Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jihočeským průmyslem je cestovní ruch

V jednom rozhovoru zmínil, že rozloha Kovářova na Písecku je jen o trochu menší než samostatný stát San Marino. Přesto tam už osmnáct let zvládá funkci starosty, současně je krajským radním a náměstkem hejtmanky. Do krajských voleb jde opět jako lídr strany Jihočeši 2012. Posílený zkušeností, odhadující ten nejlepší výsledek.
25. Září 2020 - 10:04

Jak se změnili Jihočeši od roku 2012?

Jsme konzistentní strana, nijak jsme se od té doby nevychýlili. Přišli noví členové a s nimi nová energie. Naše výhoda spočívá v tom, že tvoříme hnutí rodinného typu, máme desítky členů a stovky příznivců – když chceme něco vymyslet nebo rozhodnout, nemusíme do Prahy, jednoduše se sejdeme a dáme hlavy dohromady. V prvním období jsme stáli v opozici, teď jsme součástí koalice, získali jsme zkušenost ze všech stran. A co je na Jihočeších 2012 nejcennější, to je praxe našich lidí, máme spoustu starostů, místostarostů nebo bývalých starostů, tedy lidí, kteří dokáží uvažovat hospodárně a ekonomicky. Na obcích jsme se naučili, jak hospodařit, a teď to učíme Jihočeský kraj.

Jak se liší Pavel Hroch z roku 2012 od toho současného?

Je bohatší o zkušenosti v regionální politice. Osmnáct let stojím v čele obce Kovářov. Snažím se pracovat na 110 % a pořád mám rezervy. Obohatil jsem se spoluprací v týmu krajských politiků, krajská politika už je politika. Snažím se nepřipouštět si, že jedině moje vidění světa je správné, rád se potkávám s mladými lidmi, naslouchám jejich myšlenkám a porovnávám, jak jsem to tenkrát viděl já.

Máte rád střet názorů?

Pokud by střety nebyly, společnost by se neposouvala. Dokážu přijmout názor druhého, pokud mě přesvědčí, uhnu z původního stanoviska, bylo-li špatné. Politika je o kompromisech a domluvě. V zastupitelstvu Jihočeského kraje jsem si všiml, že všichni, a to skutečně do jednoho, chtějí kraj posouvat dál, jen každý má trochu jinou vizi rozvoje a preferuje jiný směr.

Co o vás má sdělit billboardová kampaň Jmenuji se Pavel Hroch?

Že jsem prachobyčejný vesnický kluk. Starosta, radní, náměstek hejtmanky, člověk, který se nezměnil. Snažím se hledat myšlenky, které dávají smysl, a pak se jimi řídit. Na kampaň, která mě představuje jako lídra, navážou další billboardy a v nich představíme naše stěžejní myšlenky. Chceme oslovit voliče tím, že se umíme domluvit. Dali jsme se dohromady s hnutím Občané pro Budějovice a stranou Tábor 2020. Naše heslo je: Jsme vaši sousedé. Vyjadřuje všechno, každý si nás okolo sebe najde.

Proč právě budějovičtí Občané a Tábor 2020?

Přesně takhle jsme spolu začínali v roce 2012. Obnovili jsme spojenectví, protože máme stále stejný zájem. Spolupracujeme s Jurajem Thomou, Ivo Moravcem nebo Jiřím Fišerem, což jsou pro mě lidé, kteří rozumí tomu, co dělají. 

Kdybyste měl akcentovat pět bodů z vašeho programu, co to bude?

První, co bych zmínil, je propojenost veřejné dopravy. Jihočeský koordinátor dopravy nefunguje, neplní funkci, jak by měl, jen se vynakládají nesmyslně velké částky. Stává se, že autobusy z obcí odjíždějí s menším zpožděním a nestíhají další spoj, lidé pak zbytečně čekají na nástupištích, to by se jistě dalo efektivně sladit. Současně musíme zachovat investice do silnic, to je velmi důležité.

To máme první věc.

Přichází doba temna, nevíme, jak budou vypadat rozpočty, ale přesto chceme zachovat kraj bez dluhů, což je dneska už republikový unikát. Podle dostupnosti finančních prostředků musíme vhodně investovat – jedině investice nás vytáhnou z krize. Investovat do smysluplných staveb, minimálně v takové míře jako dříve. V posledních letech jsme proinvestovali pravidelně přes tři miliardy ročně, to je obrovský nárůst oproti dřívějšku. Zaměříme se na zdravotnictví a sociální služby. Jihočeské nemocnice jsou dávány jako příklad hospodárnosti a efektivnosti. Rezervy vidím v přístupu k pacientům, což spadá do gesce ředitelů, ale my můžeme na ředitele tlačit. Nakonec, a to je mému srdci nejbližší, musíme podporovat kulturu a cestovní ruch.

Jak na to?

Naší vlajkovou lodí je Jihočeské muzeum a Zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou, kterou projde ročně více než milion lidí. Cestovní ruch je náš průmysl. Trvám na tom, že jižní Čechy jsou nejkrásnější kraj v zemi, máme co nabídnout, ale musíme se soustředit i na jiná místa než Český Krumlov, Hlubokou nad Vltavou a Lipno. Pojďme přivést víc lidí do Tábora, Písku nebo Milevska, ukažme jim mezinárodní dudácký festival ve Strakonicích nebo neznámé kouty pohraničních hor.

Jak hodnotíte práci Jihočeské centrály cestovního ruchu?

Ředitel Jaromír Polášek mi kdysi říkal, že navýší cestovní ruch v kraji o třicet procent, ale já tomu nevěřil. Teď se mu veřejně omlouvám. Pan Polášek je uznávaným odborníkem na turistiku, přichází s novými nápady, vytvořil si silný tým. Jejich práce je velmi dobrá, aktuální kampaň – Jižní Čechy jako opravdová lásky, chytlavá a pravdivá. Držím jim palce.

Jak byste přesvědčil lidi, kteří nechodí ke krajským volbám?

Proč lidi chodí ke komunálním volbám? Proč chodí k parlamentním? Ve svém regionu mohou přece nejvíc ovlivnit, v zastupitelstvu jsou pak lidé, kteří znají. V parlamentu máme pár zástupců, jsou daleko, často nedosažitelní. Politika pro jižní Čechy se dělá tady v kraji. Rozhodujete o svých penězích, tak si to nenechte ujít.

Jaký výsledek odhadují Jihočeši 2012 v letošních krajských volbách?

Samozřejmě vyhrajeme. Bude nám na to stačit dvacet procent, protože kandiduje spousta uskupení, stran a hnutí se tam dostane odhadem osm. Bude se skládat široká koalice.

Lze kombinovat práci hejtmana a starosty Kovářova?

Zatím spojuji funkce dva roky, s prací hejtmana to už kombinovat nelze. Už teď je to tak náročná situace, přijíždím do Kovářova večer, chodím do kanceláře a sedím tam do devíti desíti hodin. Když vyjíždím ráno z domova, zastavím se na technických službách, řeším, co je nového a co je potřeba. Díky handsfree úřaduji v autě. Pracuji pořád. Pokud bych se stal hejtmanem, musel bych se naplno věnovat už jen kraji. Se zkušeností z Kovářova v zádech.

 

Pavel Hroch

Typický selfmademan, který se dalším studiem a vlastním úsilím z postu dělníka vypracoval až do vedení strojírenské firmy.

Od roku 2002 zastává pozici starosty Kovářova na Písecku. Pod obec spadá celkem 17 osad na ploše více než 50 kilometrů čtverečních. Pod Hrochovým vedením se Kovářov stal Jihočeskou vesnicí roku 2004 a za další dva roky získal Evropskou cenu obnovy vesnice.

Pavel Hroch je jedním ze spoluzakladatelů politického hnutí Jihočeši 2012, které vzniklo před osmi lety, a hned od počátku se stal jeho předsedou. I letos kandiduje na hejtmana.

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V PODZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz