Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Faktor změny. Změny k lepšímu

Ladislav Faktor vybudoval slavné komerční rádio v jižních Čechách, provozuje vysílací síť a teď jde do boje. Za svobodu naší země. Aby znovu nezačala totalita moci. Jako rodilý a hrdý Budějčák si bere na starost oblast Budějovicka a Třeboňska. Chce je hájit díky svému působení v Senátu. Není členem žádné politické strany, je nezávislý.
Josef Musil, Foto: Petr Zikmund
01. Září 2018 - 11:05

Startuje kampaň, podporují ho v ní hudebníci, kteří uspořádají koncert na náměstí v Českých Budějovicích. Trpělivě vysvětluje svoje postoje, vypráví inspirující životní příběh. Sám odpovídá na dotazy na svých webových stránkách a Facebooku. A také s lidmi diskutuje tváří v tvář. Ta osobní setkání mají název Na kafe s Láďou.

A kafe mám dobrý, prozradil mi do telefonu, když jsem si s ním domlouval Kafe s Láďou pro časopis Barbar. Uvařil mi ho u sebe doma. A předběžný seznam otázek? Nic takového nechtěl. Ptejte se, na co chcete. Budu odpovídat na všechno svobodně a neformálně, tak jak mám ve zvyku. A jestli si chcete zakouřit, klidně kuřte. Já si zapálím taky.

Pane Faktore, co budeme dělat, až Evropská unie zakáže kouřit v domácnostech?

Já doufám, že my Češi se ubráníme. Tady nejde o kouření, ale o podstatu domovní svobody. Je to jedna ze svobod, kterou nám zatím nevzali. Máme na ni právo. Prostě máme právo na svobodu. A není možné si nevšimnout, jak nám ji plíživě berou.

Ale svobodu by nám měla zaručovat Ústava a Listina základních práv a svobod.

To jo, pokud budou pořád platit v tom znění, jaká zatím mají. Jenomže tyhle základní dokumenty může nějaký nový zákon změnit. Mám oprávněnou obavu, že by se to v současné politické situaci mohlo stát. Teď můžu ocitovat větu ze svého volebního programu: Mějme se na pozoru před neuváženými zásahy do definic hodnot, na nichž stojí náš stát a které nám zaručují to nejpodstatnější – svobodu.

Co pro vás znamená svoboda?

Právo a povinnost starat se sám o sebe. To znamená, že člověk, který je schopný se sám o sebe postarat, se má postarat nejen o sebe, ale taky o svoji rodinu a tak dál. To je primární a takhle to fungovalo po staletí. Právě díky tomu se člověk rozvíjí a vytváří hodnoty i pro ostatní. Stát mu v tom nesmí bránit. Stát je organizace, která má zajistit všem bezpečí a postarat se o slabé jednotlivce, kteří se z nějakého objektivního důvodu o sebe sami postarat nedokážou. Zatímco sociální stát, který nám teď pořád nutí, je toho úplným opakem.

Jakou má takový stát filozofii?

Spolehni se na stát, a my se o tebe postaráme, chlapče. Za to nám odevzdáš svoje práva. My za tebe dokonce budeme i podnikat. Ale já tvrdím, že stát nemá podnikat. Což se státu nelíbí, protože úředníci si myslí, že jsou velcí podnikatelé. Jenomže podnikají většinou tím nejhorším možným způsobem. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!