Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Edith Piaf z Písku. Hana Seidlová

Herečce a šansoniérce Haně Seidlové jako Edit Piaf tleskají už přes dvacet let. Do povědomí diváků výrazně vstoupila jako učitelka v Hřebejkově komedii Pupendo. Na chvíli se tak naplnilo přání její maminky: Hanko, staň se učitelkou. Protože šla vlastní cestou, stává se s každou novou divadelní hrou nebo každým dalším televizním seriálem někým jiným. Nejradši se ale proměňuje v alkoholičky, životem smýkané ženy. „Nejsou charakterově jednostranné,“ říká.
ALENA VOLFOVÁ, FOTO: MIA MIRRELLI
04. Březen 2019 - 14:14

Jako dívce se mi líbil film Leť, ptáku leť (1978). A při přípravě na náš rozhovor jsem se dozvěděla, že jste si tam zahrála - žákyni Královou?

Jééé! Tak to jste vytáhla hodně zasunutý šuplíček vzpomínek. To bude určitě v archívu jako film pro pamětníky. Točili jsme o prázdninách po prvním ročníku konzervatoře. Ani nevím, že tam moje postava měla jméno. Krásný prázdniny v Nízkých Tatrách a ještě zaplacený! No a my byli patnáctiletí mistři světa, ale omeleta. A ani ta se z toho některým nepovedla.

V komedii si zahrál zpočátku přísného a neoblíbeného učitele Vamberu Jiří Pleskot. Vzpomenete si na své neoblíbené a oblíbené učitele?

Jak člověk stárne, tak i na ty neoblíbené učitele vzpomíná v dobrém. Asi mu dojde, že to vůbec neměli jednoduché. Moje maminka pracovala ve škole, tak jsem se přirozeně musela držet trochu v normě. Ale pár horkých chvilek jsem jí taky způsobila. Nesnášela jsem nespravedlnost a s drzostí se zastávala spolužáků, když jsem měla pocit neodpovídajícího hodnocení. Ale asi to působilo spíš humorně, byla jsem takový třídní šašek. Na konzervatoři jsem měla štěstí na výborné profesory. Nejvíc samozřejmě vzpomínám na geniální Jaroslavu Adamovou, kterou jsem měla na herectví. Výborná herečka i pedagožka.

Podle přání vaší maminky jste ale měla být učitelkou?

Maminka v té profesi asi viděla klidný a zabezpečený život. Když jsem se dostala na konzervatoř, po všech stránkách mě podporovala.

Jezdila jste na kole nebo jinak sportovala, jako dětští hrdinové ve zmíněné komedii Leť, ptáku let? Prostředí jižních Čech, odkud pocházíte, k tomu přímo vybízí.

Na kole jsem jezdila, plavala, bruslila jako každé dítě, ale žádnému sportu jsem se nevěnovala. Pamatuji na spory mezi rodiči. Sport, nebo piano a recitace? Vyhrála maminka s kulturou. Stejně jsem pro sport neměla nijak výjimečné vlohy. Při gymnastickém testu na konzervatoři profesor rozhodl, že někteří radši budou hrát ping pong, samozřejmě včetně mě. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč