
Léto v Budějovicích: tělo, město, krajina
Skateholders: Skate session jako kulturní událost
Druhý ročník streetového festivalu Skateholders se uskuteční v Českých Budějovicích od 2. do 4. července a v Táboře 5. července. Naváže tak na loňský úspěšný formát skateboardových sessions, komunitních akcí a veřejných intervencí skrze debaty i workshopy. V Táboře bude festival opět provázán s festivalem Transforma, s nímž sdílí důraz na lokální kontext, komunitní zapojení a přesahy mezi sportem, uměním a veřejným prostorem.
Streetový festival staví na skejtové komunitě a její schopnosti aktivovat nebo přímo znovu definovat městský prostor: přinést do něj pohyb, péči o nevyužitá místa, a nabízí nejen mladým lidem možnost alternativní volnočasové aktivity. Nejde o uměleckou instalaci nebo performanci, ale o skutečnou skate session na neotřelých místech – například v parku Háječek, na Lannově třídě v Budějovicích nebo v Skate plaza v Táboře.
Pohyb, svoboda a sebevyjádření
Skateholders propojuje skejťáky, diváky a kolemjdoucí. Je to návrat ke kořenům skateboardingu – k jeho schopnosti vnímat město jako hřiště. V kontextu Českých Budějovic 2028 tak projekt otevírá nové přemýšlení o veřejném prostoru, komunitě a alternativních kulturních událostech, které vznikají mimo zavedené rámce.
Vedle samotných sessions festival nabídne panelové diskuse, konverzace o mentálním zdraví, workshopy a výstavy. Jeden z workshopů bude zaměřen na fyzioterapii, konkrétně na kompenzační cvičení pro skejťáky, a bude sloužit i jako prevence před zraněním. „K tomu si ukážeme základní tejpování, například kolene nebo kotníku,“ říká fyzioterapeutka a skejťačka Anna Růtová, která workshop povede. Počet žen bude tento rok na Skateholders mimochodem v padesátiprocentním zastoupení.
Témata workshopů se dotýkají šedých zón mezi subkulturou a mainstreamovým sportem, boření genderových a sociálních bariér ve skateboardingu i role skateboardingu ve formování veřejného prostoru. Do diskusí se zapojí mezinárodní hosté, například britská skejťačka Esther Sayers, působící na Goldsmith, University of London, nebo John Dahlquist, zastupující umělecko-skejtové gymnázium ve švédském Malmö. Další hosté budou i z řad architektů i lídrů sociálních projektů, kteří zároveň sdílejí osobní vášeň pro skateboarding.
Workshopy i výstava
Program doplňují praktické workshopy – zaměřené na architekturu, DIY (dílny vybízející k vlastní aktivitě), stavbu skate překážek, řemeslo i kreativní učení – pod vedením U/U Studia a dalších zapojených kolektivů. Festival zahájí vernisáž výstavy, která zkoumá pestrost české i mezinárodní skateboardové scény, její lokálně specifické podoby a možnosti intervence do veřejného prostoru.
V rámci Českých Budějovic 2028 představuje Skateholders důležitý moment: ukazuje, že kulturní událost nemusí spočívat jen v prezentaci, ale i v komunitním sdílení, spolutvorbě a hledání nových způsobů, jak být spolu ve městě.
„V pojetí Skateholders je skateboarding vnímán jako nástroj pozitivní změny, skrze který do městského prostoru vnášíme nejen jiný pohled na veřejný prostor, ale i celospolečenská témata, kterých je třeba se nebát a je zdravé je otvírat,“ dodává manažer projektu za České Budějovice 2028 Martin Kalenský. (...)
... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR
Předplatné můžete zakoupit na send.cz
ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!