Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Když máš v chalupě… celebritu

Tohle jsou jihočeské chalupářky. Lesy v okolí Stráže nad Nežárkou před více než dvaceti lety okouzlily například zpěvačku Petru Janů. Do kraje svého dětství se stále vrací i modelka Iveta Lutovská, která jezdí za rodiči na Jindřichohradecko. Kořeny a rodina drží v jižních Čechách i herečku a dabérku Petru Hobzovou. Ta si se svými dvěma dětmi užívá léto na chalupě kousek od Trhových Svinů, kam dojíždí z Prahy. Redakce časopisu Barbar všechny tři chalupářky navštívila.
René Kekely
15. Září 2014 - 15:09

Uprostřed lesů, kousek od Stráže nad Nežárkou, stojí chalupa, kde tráví každé léto i Vánoce zpěvačka Petra Janů. Když chalupu před více než dvaceti lety s manželem Michalem Zelenkou kupovali, stačilo jim, že vyjeli na kopec, uviděli stavení, před kterým se tyčí javor starý 700 let, a věděli, že tohle bude jejich druhý domov.

„Tehdejší majitel se divil, že to ani nepotřebujeme vidět uvnitř, a už to chceme,“ směje se zpěvačka a objímá mohutný strom, který budí dojem, že nejen stavení, ale i trojnásobnou zlatou slavici chrání.

Objekt se středověkým jádrem býval kaplí. Později ji Černínové, kterým to zde patřilo, nechali odsvětit a udělali z budovy hospodářství. „Takže já mám ložnici tam, kde byl oltář,“ usmívá se Petra Janů.

Chalupa před časem prošla rekonstrukcí. V horním patře vznikla ještě jedna bytová jednotka. A Petra Janů se tady cítí jako v bavlnce. Díky tomu, že dům stojí mezi jindřichohradeckými lesy, tam zpěvačka prožívá dokonalé soukromí. A se sousedy, kteří obývají vedlejší hájenku, má kamarádské vztahy.

 „S jejich dcerou Janičkou chodíme na dlouhé procházky do lesa. Na houby moc ne, já se dost ztrácím, takže když jde někdo se mnou, místo hub pak hledá mě,“ směje se.

Na výlety po krásách jižních Čech ale příliš nevyráží. „Když jsem začínala v Semaforu, chodila jsem s jedním trumpetistou. Měl trabant a miloval památky. Jeli jsme do jižních Čech na Dvořiště, a já, místo abych se tam ráchala v rybníku, jsem prodrncala celou dovolenou v trabantu kolem památek. Takže teď, když přijedu na chalupu, zabydlím se a nechce se mi vůbec nikam jezdit,“ vysvětluje zpěvačka a dodává, že jedinou výjimkou jsou třeboňské lázně, kam jezdí už spoustu let.

VELKÁ LÁSKA = SKLENÍK

Na co je prý na chalupě velmi pyšná, je skleník, který vlastnoručně osadila. Stejně jako nádherné květiny, kterých má plné truhlíky i velké květináče na zápraží, kde v létě ráno snídává. „Mám tu rajčata, okurky i spoustu bylinek,“ ukazuje zpěvačka. Právě bylinky používá ve své kuchyni. „Miluji různé salátky, do kterých je přidávám,“ usmívá se Petra Janů.

Přestože dává přednost spíš lehkým a zdravým jídlům, pro návštěvy chystá pravé gurmánské hody. Její kachna se zelím, guláš nebo zvěřinová polévka je podle jejích přátel naprosto nepřekonatelná. „Já samozřejmě také ochutnám, ale jinak se držím lehčího jídla a mám radost, že návštěvě chutná,“ říká Petra.

Na koncerty během léta vyjíždí přímo z chalupy. „Jen když mám vystoupení někde u Prahy, tak přespím doma a pak se zase vracím na chalupu,“ vysvětluje zpěvačka, která už se pomalu chystá na koncertní turné s Věrou Špinarovou po českých i slovenských městech. "Začínáme 9. listopadu v Brně a končíme až 18. prosince v Ostravě. A samozřejmě nebudou chybět ani jižní Čechy. 3. prosince máme koncert přímo v Českých Budějovicích," těší se Petra Janů.

DVA DNY PŘEDEM TOPIT

Na dětství a hlavně dospívání strávené na jihu Čech dodnes vzpomíná modelka, moderátorka a Miss České republiky 2009 Iveta Lutovská, jež po svatbě přijala příjmení svého manžela, Vítová. Jak říká, do jižních Čech se ráda každou volnou chvíli vrací. Nejen k rodičům do Třeboně, ale také na chatu v Horní Pěně.

Chatová osada, kde mají chatku i rodiče Ivety Lutovské a jejího bratra Martina, leží přímo u rybníka. Ten ve slunečných dnech láká ke koupání.

„Je to tady skvělé. Sice docela malá chatka, ale zažila jsem tu krásné chvíle,“ říká se zasněným pohledem modelka. Právě teď je na mateřské dovolené s téměř roční Anetkou.

S malou dcerkou, až příští rok trochu povyroste, si Iveta Lutovská hodlá užívat co nejvíc právě na chatě, kde sama zažila řadu krásných chvil. „Letos jsme toho měli hodně kolem, dodělávali jsme baráček, dcera je ještě maličká, ale příští rok si to tady určitě hodně užijeme. Je tu i hřiště pro děti,“ těší se Lutovská.

V chatě, která je z velké části ze dřeva, se pohodlně vyspí šest lidí. „Velká rodina se sem vejde,“ usmívá se Iveta. V přízemí je kuchyňka s obýváčkem, nahoře v patře dva pokoje. K vytápění slouží kamna. A právě proto je chatka spíš na léto. „Když jsme sem jezdili na Silvestra, museli jsme dva dny dopředu topit. Navíc v zimě tady není venku moc co dělat. Silvestra jsme si tady ale užívali.“

Její rodiče chatu občas pronajímají, i tak tady prožila nejen krásné dětství, ale i dospívání. „Jako děti jsme hodně jezdili na výlety, projížděli jsme se na kolech, chodili se koupat. Velkou stálou partu jsme tady ale, když jsme byli s bráchou malí, neměli. Hodně se tady lidi střídali, protože chaty pronajímají i sousedé,“ říká Iveta Lutovská.

S přáteli si to tady užívali mnohem víc, když dospívali. „Brácha je jen o tři roky starší, měli jsme hodně společných kamarádů, takže jsme tady pořádali mejdany, grilovali jsme, bylo to skvělé.“

Do okolních lesů chodí na procházky, na houby ale většinou moc nemá štěstí. „Bývají vysbírané. Co ale nerada sbírám a většinou se k tomu nedonutím, to jsou borůvky,“ směje se.

Kromě chaty jezdí i k rodičům do Třeboně, kde mají dům. „S malou je to tam pohodlnější. Až bude ale trošku větší, určitě si to na chatě bude užívat stejně jako já. Příroda kolem je opravdu nádherná,“ těší se Iveta.

DĚTSTVÍ U SVINŮ

Herečka a dabérka Petra Hobzová prožila kus dětství na chalupě u Trhových Svinů. Její tatínek ji postavil na místě bývalého, v té době už polorozbořeného statku, hned vedle rybníka, kousek od nádherné tvrze.

„Jezdím sem vždycky, když mám čas. Přes léto jsme tady skoro pořád. Děti tu mají bazének i zahradu, kde si můžou hrát,“ ukazuje herečka.

S výjimkou několika dnů u moře tady vlastně tráví celé léto. „V zimě tu moc nejsme, ale na jaře a v létě je chalupa využitá pořád. Rodiče sem jezdí každý víkend, někdy i během týdne,“ zmiňuje Petra Hobzová.

Její rodiče žijí v Budějovicích, a tak to mají na chalupu přece jen blíž než herečka, která teď žije s dětmi v Praze. „Jako herečka mám nepravidelnou práci, takže si ji můžu trochu přizpůsobit, abychom tu mohli být co nejvíc. Děti si tady užiji mnohem víc než v Praze, kde má člověk mnohem víc práce. Navíc je tady můžu nechat někdy i s rodiči, když musím odjet na představení,“ pochvaluje si.

Chalupu stavěl tatínek v sedmdesátých letech. „Ještě si na to vzpomínám. Byla jsem malá a mamka tehdy těhotná, čekala bráchu Martina.“ Stavěli tři roky. Petřin otec místo miluje a neustále ho zvelebuje. „Na zahradě udělal spoustu okrasných jezírek. Je to paráda, jen když byly děti úplně malé, museli jsme je hlídat na každém kroku, dnes už je to trochu lepší.“

Právě tady se Petra Hobzová naučila jezdit na kole, šplhat na stromy a dělat všechny věci, které dítě chce umět. Navíc, Petřina maminka byla učitelka, proto mohli být na chalupě celé prázdniny.

„Taky jsme chodili na borůvky. Paní Sýkorová, která bydlela naproti, vždycky zavolala, že jdeme na jahody, jak borůvkám říkala, a šli jsme. Potom jsme je prodávali a jako děti jsme si tak vydělali také nějakou korunu. To se nám moc líbilo, takže jsme byli v lese pečení vaření,“ usmívá se Petra Hobzová a ukazuje na les, který je vidět na kopci naproti. Dnes už do lesa tolik nechodí. Houby prý špatně hledá a už ji příliš nelákají ani borůvky.

„Spíš se tady starám o děti, s těmi je pořád spousta práce,“ vysvětluje herečka, která hraje ve dvou představeních v Divadle na Vinohradech a jednom v Divadle bez zábradlí.