
Prkna, která znamenají revoluci
Zprávami o brutálním potlačení manifestace na Národní třídě byli zdrceni i plzeňští divadelníci. V revolučním dění západočeské metropole pak sehráli klíčovou roli, pomáhali šířit informace, vystupovali na manifestacích, pořádali debaty. Hrát, či nehrát? Tak zněla otázka v předvečer premiéry.
„Uvažovalo se o stávce, ale většina přítomných byla pro to, aby se premiéra odehrála s tím, že by se divákům přečetlo odsuzující stanovisko,“ vzpomíná dramaturgyně a jedna z vůdčích osobností revolučního hnutí v plzeňském divadle Marie Caltová. Jménem souboru promluvil k divákům Pavel Pavlovský, který se později stal předsedou stávkového výboru. „Zajímavostí Plzně je, že iniciativa nevzešla od studentů, ale od nás divadelníků,“ podotkl.
První repríza Černé komedie se už druhý den neuskutečnila. Ke stávce činohry se připojili i lidé z technických složek Komorního divadla. „I když členové činohry nabídli divákům, že jim vstupné nahradí z vlastních prostředků, nikdo se neozval a prohlášení o stávce odměnilo publikum potleskem,“ vzpomíná dramaturgyně.
21. listopadu se začal scházet stávkový výbor, dlouho do noci se pracovalo zejména v malé kanceláři dramaturgie. „Množily se tam materiály, telefonovalo se tam, organizovaly se výjezdy herců do podniků i na venkov, odtud se šířily informace dál,“ popsala Marie Caltová.
Herečka Martina Samková vzpomínala na průběh revoluce pro Paměť národa: „Když jsem doma vyprávěla o revoluci v Praze, maminka (herečka Dagmar Neblechová) mi nevěřila. Na základě zpráv ze Svobodné Evropy mi přece jen uvěřila a společně jsme celou neděli přepisovaly texty přivezené z Prahy. A já s tím letěla na studentské koleje.“ Ředitel divadla povolil teprve 25. listopadu otevřít obě divadelní budovy k debatám s diváky. „Mluvili tam významní hosté: účastníci listopadového masakru, pražští herci, političtí vězni, mluvčí Občanského fóra,“ vyjmenovává dramaturgyně. Poslední debata se konala 10. prosince, den poté začala divadla realizovat svůj normální program.
... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!
Letní speciál Barbara na stáncích v prodeji za 49 Kč!
Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!
Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!