Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ženský svět: Zneužitá Sněhurka

Už se zdálo, že nejvýživnější novinkou, kterou v to úterý připravila Česku politická scéna, bude comeback ministra Adama Superstar Vojtěcha. Ale ono ne. Dva nezávislé internetové deníky přišly ve společném článku s bombou, která rozmetala nadějnou kariéru mladého politika z TOP Dominika Feriho. Téma pro Ženský svět.
Kateřina Hůlková
27. Srpen 2021 - 07:34

Několik žen popsalo, že je Feri sexuálně obtěžoval, některé proti jejich vůli donutil k sexu. Novináři popsali jeho predátorské chování vůči ženám trvající více než pět let a taky to, že například na právnické fakultě, kde studoval, bylo veřejným tajemstvím. Jako úspěšný influencer, oblíbený mezi mladými lidmi, navíc Feri obrážel se svými vystoupeními střední školy po celém Česku. Ani tam si své chování neodpustil vůči studentkám, které s ním přišly do bližšího kontaktu.

Od zveřejnění kauzy se lidé na sociálních sítích přou kvůli načasování zveřejnění článku (před volbami) nebo kvůli tomu, zda uplatňovat na Feriho presumpci neviny. Objevují se články, kde odborníci vysvětlují, jak důležité je v takovém případě podpořit oběti, které sebraly odvahu vypovídat, jejich trauma nebagatelizovat. Snadné je dohledat i popis technik, jak se obtěžování bránit v různých situacích od pracoviště, přes komunitu přátel až po rodinné prostředí. Hlavní pozornost je koncentrovaná na oběti. Na posuzování jejich reakcí, jejich chování, jejich motivaci ke zveřejnění.

Já hlasuju za to, aby k tomu média, rodiče a učitelé přidali ještě druhou, stejně důležitou část informační kampaně. Vysvětleme chlapcům a mužům, co znamená ženské NE. A vysvětleme i dívkám a ženám, že to mužské NE znamená úplně totéž. Popišme, kde je hranice mezi flirtem a sexuálním obtěžováním. Začít s tím je potřeba dost brzy.

OZBROJENÁ ŠKOLAČKA

Pokud si totiž myslíme, že je ještě dost času na takové debaty, protože naši synové žijí Minecraftem a sledováním videí youtuberů, tak ne, není. Vzpomínám si, že už na prvním stupni základní školy jsem zažívala peklo při cestách ze školy, kdy mě pronásledovali dva spolužáci a potřebovali se mi podívat pod sukni. Nějakou dobu jsem chodila i v parném létě vyzbrojená deštníkem, kterým jsem se jim hodně ostře bránila. Nevzpomínám si, že bych se tehdy někomu svěřila.

V diskusích pod články o obtěžování se najdou svědectví o tom, že ponižování a obtěžování se sexuálním podtextem zažívají dívky v šatnách a na jiných místech už na základní, víc pak na střední škole. A abychom byli fér, terčem se někdy stávají i chlapci a muži, protože i holky a ženy dokážou nejen šikanovat, ale i sexuálně obtěžovat.

Prazáklad toho, jak lidé začnou už v dětství získávat nezdravou představu o respektování hranic druhé osoby, se dá najít už v pohádkách, které dětem čteme před spaním. Jasně, teď slyším ty komentáře, jak je to přitažené za vlasy, ale třeba taková Sněhurka, spící a bezbranná, políbená princem, aby ji zachránil, je ve skutečnosti jedním z prvních příkladů. Příběh je modelem, kde dětem představujeme myšlenku toho, že k fyzickému kontaktu, který by měl být příjemný a chtěný oběma stranami, dochází sice ne přes zjevný odpor, ale bez projeveného souhlasu. V pohádkovém světě je takových příkladů víc – například Zvířetem uvězněná Kráska, která se nakonec zamiluje, je ve své podstatě ukázkou stockholmského syndromu, kdy se oběť zamiluje do svého únosce.

KDYŽ TO NECHCE, TAK TO NECHCE

Na to, jak v dospělosti reagujeme na obtěžování, nevyžádaný fyzický kontakt a sexuální násilí, ale mají mnohem větší vliv rodiče a učitelky ve školce. Výstižně to v reakci na Feriho kauzu shrnuje facebooková stránka Svoboda učení Zdeňky Šíp Staňkové. Ta dlouhodobě staví svůj přístup k výchově a vzdělávání na heslu: Děti jsou taky lidi. Upozorňuje jím, že se k dětem často dospělí chovají bez respektu a mnohem hůř než k jiným dospělým. Svoboda učení zveřejnila text Lenky Hnízdové s titulkem „Když to nechce, tak to nechce“.

Nechce přesnídávku? Něčím ho rozptýlím a vrazím mu to tam?

Nechce bundu? Něčím ji rozptýlím a narvu jí bundu?

Nechce boty? Prostě ho přeperu?

Nechce se převlíkat? Přeperu?

Nechce dát pusu babičce? Dítě přidržím?

Nechce pochovat od babičky? Áleprosimtě, babička je hodná?

Nechce mrkev v polívce? Copak ti to provrtá břicho?

Nechce…?

Kde to začíná? Možná u každého doma?

Takže pokud se nyní mnoho lidí ptá, jak je možné, že tolik žen si nechávalo tolik traumatizující zážitky tak dlouho pro sebe, a taky: proč se vlastně v těch inkriminovaných chvílích důrazně nebránily, když nechtěly sex? Jedna z odpovědí se dá hledat ve výchově bez respektu k dětské osobnosti a k tělesné integritě dítěte.

Kauza Feri ukázala mimo jiné na nebezpečnou díru ve výchově dívek a chlapců v Čechách. Dobré je, že se ji teď budou, alespoň ti osvícenější, pokoušet efektivně zalepit. Nestačí ale naučit dívky a ženy, jak se mají oplzlému a agresivnímu chování bránit. Důležité je taky vysvětlit klukům a mužům, jak být gentleman.

S lehkostí a polopatě na to šla organizace Bílý kruh bezpečí s geniálním animovaným videem Souhlas se šálkem čaje. Po zhlédnutí videa, přístupného na YouTube a skvěle nadabovaného hercem Martinem Stránským, pochopí opravdu každý, jak je to se souhlasem k sexu. Stačí si místo sexu představit šálek čaje. Když někdo čaj nechce, nenuťte mu ho. „A když jsou lidé v bezvědomí, nedělejte jim čaj. Lidé v bezvědomí nechtějí pít čaj. Navíc ani nemohou odpovědět na otázku: Dáte si čaj? Protože jsou v bezvědomí. Jo, možná byli při vědomí, když jste jim nabízeli čaj. Ale než jste uvařili vodu, vylouhovali sáček a přidali mléko, upadli do bezvědomí. Tak odložte čaj a ujistěte se, že jsou v pořádku.“

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz