Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Dal bych si na Lipně lepší kafe

Manželé Křížkovi, David a Lucie. On je náš nejúspěšnější jachtař, ona bývalá miss a dnes moderátorka České televize. I když bydlí na plzeňském sídlišti Lochotín, podstatnou část léta a část celého roku tráví na jihu u oblíbeného Lipenského jezera, kam David jezdí od čtyř let, když ho sem vozil jeho otec na zotavovnu ROH.
Pavel Pechoušek, Foto: Milan Havlík
01. Říjen 2019 - 16:19

Jak velkou část léta jste strávili na Lipně? Davide, vy zde plníte své reprezentační povinnosti?

D: Jé hele, Petr. (Se zájmem si prohlíží obálku zářijového čísla časopisu Barbar, na které je plzeňský herec Petr Batěk). To je můj kamarád, dokonce jsme spolu seděli v lavici.

Jaký byl?

D: Chodili jsme spolu už na základní školu na Slovenskou alej v Plzni. Na střední škole jsme spolu seděli v lavici a byli jsme obrovští kamarádi. Založili jsme rockovou kapelu Tudor, kde on hrál na bicí a já na basovou kytaru. Pak jsem se ale musel rozhodnout, jestli hudbu, nebo jachting. Jako hudebník jsem nikdy moc dobrý nebyl, tak vyhrál jachting. Pro mě to byla správná volba, ale i pro Petra a taky pro jeho bratra Pavla (v současnosti herec Národního divadla, pozn. aut.), kterého také moc dobře znám. Oba sleduji a fandím jim, i když se vídáme mnohem méně. Občas zajdu na Petrův koncert, ale už to není jako dřív. Nedávno jsem si s ním psal ohledně filmu Revizor, kde Petr hrál.

Co jste mu psal?

D: Jako správné mladé puberťáky nás revizoři často naháněli, tak jsme na tu dobu společně zavzpomínali.

Na střední školu jste chodil před listopadem 1989. Jaká to byla pro vás doba?

D: Velice zajímavá. Rocková muzika nebyla podporovaná, o to víc jsme měli zážitků. Petr byl ale hrozně fajn kluk, u kterého se projevoval talent na kreslení, na hudbu. Vždy měl vystupování dominantního, charismatického člověka, který na sebe uměl strhnout pozornost, už když přišel do místnosti.

Ale zpátky na Lipno...

D: Zaměstnává mě Český jachtařský svaz. Jsem trenérem sportovního centra mládeže, dvouposádkové mládežnické třídy 29er. Trénuji zhruba s dvaceti juniory ve věku od 14 do 19 let. Je to výběr naší juniorské reprezentace. Snažím se je připravovat na mezinárodní soutěže. Zhruba pěti posádkám se věnuji intenzivně, trénujeme spolu celý rok. Absolvujeme přípravu v zahraničí. V červenci jsme byli na mistrovství světa, v srpnu na mistrovství Evropy. Právě Lipno je pro takovou přípravu ideální. Je to naše české moře, krásná vodní plocha, kde máme ideální podmínky pro trénink. Samozřejmě jezdíme i na jinou vodu, jako například Nové Mlýny či Nechranice, ale Lipno je Lipno. Sám tu ještě závodím a kapitánuji a trávím tu volno s rodinou. (...)

 

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ŘÍJNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR! 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!