Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Knižní rekordman psal i jako žena

Téměř dvě stovky vydaných knih má na kontě jihočeský spisovatel Jan Bauer. Po literatuře faktu, knize s nynějším prezidentem Milošem Zemanem a spoustě rozhovorů se postupně dostal až ke psaní historických románů. Ty poslední vznikaly v Českých Budějovicích, kde už dva roky bydlí. O tom, že jeho život rozhodně není nuda, svědčí jeho následující slova: „Za tři panáky rumu jsem koupil budoucího šéfredaktora Blesku a podle stejného scénáře přesvědčil i mě vydavatel ke psaní historických románů,“ směje se Jan Bauer.
Veronika Pohnaková, Foto: Kamila Mošanská
03. Duben 2020 - 11:45

Tenhle rok slavíte 75. narozeniny. Bilancujete?

Před třemi lety mi diagnostikovali rakovinu. Když jsem ležel v nemocnici a přemýšlel o svém životě, najednou jsem si uvědomil, že kdybych umřel, tak se vlastně nedožiji vlastní slávy. Tedy pokud nějaká bude. Vždyť koneckonců Franz Kafka se stal slavným až po smrti. Stejně tak třeba Jaroslav Hašek, abychom zmínili alespoň dva významné spisovatele. A tak mě napadlo, že bych si mohl o sobě udělat výstavu. Když jsem se pak uzdravil, zašel jsem za Jitkou Velkovou, ředitelkou Městského muzea a galerie ve Vodňanech, ke kterým mám srdečný vztah, neboť jsem tu dvacet roků žil a jsem tady i čestným občanem. Jitka hned s mým nápadem ochotně souhlasila. Zahájení výstavy jsme naplánovali na 1. března 2020. Úvodního slova se ujal můj letitý přítel moderátor Slávek Boura. Čili to je způsob, kterým jsem se rozhodl nějakým způsobem bilancovat, představit se, pochlubit. A potom ať už hodnotí jiní.

Mluví se o vás jako o „nejplodnějším“ současném autorovi. Kolik knih jste už napsal?

Když jsem na podzim 2017 dostal od pelhřimovské agentury Dobrý den certifikát o českém rekordu v počtu vydaných knih, bylo jich 172. Od té doby už zase nějaká knížka vyšla, takže dnes je jich něco přes 185. Nevím to přesně. Počítá se to špatně, protože leckterá knížka vyšla pod pseudonymem. Jedním z nich byl například Felix Krumlowský.

Co vás vedlo k tomu psát pod pseudonymem? A jak vznikl onen Felix?

Felix Krumlowský je vlastně „Šťastný Krumlovský“. V Krumlově jsem prožil mládí, maturoval jsem tam, byla to krásná léta prvních lásek a prvních básniček. Krumlov je velmi romantické a dnes už i atraktivní město. Tehdy samozřejmě tak atraktivní nebylo. Vzpomínám si na otřískané fasády a řvoucí skupinky opilých vojáků a Romů na náměstí. Ale i tak mělo město své kouzlo. Proto ten Krumlowský a Felix – Šťastný. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V JARNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji mj. na alza.cz

Předplatné můžete zakoupit na send.cz