého budějovického bigbandu Metroklub. Sháněli kytaristu. Žák Miloše Švece samozřejmě dokáže hrát i swing, a hraje ho v Metroklubu dodnes. Avšak svého snu o komponování pro známé zpěváky se nevzdal.

„Vytvořil jsem si doma malé nahrávací studio, absolvoval jsem kurz mixu a masteringu. Svoje skladby jsem rozesílal, ale bez úspěchu. Zavedení zpěváci mají své vlastní skladatele a málokdy si vezmou melodii od někoho neznámého,“ říká David Novotný.

POKLAD NA YOUTUBE

Teď hovoříme o konci roku 2013. Pozor, přijde slíbená náhoda. Náš hrdina surfuje po internetu, a najednou objevuje poklad. Samostatné vokální stopy písniček různých kapel. Byly umístěné na Youtube jen tak pro zajímavost. A mezi nimi i dost písniček od Beatles.

„Jako první jsem sáhl po samostatném zpěvu McCartneyho písničky Oh! Darling. Hodil jsem stopu do nahrávacího programu a zjistil, že se výška zvuku dá měnit. Napadlo mě – když se dá měnit melodie, mohla by vzniknout nová. Svoje písničky na to mám!“

Tak snadné to ale nebylo. Zpěvákův hlas zněl přirozeně jen tehdy, pokud ho David neposunul o více tón a půl. Ale nápad už byl na světě a k dispozici spousta vokálního materiálu, který čekal, kdo z něho vyjme ty správné kousíčky, citlivě je přeladí a spojí do nové melodie s textem.

„Byla to každodenní práce na tři čtvrtě roku. Vytvořil jsem si databázi slabik a tónů z třiceti písní Beatles. Pak jsem napsal vlastní píseň a hledal v portfoliu Beatles vhodné tóny a slabiky, které by se daly přeladit bez ztráty přirozenosti projevu a začlenit do melodie. Zároveň bylo třeba, aby navazovaly slabiky slov. Ten postup byl tak pracný, že už bych ho nechtěl opakovat. Motivovala mě zvědavost, jaké to bude, až moji píseň budou zpívat skuteční Beatles. I způsobem nahrávání jsem se snažil maximálně přiblížil zvuku šedesátých let.“

O tom, že svůj záměr dotáhl úspěšně do konce, svědčí zápis v České knize rekordů i uznání fanoušků. A teď bychom měli končit happy endem: David Novotný už nemusí pracovat v Temelíně, protože si ho předcházejí hvězdy hudebního průmyslu, aby pro ně psal skladby. „To se bohužel nestalo,“ krčí rameny. „Po vyhlášení rekordu jsem zažil dva měsíce mediálního zájmu. A pak ticho po pěšině.“

Dobýt hudební svět je zkrátka na jednoho člověka příliš. Nicméně přísloví nás učí, že ve dvou se to lépe táhne. Ten druhý se loni objevil. Bydlí o téměř 11 tisíc kilometrů dál než David. „Napsala mi e-mail mladá zpěvačka Drestanta z Indonésie. Skládá vlastní písně ve stylu Beatles a má svou kapelu. Poslala mi větší část své písničky Darling Darling a po e-mailech jsme ji dotvořili. Díky současným technologiím jsme píseň i společně nahráli. Já v Českých Budějovicích, ona se svou kapelou v Jakartě. Vytvořili jsme také hudební klip a umístili ho na Youtube.“

Jejich Darling, Darling provázejí příznivé ohlasy. A tak je docela možné, že rekordman z Budějc vytvoří ještě jeden rekord. Duo, jehož členové společně zpívají vlastní písně a při tom je dělí největší vzdálenost na světě. Sebevětší dálka však nic neznamená, když jsou obě srdce naladěna na stejnou vlnu – The Beatles!

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR

ÚNOROVÝ BARBAR V PRODEJI!

Na stáncích za 49 Kč, elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!