Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Já a Freddie Mercury

Dvanáct let, čtyřiadvacet hodin denně byl v úzkém kontaktu s Freddiem Mercurym. Jeho tajemník Peter Freestone. Angličan, kterému učarovala Praha a Čechy, zakotvil v Plzeňském kraji. Na Freddieho myslí denně. „Vzpomínka je jako videopáska, nemizí. Vzpomínky a myšlenky se dají neustále předávat,“ říká v rozhovoru pro časopis Barbar.
ALENA VOLFOVÁ, FOTO: MILAN HAVLÍK
11. Únor 2019 - 17:16

Dodnes mám schovaný rozhovor s vámi z roku 2008. Tehdy mě překvapilo, že bývalý osobní tajemník Freddieho Mercuryho žije v Česku.

Ano, tenkrát jsem žil v Klatovech, předtím jsem bydlel tři a půl roku v Praze, kam jsem se přestěhoval z Londýna. Ještě v Anglii mně kamarád doporučil, abych se alespoň jednou za život podíval do Prahy. Udělal jsem to a Praha mě okouzlila natolik, že jsem se tam přestěhoval. Ale když tam bydlíte, zjistíte, že Praha je stejná jako každé jiné velké město: tramvaje, prach, hluk, problém s parkováním. Hlavní město je sice život, ale zvažoval jsem, že možná bude lepší venkov.

Jak jste vybral Klatovy?

Jeden kamarád mi nabídl, abych si vyzkoušel život na venkově, jeho rodina bydlela blízko Domažlic. Budeš tu dva týdny, uvidíme, jak se ti to bude líbit, řekl mi. Nakonec jsem tam zůstal šest měsíců a potom jsem koupil dům dvacet kilometrů od kamaráda. Venkov je úžasný, klid, příroda, je super. V Klatovech jsem žil deset let a dojížděl do práce do Německa, to bylo dvacet minut jízdy. Hodně kamarádů jsem ale měl ve východních Čechách, práci v Olomouci a v Praze, přestěhoval jsem se proto do východních Čech. V dubnu to budou čtyři roky.

Nelákaly vás jižní Čechy?

Jezdím tam, byl jsem v Českých Budějovicích, v Českém Krumlově v tamním otáčivém hledišti, v Písku mám kamaráda a zahrál jsem si ve filmu Zdeňka Trošky Babovřesky 3.

Když jste přišel do Čech, měl jste tady už známé, nebo jste je teprve nacházel?

Byl jsem úplně sám.

Čím vás Čechy chytly za srdce, že jste tady zůstal?

Poprvé jsem byl v Praze v roce 2000, čtyři dny. Líbilo se mi město, lidé, atmosféra, bylo to super. V Anglii jsem doma, říkal jsem si, ale o tři měsíce později jsem byl zpátky v Praze. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!