Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jihočeši mají v krvi komediantství

Hledal místo pro klidný rodinný život, nakonec si vybral Písecko. S Prahou ale režisér Bohdan Sláma zůstává ve spojení. Jezdí tam do práce, a když u nich ve vsi prší, přesně ví, jestli budou záplavy v metropoli. „Mám vypozorované, že když u nás ve sklepě stoupne voda o deset centimetrů, Vltava půjde až dva metry pod Karlův most. A když je tam pět centimetrů, je to povodeň jako letos,“ říká.
Text: Stanislava Koblihová Foto: Martin Špelda
09. Červenec 2013 - 17:42
Subtitle
Rozhovor s režisérem Bohdanem Slámou

Za rybníkem na konci cesty ve vsi Bořice na Písecku přecházím rozmáčenou louku, abych se pozdravila s režisérem Bohdanem Slámou. Stejně citlivě jako přistupuje ke svým filmům, upravuje i místo, kde žije jedenáct let. Za tu dobu se k jeho prvnímu filmu Divoké včely přidaly další tři: Štěstí, Venkovský učitel a Čtyři slunce. Všechny sklidily úspěch u kritiků i diváků. A Sláma pracuje dál; v současné době tady má rozpracovaných několik scénářů.

Nejste zdejší rodák. Co vás přivedlo na Písecko?
Hledali jsme se ženou místo, kde bychom chtěli být, kde by se nám líbilo, ale neměli jsme žádné speciální přání. Chtěli jsme, aby to nebylo od Prahy daleko, protože tam oba máme práci. Říkali jsme si, aby to bylo v malé vesnici a na jejím konci a zároveň na konci cesty. A tady se nám to splnilo díky kamarádovi. Předtím jsme hledali všude možně, a žádné pěkné místo jsme nenašli. Na premiéře Divokých včel jsem potkal kamaráda, který už tady dlouho žil a který mi řekl, že mají ve vesnici jeden barák. Tři roky prázdný a nikdo neví, co s ním chtějí majitelé dělat. Tak se nám tam šel zeptat a oni se právě rozhodli, že ho prodají. Nic netušíce jsme ho koupili.

Co to znamená? Že je na něm stále hodně práce?
Ano, jsme tu jedenáct roků a pořád je tu co dělat. Postupně ho renovujeme.

Bylo zdejší prostředí inspirací pro vaše filmy?
Mně se tady samozřejmě líbí, je to pohledný, fotogenický kraj. Jihočeši jsou velmi dobří herci, mají to v tradici. Milují srandu, mají tendenci si ze sebe utahovat. Mají přirozené komediantství v krvi. V podstatě fantastický herec může být kdokoli, kdo se nebojí a nemá ostych před kamerou. Když jsem přemýšlel nad filmem Venkovský učitel, říkal jsem si, proč ne tady. Radil jsem se s kameramanem, který místo znal, a řekl, že je to tady výborné. Dohodli jsme se už před tím, že budeme natáčet v kraji vody, tak jsme našli hezké místo u rybníka Pančár. Postavili jsme si tam jako filmovou dekoraci barák. 

Více čtěte v aktuálním čísle časopisu Barbar.