Rodokmeny od mojedejiny.cz

Galerie pod širým nebem

Kdysi chtěli rekonstruovat památky, proto REPAM. Oklikou se ale ke svému původnímu poslání dostali, dělají dnes historická centra krásnější, nasvěcují města, jsou partnerem Adventu na jihu Čech. Jednatel firmy Petr Janovský s partnerkou Ivetou hovoří v barbarském rozhovoru nejen o trendech vánoční výzdoby, ale také o krizi v dodávkách materiálů, kterou jim pomáhá překonat dostatečně velký vlastní sklad a rodinné prostředí firmy.
Jan Štifter
28. Listopad 2022 - 08:39

Petře, kolik let vám bylo, když se zrodila firma?

Já to pozoroval jako dvanáctiletý kluk. Firmu zakládal můj strýc s dalšími společníky, začínali ve třech lidech s elektromontážemi. Všechno fungovalo trochu jinak. Jezdili si pro materiál k výrobcům, tou dobou nebyly prodejny elektromateriálu. Protože měli svůj malý skládaček a lidé se ptali po zboží, postavili do něj první prodavačku. Tak vznikl prodej elektroinstalačního materiálu. Kuriózní je, že se zakladatelé na začátku chtěli věnovat rekonstrukci památek, což se ale nikdy nesplnilo. Název přesto ukrývá dávnou myšlenku, na co se chtěli zaměřit.

Dnes sídlíte v Litvínovicích ve vlastním areálu, ušli jste dlouhou cestu od drobného skládku k velkému závodu.

My jsme pořád menší firma a zakládáme si na tom. Namísto rekonstrukce památek se firma vyprofilovala jako velkoobchod a maloobchod s elektroinstalačním materiálem. To je naše gró dodneška. Já jsem do firmy přišel v roce 2003 po studiu na vysoké škole. Postupně jsme do firmy zavedli nové technologie a postupy, dali jsme jí nový směr, začali dělat spoustu věcí jinak a rozjeli i vánoční výzdobu. Máme přes dvacet zaměstnanců, tohle je režim, který nám vyhovuje a který se dá uřídit – jsme schopní dělat dobrý servis, známe své zákazníky, s řadou z nich máme velmi úzké a osobní vztahy. Myslím, že tohle nám umožňuje dobře fungovat i v dnešní době, dobré vztahy, vstřícnost a partnerství pro naše zákazníky jsou hodnoty, na kterých si zakládám.

Jak dlouho sídlíte v Litvínovicích?

Firma začínala v Rožnově, příležitost postavit halu u s kancelářemi na kraji Stromovky a Litvínovic přišla v roce 1997. To byl obrovský krok – významně jsme se posunuli dopředu. Jenže skladovací prostory se zdály stále malé, zboží bylo víc, a tak jsme znovu stavěli, abychom v roce 2010slavnostně otevírali třípatrovou budovu. A nakonec jsme před pár lety přikoupili halu, stojí asi 300 metrů odtud a funguje jako náš mezisklad. Bez toho bychom v dnešní době jen těžko fungovali. Lhůty ze strany dodavatelů jsou naprosto katastrofální, celý dodavatelský řetězec se rozpadl, tak musíme nakupovat hodně věcí na sklad. Naštěstí to máme kam dávat a máme na to kapitál. Takže jsme se z nuly, de facto z garáže, posunuli do fáze, kdy jsme malá, stabilní, velmi zdravá, rodinná firma. Provozujeme i pobočky v Písku a Krumlově, které jsou samostatné, nemusíme je dotovat a za uplynulé roky mají skvělé výsledky.

Co nového jste přinesl do firmy?

Mimo technologických inovací v rámci stávajícího velkoobchodu (např. jsme byli druhá firma v Budějicích, která přešla z analogové ústředny na IP telefony) jsme se začali orientovat na profesionální světelnou a vánoční výzdobu. Ve spolupráci s technickými službami rozsvěcujeme dnes třeba České Budějovice, Český Krumlov, Prachatice, Vimperk, Vodňany, Sezimovo Ústí, Kaplici nebo Soběslav, těch měst je celá řada a nerad bych někoho opomněl, vedle nich stojí spousta menších obcí. Jako velkou výhodu vidím naši lokálnost – potřeby měst jsme schopní řešit operativně na místě. Města i obce také osobně známe. Připravujeme grafické návrhy, koncepce výzdoby na několik let, a pro servis a opravy jsme taky hodně blízko.

Když kráčíte městem, poznáte svoji práci?

Ano, podle typu motivů. Člověk samozřejmě do své práce promítá vlastní vkus. Někdy je složitější domluvit se na koncepci, když do toho mluví příliš lidí. Každému se líbí něco jiného, je pak náročné dobrat se výsledku. U malých obcí většinou rozhoduje starosta, na větších městech jsou jednání složitější právě proto, že tam rozhoduje větší množství osob. Důležité je mít odvahu. Umět říci: Tohle se mi líbí. Stát si za tím. Dneska se ale spousta lidí bojí něco rozhodnout, nechtějí na sebe vzít odpovědnost, protože někomu se to přirozeně líbit bude a někomu ne. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V PODZIMNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR 

 

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz