Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Philips-Medisize: světový příběh z Trhových Svinů

Výrobní linky tam kdysi chrlily legendární hračky, které proslavily Trhové Sviny po celé Evropě. Dnes na stejném místě vznikají třeba dýchací sety, které zachraňují lidské životy. Značka Philips-Medisize je protkaná historií, ale hlavně současností a budoucností: vyrábí špičkové zdravotnické prostředky, které užívají lidé na celé planetě.
Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
19. Duben 2021 - 10:02

Na dohled stojí stará továrnička, je jako memento: tady to celé začalo. První skutečný závod na počátku 20. století vystavěl v Trhových Svinech na Českobudějovicku Rudolf Zemene a jeho švagr Rudolf Schönauer. Aniž to tušili, položili základ zdejší průmyslové zóně, která dnes zabírá značnou část jihočeského města. Jedním z těch, kdo tu každý den píše nové kapitoly podnikání, výroby a inovací, je Philips-Medisize. Společnost orientovaná na farmacii a medicínské obory.

To téma je více než aktuální – když před rokem opanoval Evropu Covid-19, začaly plnit právě zdejší e-mailové schránky specifické požadavky zákazníků. Svět se rychle měnil, a uprostřed toho se ocitla trhovosvinenská výroba. „Tohle jsou pipety, které se používají při covidových testech, tady zase dýchací sety, setkáte se s nimi třeba na jednotkách intenzivní péče,“ ukazuje ředitel závodu Marcel Benda nejnovější produkty. „Důležitý je tenhle zpětný ventil, monitoruje dech a dává signál ventilátoru. Vysílá zprávu, jak správně dýchat. A tady je třeba přístroj, který se používá při tracheotomii,“ doplňuje.

Když lékařský personál odstraňuje ochranné fólie, když produkt Philips-Medisize rozehrává hru o zdraví a někdy dokonce o přežití, právě tehdy finišuje práce, na které se v různých obměnách podílelo 270 svinenských zaměstnanců. Místo není náhoda: s plasty se v rodišti protektorátního prezidenta Emila Háchy a slavného muzikanta Karla Valdaufa pracuje už desítky let: za socialismu odtud vyjížděly autodráhy, autíčka nebo bagry, které dělaly radost celé generaci kluků a holek. GAMA, jak dodnes řada místních nazývá výrobní areál, je zdejší fenomén – a v lidech hrdost přetrvává. Podporují ji i úspěchy Philips-Medisize, jehož produkty putují do celého světa.

„Třicet procent Německo, třicet procent Francie, třicet procent Švédsko,“ vyjmenovává Marcel Benda, kam mají namířeno kamiony, když se před nimi otevře firemní brána. Jen v jednotkách procent zůstávají produkty v Česku, zákazníky má Philips-Medisize také v Anglii nebo Japonsku. Z tamních distribučních skladů ale výrobky doslova obkrouží celou planetu. Jsou v celém probádaném vesmíru, ve velkých zemích i nejzapadlejších státech, v ordinacích, nemocnicích, v sanitkách. Jsou tam, kde mohou pomoci.

Že se současná civilizace bude více orientovat na zdraví, začíná být vidět i tady. Jen za poslední rok výrazně vzrostl počet zaměstnanců a zvýšily se i mzdy. Skupina lidí ve výrobě se zdvojnásobila. Covid-19 znamená nové projekty a úkoly pro celé nové týmy. „Využili jsme situace, kdy automobilky propouštěly část výrobních zaměstnanců, a tak jsme je mohli rychle zapracovat. Pro řadu z nich je to úplně nový svět. Navíc náš segment se teď může jevit jako větší jistota, medicína a farmacie se budou dlouhodobě držet v popředí zájmu,“ vysvětluje personální manažerka Lenka Podroužková.

Říká, že Philips-Medisize potřebuje lidi, kteří dokážou myslet. Takové, již v sobě jinde nezašlapali kreativitu a chuť učit se novým věcem. Pracují tu obyvatelé Trhovosvinenska a Novohradska, na manažerské pozice se dnes ale hlásí profíci, kteří jsou ochotní sem přesídlit z Prahy, Brna nebo Ostravy. Současně personalisté loví mezi těmi, které dobře znají, a hledají pro ně nové příležitosti. „Máme hodně příkladů, jak naši zaměstnanci mohou v rámci společnosti růst. Výrobní zaměstnanci začínají na jednoduché montážní práci a mohou dál postupovat. Pro nové a složitější projekty si vybíráme personál především z našich kmenových kolegů,“ doplňuje Lenka Podroužková.

Mluví pak o ženě, která ve firmě pracuje patnáct let, začínala na pozici techničky kvality a dnes je z ní manažerka, která zastřešuje dvacet lidí. Hovoří o muži, který začínal jako plánovač a následně vstoupil do mezinárodního týmu, který implementuje SAP v jednotlivých závodech společnosti Philips-Medisize. Firma před pěti lety vrostla do struktury společnosti Molex, kterou vlastní Koch Industries. Charles Koch, aktuálně šestnáctý nejbohatší muž světa, možná ani netuší, kde přesně leží Česká republika, ale jistě ví o té vlaječce na mapě střední Evropy, která hraje důležitou roli v jeho byznysu. Philips-Medisize je tak de facto rodinný podnik, nad kterým z dálky dohlíží jeden z nejvlivnějších filantropů, ekonomů a filozofů, autor myšlenky, že nejlépe se mají společenství, ve kterých funguje tvrdá demokracie.

Molex je elektronická firma, my jsme medical, myslím, že společně dokážeme velké věci. Cílem bude integrovat elektroniku do medicíny. Týmy těch nejlepších vědců pracují třeba na tom, jak pomoci lidem při cukrovce, jestli by jim neulehčila život zařízení, která by sama rovnou do těla dávkovala inzulin tak, aby nedocházelo k výkyvům glykemie. I v tom je budoucnost Molexu a Philips-Medisize,“ odkrývá trendy Marcel Benda.

Fluktuace je ve Svinech minimální, zaměstnanci odtud odcházejí zpravidla do důchodu nebo končí kvůli stěhování. Společnost pravidelně přezkoumává odměňování zaměstnanců, včetně benefitů, mzdy tu rostou dlouhodobě. „Když se dnes bavíme s našimi kolegy, pozorujeme, že peníze pro ně nejsou téma, v tom panuje relativní spokojenost. Spíš se snaží řadu věcí zlepšovat, navrhovat nová řešení,“ podotýká Lenka Podroužková. Inovace dokážou zajímavě odměnit, a tak se lidé radí a sepisují „zlepšováky“ – jeden rok se jich dokonce sešlo ke čtyřicítce.

Být součástí globální společnosti dává zdejším lidem možnost zapojit se do mezinárodních projektů – uplatní hlavně angličtinu, když komunikují se zákazníky, domlouvají přesuny zboží do jiných závodů nebo sdílí zkušenosti s kolegy z jiných regionů. To se objevuje i v referencích na internetu: Philips-Medisize je podle hodnocení nejen firma, která posílá peníze na účet včas, ale také místo, kde z člověka vytáhnou to nejlepší, co v něm je. I díky Philips-Medisize dnes platí, že se výrobky s nápisem MADE IN CZECH REPUBLIC těší respektu a uznání. České znamená kvalitní. Málokdo tuší, že všechny ty skvělé věci by mohly mít štítek s textem MADE IN TRHOVE SVINY.