Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jihočeška 001

První žena v čele Jihočeského kraje. Do hejtmanského křesla usedla Ivana Stráská poté, co odstoupil Jiří Zimola, a jsou dodnes ve spojení, volají si, navštěvují se. „Na kraji se neodehrálo nějaké nepřátelské převzetí moci, byl to výsledek rozhodnutí Jirky Zimoly a toho, že se nám podařilo dojednat novou koalici. Takovou, že v čele zůstane naše sociální demokracie,“ říká Ivana Stráská.
Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
22. Listopad 2017 - 09:42

Potkáváme se jen pár hodin poté, co jste slavnostně otevřeli nový úsek dálnice D3 u Bošilce. Stříhala jste tam pásku – ten ústřižek si schováte?

Ano, a také nůžky. Archivuji si pásky z různých akcí, hromadím je v krabici. Ale kolik jich tam je, netuším, nepočítám to.

Řídíte auto?

Jsem řidič, ale velmi špatný, proto neřídím. Mám k dispozici šoféra nebo mě vozí rodina. Na delší vzdálenosti někdy vyrážím vlakem, ale stejně spíš preferuji auto.

Hejtman Jan Zahradník mi v roce 2007 říkal, že by mohla být celá dálnice D3 hotová v roce 2013. Jiří Zimola to kdysi viděl na rok 2020. Jaký rok tipujete vy?

Pracujeme s tím, že by v roce 2030 měla být spojena jihočeská dálnice s Rakouskem. To se mi dnes jeví jako reálné.

Ale tím myslíte jen ten stávající úsek, od Mezna na jih.

Bez středočeského úseku. Tam si vůbec netroufám odhadovat.  Ve středních Čechách můžeme čekat řadu komplikací, budou se vyjadřovat zájmové skupiny, ještě to může být hodně zajímavé. Parlament se bude muset co nejdříve vypořádat s tím, aby dokázal ochránit státní zájem pro liniové stavby. Tak, jako to mají všude ve světě, kde dokáží stavět.

Komunikují spolu Jihočeský a Středočeský kraj ohledně D3?

Kraje spolu komunikovaly vždycky. Ale my na jihu máme náskok, uvolnili jsme peníze na výkupy, a tam, kde se zadrhla jednání mezi majiteli pozemků a Ředitelstvím silnic a dálnic, jsme mohli zasáhnout a pomoct. Tím se celá akce výrazně zrychlila.

Na jaké lidi narážíte častěji – jsou to ti, kteří chtějí ustoupit veřejnému zájmu, tedy stavbě dálnice, nebo chtějí spekulovat?

Většina lidí ustoupí dálnici, pokud dostane rozumnou cenu. Těch, kteří chtějí vydírat stát, je minimum.

Stala jste se první ženou v čele Jihočeského kraje. Jaký je váš vztah s bývalým hejtmanem Jiřím Zimolou?

Stejný, jako býval předtím, jsme léta kamarádi. Na kraji se neodehrálo nějaké nepřátelské převzetí moci, byl to výsledek rozhodnutí Jirky Zimoly a toho, že se nám podařilo dojednat novou koalici. Takovou, že v čele zůstane naše sociální demokracie.

Konzultujete spolu některá aktuální témata?

Běžně narážím na spoustu věcí, o kterých Jirka hodně věděl. Jeho odchod byl poměrně rychlý, ne všechno mi dokázal sdělit. Občas si voláme, občas se sejdeme.

Názorově se shodujete?

Jak v čem, jak kdy. Já jsem taková, že když se mi něco nelíbí, hned to řeknu. Pozná na mně, když přijdu rozčilená. Pak říká: Ivo, sedni si a neřvi. Vždycky jsme si ale všechno vyříkali, došli k dohodě a dohodu drželi.

Kolik případů, kdy jste si vjeli do vlasů, máte za sebou?

Jestli ty případy byly dva, tak je to moc.

Jiří Zimola je mimo jiné hodně vyhraněný proti církevním restitucím. Jaké stanovisko v téhle věci zastáváte vy?

Nejsem v principu proti restitucím, tady mi ale vadilo, jakým způsobem je stát provádí a že nenašel větší politickou shodu. Před pár dny byl u mě na návštěvě pan biskup, bavili jsme se přátelsky.

Jak dnes, tedy už s odstupem měsíců, hodnotíte kauzu Jiřího Zimoly, který odstupoval kvůli stavbě domu na Lipně?

Ta celá kauza byla nešťastná a Jiří Zimola udělal chybu. Stavba domu měla vypadat jinak, protože my jsme politici a nemůžeme si dovolit věci jako běžní občané, tak to prostě je, jsme pod daleko větším drobnohledem. Jsem ale přesvědčená, že za tím nebyla žádná levota, černota, žádný únik peněz. A také vím, že to, že se kauza vynořila, nebyla náhodná věc.

Koho za tím vidíte?

Určitě tam byly zájmové skupiny s vytyčeným cílem: omezit vliv Jiřího Zimoly. Využily jeho chyby a chyba to skutečně byla. Na Jirkovi si cením toho, že dokázal situaci rozumně vyhodnotit, vzít na sebe odpovědnost a odejít z funkce hejtmana.

Ten krok jste schvalovala?

V tu chvíli nemohl dělat nic jiného, pokud chtěl zůstat rovným člověkem. Určitě ho ale předsednictvo nemělo vyškrtnout z kandidátky do Poslanecké sněmovny, o tom měli rozhodnout voliči, ne strana. Byl na posledním místě, mohl být zvolen, a taky nemusel. O politicích by měli rozhodovat výhradně voliči.

 

Listopadové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!