Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Šimon Plánička letos oslaví 60

Známý plzeňský herec Pavel Kikinčuk je s jižními a západními Čechami spjatý jako málokterý muž z jeho oboru. Režisér Zdeněk Troška si ho vybral pro roli Šimona Pláničky do prvního dílu hoštické trilogie Slunce, seno, která mu získala celoživotní popularitu. Šimon, tedy vlastně Pavel, je oporou své manželce Jindřišce, která je již dvacet let principálkou stále oblíbenějšího plzeňského Divadla PLUTO. Zároveň je jednou z hvězd nováckého seriálu Kameňák a měl by pro Českou televizi začít točit seriál Tři poldové a nemluvně.
Pavel Pechoušek, Foto: Miroslav Chaloupka
28. Březen 2019 - 13:30

V únoru vstoupil na naše obrazovky novácký seriál Kameňák. Jedná se o sitcom z české vesnice. Můžete prozradit, jak se bude děj ubírat?

Můžu snad prozradit jen to, že se jedná o menší české městečko, ve kterém žije panoptikum různých lidiček různých charakterů, kteří se dostávají do vzájemných komických a absurdních situací. Vše se točí kolem celostátní soutěže, do které městečko přihlásí povedený starosta se svým povedeným tajemníkem a ještě povedenějším městským výborem, aby získali výhru sto milionů korun.

Seriál těží z humoru plynoucího z anekdot. Máte nějakou oblíbenou?

Není to tak úplně, anekdoty se v seriálu sice používají, ale děj už není poskládaný z jednotlivých anekdot řazených za sebou, ale naopak anekdoty se podřizují ději, který má určitou vývojovou linku, obsahující komické, někdy až absurdní situace. Pokud jde o oblíbenou anekdotu, jednu bych měl, ale ta by vydala na dvě stránky, a ty kratší, co znám, se nedají publikovat.

Dílo bude mít určitě celou řadu odpůrců, jako měl i filmový Kameňák.

Je to jejich věc a je to tak dobře. Já mám taky svůj názor. Pokud se jim to nebude líbit, stačí na ovladači zmáčknout jeden čudlík.

Vaše role je Bohouš Beránek, zástupce starosty. Jak byste ho popsal?

Je to v podstatě takový vyčůránek, kterej si dělá zálusk na křeslo starosty, což se mu jeho přirozenou nešikovností nezdaří, a tak se spokojí s místem jeho zástupce. A protože starosta má taky podobný charakter, vzájemně se doplňují a souznějí spolu. Teď si tak říkám, jestli to není v této době aktuální…

Znáte nějaký podobný příklad ze života?

Spoustu…stačí si zapnout televizor a sledovat některá zpravodajství.

Mimochodem, nedostal jste někdy nabídku na vstup do politiky?

Nabídku na vstup do politiky jsem zaplať pánbůh nedostal. Zato moje manželka ano. Naštěstí pro Česko má plnou hlavu divadla.

Seriál navazuje na oblíbené Kameňáky, které diváci milují, a kritika je strhala. Sledoval jste tyto filmy?

Neviděl jsem všechny díly, ale spíš jen jejich části.

Jak se vám spolupracovalo s Václavem Vydrou, který hrál starostu?

Bezvadně. Vašek je skvělej kolega a myslím, že máme i docela blízký společný humor, takže jsme si na place rozuměli, obzvlášť když mě pozval v pauzách mezi natáčením do nedaleké cukrárny na kafíčko a dortík.

Sladké je vaše slabost? Máte i jiné slabosti?

No jéje, ale ty si nechám raději pro sebe. Čtenáři by toho mohli ještě zneužít.

Hrajete i v populární Ordinaci, kde se potkáváte s dalším Plzeňákem Martinem Stráským, který je velice ceněný pro svůj hlas. Znáte se i z civilu?

Samozřejmě. Martina jsem poznal ještě v době, kdy jsem byl v plzeňském angažmá. Potom jsem odešel do Prahy a po čase jsme si spolu zahráli v Ordinaci. Martin si vede velmi dobře.

Na Nově jste již vyniknul také v oceňovaném seriálu Okresní přebor, kde jste hrál pokladníka, gamblera. Jak na ten seriál dnes vzpomínáte?

Jen v dobrém. Sešla se tam spousta faktorů, která udělala ten seriál tak úspěšným – výborný scénář, režisér, skvělá parta herců a celý filmový štáb. Lidé na ulici na mě pokřikovali Ludvo (jméno postavy, kterou zde Pavel Kikinčuk ztvárnil, pozn. aut.). Mám totiž byt ve Vršovicích vedle stadionu Slavie. A pokud se jedná o popularitu, někdy je to příjemné, ale jindy zase ne. Nejvíc jsem si ji užíval v Hošticích, když se slavilo 30 let od první klapky série Slunce, seno.

Slunce, seno, stejně jako první díly Kameňáků, natočil Zdeněk Troška, který si vás vybral pro úvodní film Slunce, seno, jahody. Díváte se, když film pustí v televizi?

Ten film už znám zpaměti, a je úžasný, že i po tak dlouhé době má takovou velkou sledovanost a je tak úspěšný.

Měl jste se objevit i v dalším díle, ale produkce udělala chybu a nepozvala vás na vysílání, je to tak?

Ta chyba se stala na obou stranách. Došlo k nedorozumění ohledně dohody termínů natáčení, a já v domnění, že mám volno, byl se svými rodiči na dovolené mimo Česko u berlínských jezer.

Letos oslavíte šedesátku. Prvnímu dílu trilogie je přes čtyřicet. Napadlo by vás, že se z téhle bláznivé komedie stane taková filmová klasika?

Nenapadlo, a jsem moc rád, že se stala právě tou filmovou klasikou. Objevily se i nápady natočit čtvrtý díl, ale myslím, že Zdeněk Troška má naprostou pravdu, když tvrdí třikrát, a dost.

Točilo se v jihočeských Hošticích. Jezdil jste od té doby na jih Čech alespoň na dovolenou?

Na dovolenou jezdíme s manželkou většinou k moři, do Řecka nebo do Egypta. Máme rádi teplo, takže volíme raději jižnější destinace. Ale do jižních Čech občas taky vyrazíme, mají takovou krásnou a poklidnou atmosféru s pozitivní energií.

Kam se rádi vracíte?

Rádi jezdíme do údolí Brčálník na Šumavě ke kamarádovi, který vlastní penzion Rudolfovna, nebo občas s Jindrou na ryby k Sušici, nebo k Českým Budějovicím, kde se točily Babovřesky.

Stal jste se dědečkem, jak si novou roli užíváte?

Samozřejmě že jsem skvělý dědeček, protože mám skvělého vnoučka. V únoru mu byly čtyři měsíce a strašně rád se směje, hlavně když na něj dělám cukrbliky nebo ho vozím v kočárku.

Do kin tento rok vstoupí film Andílci za školou. Jde o crazy muzikál s českou miss Karolínou Mališovou. O čem je ten film?

Hraju tam učitele hudby, tak trochu zamindrakovaného podivína, ne zvlášť oblíbeného u svých žáků, protože jim neustále vnucuju své teorie výuky hudební nauky.

Objevíte se ještě na plátně nebo v televizi v dalších kusech?

V příštích dnech začnu točit dva seriály. Manželství po česku na Barrandově a s ČT 1 seriál Tři poldové a nemluvně. Ještě ale nemám doladěné natáčecí dny s produkcí, je možné, že to nakonec ani nedopadne.

Stále hrajete s manželkou Jindřiškou v plzeňském Divadle Pluto. Co máte na repertoáru?

Co může být lepší než být s fajnovou partou lidí, se kterými si rozumíte a kteří svou práci dělají s chutí. Na repertoáru máme různé formy komedií, tak říkajíc od kabaretu přes situační komedie až po operetu a nabídka je pestrá. V současné době hrajeme například Gogolova Revizora, Horníčkovu úpravu Slaměného klobouku, Pörtnerovy Splašené nůžky, komedie Antonína Procházky nebo i z vlastní tvorby Mejdan manželek šílených a jejich pokračování Kalbu manželů. Operetní žánr zastupuje třeba Nituška a na září chystáme návrat obzvláště vydařeného nastudování muzikálu My Fair Lady.

Jak Pluto vydělává?

Nemůžu říct, že by nějak zvlášť vydělávalo, ale udrží se, a to hlavně díky divákům, jejichž návštěvnost neustále stoupá. V průměru, podle statistiky, má více než 97% návštěvnost. Na některá představení máme vyprodáno už skoro na dva měsíce dopředu a o úspěšnosti u diváků svědčí i fakt, že na Facebooku máme z možných pěti bodů hodnocení 4,9. O to víc nás mrzí, že za dvacet let existence se dotací od města asi už nikdy nedočkáme. Naštěstí fanklub Divadla PLUTO, který provozuje kurzy pro děti, má alespoň podporu od Plzeňského kraje.

Hrajete i v Praze v Činoherním klubu, například i ve hře Svatba pozdního léta, kterou režíruje Ladislav Smoček. Co je to za hru? V jakých dalších hrách zde vystupujete?

Svatba pozdního léta už měla derniéru a hrál jsem tam ve dvojici se Zuzanou Bydžovskou. Dále jsem v Kunderově Ptákovině, a poslední premiérou v režii Ladislava Smočka je skvělá hra a komedie odehrávající se v Rusku v době revoluce, kde hraju tajemníka gubernátora, kterého hraje Petr Nárožný.

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!