Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Hledáme kotvičku a smysluplnost

Mluví se o ní jako o špičkové dabérce. Svůj hlas propůjčila například Cate Blanchett nebo Lauren Graham. S nimi by se ráda setkala. V Divadle na Vinohradech je z ní momentálně Olga Scheinpflugová. Šťastná je na jevišti i za mikrofonem. Plzeňská rodačka Simona Postlerová.
ALENA VOLFOVÁ, FOTO: MAREK PODHORA
29. Prosinec 2021 - 16:41

„V Plzni jsem se narodila, táta s mámou tam dostali angažmá, ale dětství jsem prožila v Ostravě. Když mně byly asi dva tři roky a bráchovi pět (pozn. red. herec a dabér Alexandr Postler), přestěhovali jsme se do Ostravy,“ říká herečka a dabérka.

Vracíte se někdy do rodného města?

Do Plzně se vracím jen se zájezdním představením. Když někdo řekne – mojí rodné – tak to pro něho něco znamená, nějaké kořeny, a já vlastně nemám moc kořenů. Paradoxně i logicky víc v té Ostravě.

Jaké se vám vybaví zážitky z Vánoc s rodiči?

S bráchou jsme se strašně těšili. Měli jsme kapra, táta ho uměl vykuchat, ale létalo to všude po kuchyni. Přála jsem si kočárek pro panenku, brusle a švihadlo, dělala jsem sportovní gymnastiku. A to vše jsem pod stromečkem opravdu měla. Jsou to nostalgické vzpomínky, už jsem velmi dospělá. Když si vzpomenu, tak na to hezké. Hezké Vánoce a vůbec celý život jsme se s manželem snažili udělat našim dětem.

Jaké jste měli Vánoce s dětmi, když byly malé? Klasické české, tedy salát a kapra?

To každopádně a co se týče jídla, dodneška to držíme. Ráda dělám bramborový salát a vůbec vše, co se týká přípravy stolu. Když byly děti malinké, tak tři a pět let, říkaly – mami, mami, my ti budeme pomáhat. Janinka říkala – já budu moukařka. Obalovala kapra v mouce a ty další fáze byly na mně. A Damiánek říkal – já ti budu podávat zeleninu, ale musíš ji nakrájet. Odmalinka byly přítomné a pomáhaly. To byly krásné časy. A jsou stále, jinak. I když je můj muž pět let na věčnosti, má na štědrovečerním stole talíř a myslíme na něho, děti a já jsme ho strašně milovaly. Vánoce jsou pro nás krásné období. To není štědrý večer, ale období několika týdnů. Vánoční doba, to je síla, kterou nám Pán Bůh dává. Myslím období adventu, což je očekávání a narození a slavení Ježíška. Proč je pro nás očekávání tak důležité? Protože my, opatrní lidičky, potřebujeme kotvičku a smysluplnost. A smyslu plnost dává existence Ježíše Krista. On je i člověk i Bůh. A to je tajemství víry. Proč lidé milují Vánoce? Zpívá se - nám, nám narodil se… To je přece super a proč to slavíme? Protože ho potřebujeme? O tom jsou ty Vánoce.

Jsou ale čím dál víc komerční.

To jo, ale o tom nemluvím. Mě pobaví některé reklamy – kupte si dárky, když se vám nebudou hodit, máte nárok na vrácení, i peněz. Jak může být dárek vrácen? I kdyby byl jakýkoliv. To přece nejde!

Budete trávit Vánoce společně i s dcerou a jejím manželem? Prý se tajně vdala?

Kde jste to četla? Janinka je taková velice něžná, tajnosnubná a já to respektuji. Stoprocentně se setkáme, ještě to vymyslíme. Manžel dcery má na rozdíl od ní rozvětvenou rodinu. Takže Janinka si dá asi tři kapry…

Dívala jste se se svými dětmi na pohádky, ve kterých jste hrála?

Děti se dívaly na mě, já na sebe moc ne, hned bych totiž něco měnila. Herci se na sebe neradi dívají. Pohádky v televizi opakují, a děti, když je teď vidí, si ze mě dělají legraci, je to príma. Tehdy jsem natočila hodně pohádek.

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V ZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz