Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jihočeské nebe rozzářilo 8 hvězd

Hejtmanka Ivana Stráská ocenila Zlatou šupinou osm osobností, mezi nimi zpěvačku Martu Kubišovou a kosmonauta Vladimíra Remka. „Ústředním tématem bylo výročí republiky, proto jsme na šupinu hledali ty nejšupinovatější Jihočechy,“ říká Ivana Stráská.
28. Prosinec 2018 - 17:11

Šupina je symbol štěstí. Co vám na letošním ročníku udělalo největší radost?

Letošní šupina byla skutečně významná, odkazovali jsme se na výročí republiky. Zavítali jsme mezi hvězdy. Jen namátkou, Marta Kubišová hvězdou je, Vladimír Remek mezi ně vstoupil, ředitelka hvězdárny je s nimi v blízkém kontaktu. Postavili jsme vedle sebe osm hvězd, které na jihočeském nebi září a nehasnou. Radost mi udělaly reakce nominovaných, třeba dojetí pana Krčka. Celý život se věnuje lidové muzice, a najednou si uvědomil, že jeho práci někdo vnímá, že něco znamená. Nebo pan Vondřička, ten byl také velmi zaskočený. Volala mi pak Marta Kubišová, měli jsme milý telefonát, říkala, že takhle krásnou věc jí ještě nikdy nikdo nedal.

Co šupina vypovídá o člověku, který ji dostal?

Šupina ukazuje na člověka, který se výjimečným způsobem zasloužil o rozvoj Jihočeského kraje nebo jeho dobré jméno. Osm oceněných tuhle definici jednoznačně naplňuje.

Může dostat ocenění osobnost in memoriam?

Dvakrát se tak stalo, loni jsme ocenili kardinála Miloslava Vlka. Šupina putovala také do rodiny policisty, kterého zabili při výkonu služby.

Jak vypadá výběr adeptů?

Každý rok v létě žádáme veřejnost o nominace, lidé nám píší, z toho vzniká obsáhlý seznam. Často jeden člověk získá několik nominací. Pak se navrhovanými zabýváme, zjišťujeme si o nich další informace, někdy se o nich pohádáme. Jednotlivé ročníky mají konkrétní témata, neznamená to tedy, že oceňujeme Jihočechy za daný rok. Letos jsme měli výročí republiky, příštím tématem může být třeba voda nebo ekologie.

Nebojíte se, že Jihočeši v nominacích časem dojdou?

Protože saháme i do řad mladých lidí, kteří začínají svou kariéru a už teď jsou výjimeční, tak se toho nebojím. Letos jsme hledali ty nejvýznamnější, vlastně nejšupinovatější Jihočechy. Ale už teď máme na stole spoustu jmen a tipů na osobnosti, které by si šupinu taky zasloužily.