Rodokmeny od mojedejiny.cz

Úvodník k letnímu číslu: Pod obrazem císařpána

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k letnímu číslu časopisu Barbar.
02. Červenec 2024 - 00:13

Víte, co je to motolice? A zkuste popsat její dýchací a cévní soustavu. Co takhle trávicí soustava, vylučování? Právě tímhle tématem se zaobíral jeden z našich synů, když se připravoval na test z přírodopisu. Šestá třída základní školy – tedy vlastně základní učivo, měli bychom to znát všichni. Viděl jsem, jak se učí něco, co ho vůbec nezajímá. Něco, čemu ani nerozumí – učí se nazpaměť řádky. Dneska to bude umět a zítra to dobře napíše. Za rok už nebude schopen o motolici říct vůbec nic.

Čím déle jsou naše děti součástí českého školství, tím víc jsem vůči němu kritický. Učitelé přicházejí do hodin proto, aby dětem nadiktovali učební látky do sešitu. Děti sedí a zapisují – pro některé učitele je to možná jediný způsob, jak žáky udržet v klidu. Dovedu si představit, že děti si ráno přečtou článek na téma, které bude učitel probírat, a pak o něm hodinu diskutují. Probírají, čemu nerozuměly, zajímají se, ptají. Pokud si něco uchovává moje paměť, jsou to informace, které přišly právě na základě rozhovorů – vyprávění, diskusí. Věřím, že i o motolici se dá vést spor, když přijdou děti do školy vybaveny informacemi a učitel bude chtít vytvářet diskusní ring. Jenže děti biflují, opakují naučené fráze, sbírají jedničky. Kantoři stojící na katedře pod obrazem císařpána by měli jistě radost.

S každou špatnou známkou následuje doma dotaz: A už tomu rozumíš? Chceme, aby děti svět kolem sebe hlavně chápaly. Dovedly se ptát nebo si informace najít. Chceme, aby uměly mluvit – tak doma akcentujeme hlavně češtinu a cizí jazyky. Angličtinu, protože je všude, a němčinu, protože je Rakousko a Německo po ruce. S jazykovou vybaveností mohou jednou dělat kdekoliv a cokoliv. Věřím, že dvě hodiny angličtiny denně by děti na život v otevřeném světě připravily. K tomu intenzivní výuka dějin 20. a 21. století: pro porozumění, co se kolem děje, protože všechno má své příčiny. Nedávno jsme se bavili s odborníkem na etiketu Ladislavem Špačkem o tom, jak složité je uspět v zahraniční firmě, přestože je člověk odborník – když neumí slušně sedět, bezvadně se najíst a přirozeně konverzovat, vybere si Angličan někoho, kdo má stejnou erudici, ale ještě se umí chovat jako gentleman. I tohle by mohlo být součástí elementární výbavy. Příprava na život. Na skutečný život ve skutečném světě.

Motolice jsou třída bezobratlých živočichů, kteří spadají do kmene ploštěnců. Trávicí soustava je jednoduchá, motolice přijímají potravu nasáváním svalnatým hltanem uloženým na dně ústní přísavky, který pokračuje do párového, různě větveného střeva. Zkuste se ty dvě věty naučit, říct si je večer, znovu zítra – a třeba ještě za rok.

 

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz

ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!