Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Druhý šéfredaktor v rodině

Erik Tabery je potomkem slavného hereckého rodu Štěpánkových. Profesní život rodáka z jižních Čech je spojený s Respektem. Z eléva se vypracoval na šéfredaktora týdeníku a dnes je i oceňovaným spisovatelem. Jeho „Opuštěná společnost: Česká cesta od Masaryka po Babiše“ se stala knihou roku 2018.
Alena Volfová, Foto: Marek Podhora
01. Září 2018 - 11:52

„Je to pro mě velká pocta a závazek zároveň. Pochopitelně vím, že jsem nenapsal nejlepší knihu v Česku, ta kniha prostě vyvolala poměrně velkou odezvu, je o ni velký čtenářský zájem, a i proto pro ni hlasovalo tolik lidí. Takže si ocenění moc vážím a přijímám ho s pokorou,“ říká Erik Tabery.

Opuštěná společnost“ se stala bestsellerem. Čím si to vysvětlujete?

Zájem o knihu předčil všechna očekávání, dnes patří mezi nejprodávanější knihy, a přitom je o vážných tématech. Možná je úspěšná i proto, že si klade otázky, které si klade nemalá část společnosti. Kdybych měl soudit podle reakcí, tak čtenáře také zaujalo, že se věnuje jak historii, tak současnosti. Píše mi hodně mladých lidí, že jsou v knize věci, které jim chyběly ve škole. A i když také některé události interpretuji, snažil jsem se knihu psát tak, aby byla zajímavá i pro lidi s jiným pohledem na svět. Což dost lidí oceňuje. Čtenáře zvu do debaty, ne do kazatelny.

S vydáním knihy jste spojil „turné“, besedoval jste se čtenáři. Kvůli zpětným reakcím?

Už delší čas si dávám hodně záležet, abych jezdil mimo Prahu a debatoval s lidmi. Těch debat přibývá, je to časově dost náročné, ale chci mít kontakt se čtenáři, ať už Respektu nebo knihy. Zajímá mě, co zajímá je, mají právo se mě ptát a já rád odpovídám, pokud to umím. Někdy si vyslechnu hodně nepříjemné věci, ale to už k tomu patří. Ta setkání mi také dodávají energii, vidím spoustu aktivních a zajímavých lidí.

V „Opuštěné společnosti“ hledáte paralely mezi minulým a současným směřováním české politiky a společnosti…

Když jsem hledal kořeny některých dnešních problémů, případně když mě zajímalo, co se psalo o různých aspektech české společnosti v minulosti, došel jsem k poznání, že se mnoho věcí opakuje. I těch chyb. Proto jsem se vydal i do minulosti. V historii sice nenajdeme odpovědi na dnešní otázky, ale můžeme získat povědomí, že už jsme něco podobného zažili, případně, že nějaký přístup k řešením vede k cíli, a jiný do kouta.

Existuje recept na opuštěnou společnost?

Jistě, jen je náročné ho naplňovat. Je to jako s léčbou nemoci, nejdříve si musíme udělat diagnózu a pak začít léčit. V knize se snažím některé recepty nabízet, ale je jich nepochybně více a čím více o nich budeme mluvit, tím lépe. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!