
Upal si svou čarodějnici
Zběžným pohledem do médií českých a do médií našich nejbližších sousedů jsou takovými čarodějnicemi někteří politici. Ale pozor, neplést si s honem na čarodějnice. Jak Češi, tak i Slováci se začínají bouřit proti skutečným černokněžníkům, jejichž vládnoucí praktiky začaly daleko překračovat morální, etické či ústavní hranice. Lidé znovu demonstrují na náměstích, někde, jako v Bratislavě, v počtech větších, než tomu bylo při sametové revoluci.
A většinou laxní Češi, které do ulic s transparenty vyžene máloco, dnes ve stovkách tisíc podepisují petice za odstoupení trestně stíhaného premiéra a brání nezávislá média proti uhranutí zlým černokněžníkem z Hradu.
Je to tak správně. Jakmile se média, tak jako Soukupův Barrandov, promění ve sluhy černokněžníků, nebude už nikdo, kdo by házel klacky pod nohy těm, kteří nám chtějí škodit, a namísto, aby občanům sloužili, snaží se z nich učinit poddané, na jejichž zádech se povezou jen ke svému zisku a ještě větší kumulaci moci.
Černokněžníci totiž šíří nenávist, strach a negativitu, protože pomocí takových emocí se poddaní dají snadno ovládat. Používají k tomu pomocníky: hlupáky, kteří bezhlavě šíří na sociálních sítích falešné a nenávistné zprávy. Jako by se černokněžníci inspirovali ďáblem z úvodu Andersenovy pohádky Sněhová královna. Ten stvoří kouzelné zrcadlo, které má moc pokřivit obraz toho, kdo se do něj dívá. Nezobrazuje to dobré a krásné v lidech a věcech, ale zveličuje ošklivost. Když se však ďáblovi pomocníci pokoušeli donést zrcadlo do nebe, aby si dělali blázny z andělů, zrcadlo prasklo a jeho střípky se rozlétly po celé zemi. Tyto střípky uvízly v lidských očích a srdcích, dostaly se i do sklíček brýlí, a tak jejich srdce zamrzla a jejich oči viděly v lidech a věcech pouze ošklivost.
Jenže černokněžníci se přepočítali a zapomněli, že mezi lidem byli i takoví, kteří před začarovanými střepy stihli zavřít oči. Ti se zlou magií nenechají očarovat a už škrtají jiskřičky k upálení černokněžníků. A těm začínají jejich pláště pomalu doutnat.
Ale i těm, kterým je zrovna politika ukradená, můžou v životech dělat neplechu jiné čarodějnice. Spousta z nás má jednu nebo i více takových osobních čarodějnic. Exmanželku / exmanžela, který si za svůj životní cíl stanovil vám škodit. Třídní učitelku nebo družinářku, která nechápe, že její úlohou je pečovat o svěřené dítě skoro tak dobře jako jeho rodiče. Šéfa v práci, který vás při služební cestě sleduje pomocí GPS a měří vám i čas na čurání. Úředníka, který místo aby sloužil, posílá vás poněkolikáté kvůli jedné záležitosti domů s nepořízenou. Městského strážníka s botičkou nasazenou dřív, než jste si stihli vyměnit drobné na automat. Týpka z berňáku. Desetina národa má svého exekutora. Na parcele kunu, které nejvíc chutnají kabely v autě a nedá se nijak chytit. Protivného souseda, který na vás volá policii, když se bavíte na své zahradě minutu po desáté večer. Náměstka na radnici, který polovině města znemožňuje stavbu podkrovních bytů požadavkem na parkovací místa na vlastním pozemku. Obchodníka, který se vám snaží prodat shnilé ovoce zabalené ve výhodném balení nebo zelené maso v obalu polepeném tak, aby to nebylo vidět.
Na každou z těch osobních čarodějnic existuje jiný postup „upálení“. Na jaře, kdy je pro mnohé čas velkého úklidu, je ideální doba se do toho pustit. Dokud ex nedostane rozum, přestříhat veškerá spojení a omezit komunikaci na nutné minimum (třeba ohledně dětí). Když nepomůže mírný postup, nasadit strategii, jak se do lesa volá… Učitelce vysvětlit, že jejím úkolem je mít v první řadě na srdci dobro dítěte (a družinářce, ať si ze dveří družiny sundá tu cedulku, že ÚKOLEM ŠKOLY NENÍ DÍTĚ VYCHOVÁVAT, TO JE ÚKOL RODIČŮ). Šéfovi asertivně vysvětlit, že s vaší kvalifikací a situací na trhu práce můžete jít pracovat někam, kde za nejlepší motivování zaměstnanců nebudou považovat buzeraci.
Úředníkovu kancelář odmítnout opustit až do momentu, než s vámi vyplní ten nesrozumitelný formulář. A při příštích volbách si na radnici zvolit politiky, kteří zařídí, že ke každému úřednímu úkonu se budete moci online nebo telefonicky objednat a nebudete stát fronty. Anebo ještě lépe, většinu věcí vyřídíte rovnou z domova online. Strážníkovi rozhodně nezaplatit pokutu za to, že někde stojíte pět minut bez parkovacího lístku. Jít to vysvětlit do správního řízení. A vzít si jeho služební číslo a podat stížnost na policejní šikanu. Na souseda, který vás opakovaně a bezdůvodně práská strážníkům, podat stížnost nebo žalobu, ať mu ty zbytečné výjezdy nechají zaplatit. Náměstkovi, který vydává nesmyslné vyhlášky, a jeho politické straně to spočítat ve volbách. Dát si tu práci a jít shnilé potraviny reklamovat.
Žádná zázračná protikouzla totiž proti osobním čarodějnicím neexistují. Jen: protestovat, bránit se, ozývat se. A volit. Každý takový malý skutek je jiskrou, díky které se začne té vaší čarodějnici kouřit z koštěte.
...CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!
Na stáncích v prodeji za 49 Kč!
Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!
Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!