
Literatura žije: Budějovice pohltí Neklid
Čím je letošní ročník jiný?
Hlavně tím, že skutečně od pondělí do neděle přináší nabitý program. Každoročně rosteme. Počtem návštěvníků i množstvím akcí. Začínali jsme v Literární kavárně v Českých Budějovicích, kde se sešlo nějakých sto lidí, minulý rok mezi nás zavítalo už kolem tří tisíc lidí – a letos to bude, doufáme, zase víc.
Zůstává prostor pro růst i v dalších letech?
Ten potenciál tu ještě pořád cítíme. Velkým posunem pro nás bylo, když jsme se etablovali v Žižkárně, tam jsme si najednou mohli dovolit akce úplně jiných rozměrů. Přestože se v areálu začalo stavět, kulturní prostory nám zůstaly a také letos srůstají s festivalem. Vedle toho obsadíme Wortnerův dům, Jihočeskou vědeckou knihovnu, biograf Kotva, Výměník1, kavárnu Matice a mnoho dalších adres. A samozřejmě je tu ještě spousta dalších nápadů, které čekají na další ročníky. Chceme se víc otevírat městu, veřejnosti, publiku.
Kolikrát bych se musel rozkrájet, abych festival absolvoval celý?
Asi čtyřikrát, protože hlavně ve frekventovaných dnech a časech jsou i čtyři akce současně. Je toho tolik, že si návštěvník musí dobře vybírat.
Co byste vypíchli?
Akce stojí na několika proudech, jedním z nich je série autorských čtení – zmínil bych třeba Terezu Boučkovou, která tu představí svůj nový román „Dům v Matoušově ulici“, Jiřího Padevěta nebo Jiřího Pasze. Stěžejní je pro nás pátek a sobota, kam zařazujeme slamery, v Budějovicích už mají pěknou tradici. Festival doprovázejí koncerty, kam je už teď možné kupovat vstupenky přes GoOut, a letošní novinkou je minifestival mangy a komiksu, kterým reagujeme na mladší publikum. Minulý rok jsme se zeptali zástupců generace Z a většina nám odpověděla, že čte právě komiks nebo mangu, a tak jsme se rozhodli připravit něco, co bude hlavně pro ně.
Tématem letošního roku je Neklid. Co všechno nezůstane v klidu?
Protože jsme zapojili řadu subjektů z celých Budějovic, pohltí neklid pomalu každou ulici. Připravili jsme akci s budějovickou queer komunitou, zapojujeme dopravní podnik i zdejší bezdomovce, kteří sehrají divadlo. Na náměstí zase doputuje velký knižní stan: někdo přinese publikace, které už nepotřebuje, a někdo jiný si je zase odnese, ten bazar knih je velmi oblíbenou součástí. Festival Literatura žije je také místem, kde se můžete setkat s malými nakladateli a objevit knihy, které nemají šanci, aby se dostaly na pulty klasických knihkupectví.
Vyrostli jste ve festival, který nemá na jihu Čech obdoby.
Vytvořili jsme festival, který směle konkuruje zavedeným značkám, jako jsou Svět knihy, Tabook, Inverze nebo Knižní veletrh Havlíčkův Brod, ale přitom jsme pořád hodně sví, zachováváme to, co charakterizuje právě náš festival. Jsme silní v tom, jak velký prostor dáváme zahraničním autorům, v tom mnohé předčíme – jezdí k nám Poláci, Maďaři, Norové, Britové i Japonci, přináší to vždycky zajímavé a neotřelé vlivy. Do toho ale spolupracujeme s lidmi, kteří bydlí doslova za rohem – zrovna nedávno o tom mluvila na literárním salonu Bianca Bellová, že tady musí být něco ve vodě, protože spousta Budějčáků píše. Aktivně sledujeme, kdo tady vydává nové knihy, a pokud neměl křest krátce před festivalem, snažíme se autory zapojit do čtení u nás. A dáváme prostor taky všem, kteří zatím ještě knihu nevydali – chceme svítit na dobré texty, nahlédnout do literárních šuplíků, a už teď se nám scházejí zajímavé literární pokusy, kterým pomůžeme tím, že je zviditelníme.
Celý program je na www.literatura-zije.cz.