Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jak otec Bohdalky zlobil ve školách

Herečku Jiřinu Bohdalovou není třeba představovat, každý ji zná. Stejně tak jistě nikomu neuniklo, že v květnu oslavila devadesátiny. Ačkoli je pražskou rodačkou, její otec má kořeny v jižních Čechách. Prameny v českobudějovickém okresním archivu odhalují neznámé kapitoly z jeho života. František Bohdal ztělesňoval ukázkové zlobivé dítě, se kterým si učitelé nevěděli rady.
Jiří Cukr
28. Červen 2021 - 08:58

Začneme trochou rodopisu. František Bohdal (1905–1985) se narodil v Mojném u Velešína jako nemanželský syn Barbory Bohdalové (1881–1960), původem z nedalekých Netřebic. Ta se v roce 1909 provdala za Václava Nováka (1886–1919), který se tak stal Františkovým nevlastním otcem. Protože pocházel z Čížkrajic, přesídlili všichni právě do této obce jižně od Trhových Svinů a malý Frantík zde v roce 1911 začal chodit do obecné školy. Rodina v následující letech často střídala bydliště a synek školy. Konkrétně krátce přebývali ve Věžovaté Pláni u Kaplice a v Trhových Svinech, v roce 1918 se potom na delší čas usadili v drobné vísce Třebíčko. Odtud František docházel do školy v Třebči, která tudíž představuje další místo s malou bohdalovskou stopou.

Díky dochovaným třídním katalogům si můžeme udělat obrázek o prospěchu a chování Františka Bohdala. Známkami patřil k průměrným žákům a nevybočoval z normálu. Co jej však výrazně odlišovalo od ostatních, bylo nevalné chování. Ztělesňoval ukázkové zlobivé dítě, pro které má čeština mnoho rozmanitých výrazů. V kolonkách určených v katalozích pro poznámky čteme u jeho jména skutečně přepestré zápisy o tom, jaký byl lajdák a raubíř a jaké rošťárny vyváděl. Výčet jeho prohřešků, které je možné vnímat také jako exemplární případy všech možných dobových klukovských vylomenin, by byl hodně dlouhý. Zaznamenáno je, že utíkal ze školy, neposlouchal, tropil při vyučování blíže nespecifikované neplechy, nenosil sešity, nedělal úkoly, kradl spolužákům jídlo, lhal a kouřil. Objevují se ale i závažnější mimoškolní poklesky, takže víme, že plival lidem do oken, lámal v parku větve, šlapal po trávníku, byl chycen při pokusu o krádež a některým lidem různé drobné věci zcizil. Velký malér měl ve dvanácti letech proto, že „udeřil pana řídícího kamenem“. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz