Vodárenská věž vítá návštěvníky už pátým rokem
A co návštěvníky v areálu čeká? Nejprve zavítají do Vodárenské věže, kde se prostřednictvím dvou videoexpozic vydají časem do dob dávno minulých, kdy čistá voda nebyla samozřejmostí. Mimo jiné zjistí, kudy v Českých Budějovicích vedl první vodovod, a stanou se svědky stavby Samsonovy kašny. Právě tu Vodárenská věž vodou zásobovala.
Následuje cesta do přilehlého zemního vodojemu, který byl veřejnosti zpřístupněn v loňském roce. Do stavby z roku 1938 byly přiváděny vody nejen ze štoly u Úsilného, ale i z nedabylského prameniště. Odsud se pak dodávala pitná voda do městské vodovodní sítě. Vodojem, který dnes již neslouží svému původnímu účelu a zajímavostí je, že v minulém století krátce sloužil i jako sauna, byl kompletně rekonstruován. Návštěvníci v něm uvidí unikátní film o koloběhu vody, který je promítán přímo na zaoblené zdi vodojemu.
Lidé, kteří pod věž zavítají mimo časy prohlídek, si mohou volně projít celý venkovní areál. Zde je umístěna naučná stezka o vodárenství s deseti zastaveními. Místo je již tradičně dějištěm Umění ve městě. Socha, která v letošním už 13. ročníku našla své místo pod věží, nese název Tritón a je dílem Jaroslava Koléšeka. Mimochodem, také tryskající vodní fontána ČEVAVA zdobila v jednom z minulých ročníků Umění ve městě Piaristické náměstí, až pak se natrvalo přestěhovala pod Vodárenskou věž.