Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Budoucnost je v datech

V pětatřiceti letech stojí ve vedení distribuční společnosti EG.D, která je součástí skupiny E.ON v České republice. David Šafář udělal kariéru snů – kdysi tu zažil brigádu, na call centru si zkusil rutinní administrativu, potom aktivně pracoval na nejrůznějších dílčích projektech, dnes má v ruce otěže firmy. V barbarském rozhovoru hovořil nejen o snech a plánech, ale také o tom, proč po šesté hodině nezvedá telefon a z hodinek si odinstaloval upozornění na nové zprávy.
Jan Štifter, Foto: Richard Nowak
09. Září 2021 - 09:03

V jednom rozhovoru jste řekl, že vám E.ON dal možnost splnit si své sny. Máte splněno, nebo ještě pořád sníte?

Nadále sním. Když jsem zvažoval, kam po škole nastoupit do práce, hledal jsem místo, kde bych mohl hodně cestovat. Měl jsem plány, kam bych se chtěl podívat; s E.ONem si postupně řadu míst odškrtávám. Jsme součástí velké mezinárodní společnosti, tak se tohle daří, mezinárodní spolupráce je pro nás opravdu důležitá.

Co vás na cestování nejvíc baví?

Především to, že poznáváte jinou kulturu, jiný styl práce. Trochu jinak se chovají lidé ve Španělsku, jinak v Itálii a jinak u nás. Někdy je napínavé tohle pozorovat. Procestoval jsem i část Asie, ale ještě mi tam některé turisticky zajímavé státy chybějí, takže pořád o něčem sním, třeba o návštěvě Vietnamu nebo Japonska.

A jiné sny než touha cestovat?

Mám jich spoustu, a myslím, že pro jejich plnění je celkem dobrá doba. Stojíme před boomem obnovitelných zdrojů, implementace nových technologií přinese významnou revoluci. Změní se chování zákazníků i komplexní vnímání energetiky. Chci být u toho. Posune se celý trh – pokud jsme dosud vnímali energetiku jako konzervativní odvětví, někdy až nudný byznys, pak se nebudeme stačit divit. To, co nás čeká, bude velké.

O jak dlouhé době se bavíme?

Výrazné změny se odehrají tak během pěti, sedmi let.

Dovolím si ještě jednu vaši citaci: „Naším cílem je připravit síť na vše, co se odehraje v následujících desetiletích, v horizontu cca 40 let.“ V téhle sféře lze skutečně plánovat až tak daleko?

Teoreticky ano. V oblasti energetických sítí a rozvojových plánů se chováme tak, aby elektrické rozvody skutečně vydržely řadu dekád a pořád fungovaly. Používáme osvědčené materiály, snažíme se, aby to, co děláme, dobře sloužilo generacím po nás. To je to dlouhodobé hledisko. Na kratší dobu plánujeme telekomunikační a datové sítě, veškeré moderní technologie založené na IT. Ty samozřejmě nevydrží čtyřicet let, ale začínají dominovat. My dnes propojujeme svět hmatatelného a neuchopitelného, přičemž víme, že budoucnost je v datech, bude dynamická a založená na technologiích.

Kde v těch datech stojí člověk?

Ten o tom všem rozhoduje. Dnes mu možná stačí odebírat elektřinu, ale za pár let bude chtít dodávat vlastní proud do sítě, bude se chtít výrazněji podílet na celém procesu, a my proto už teď musíme vytvářet funkční ekosystém, zázemí pro takové prostředí. Výrazně vzrůstá naše propojení s energetikou, začínáme jezdit elektromobily, máme fotovoltaiku na střeše, využíváme možností smart-home.

Jak daleko tedy reálně vidíte?

Minimálně dvě až tři dekády můžeme promýšlet. Vycházíme ze strategických a klimatických plánů, které si předsevzala Evropa, jsou součástí zeleného balíčku, tedy udržitelnosti, snižování emisí či rozvoje obnovitelných zdrojů, to všechno je běh na dlouhou trať. Začalo to u žárovek, dnes si už klasickou žárovku prakticky nekoupíte a málokdo už staví dům bez obnovitelného zdroje. Tahle rozhodnutí mají dlouhodobé dopady, ale směr je jasný a bude čistý a zelený a hlavně udržitelný, šetrný vůči životnímu prostředí a naší planetě. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V LETNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz