Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Kroky vlády? Mrazí mě do konečků prstů

Američané ten den volili prezidenta a my spolu seděli v pracovně Bílého domu. Jen odtud byla z oken vidět Žižkova kasárna v Českých Budějovicích. „Současně je i pro Viscofan důležité, kdo nakonec skutečně bude prezidentem USA,“ připouští ředitel Viscofanu Miloslav Kamiš. Stojí v čele legendární továrny, kterou generace Budějčáků stále nazývají tabačkou, a stojí uprostřed situace, která může být krizí i příležitostí zároveň. Barbar přináší rozhovor o ekonomice, krizi společnosti a lidech, kteří pracují srdcem.
Jan Štifter, Foto: Richard Nowak
25. Leden 2021 - 13:43

(...)

Budou mít americké vliv na výrobu v budějovickém Viscofanu?

Jelikož máme silnou distribuci do USA, pohyby kurzu mají vliv na náš byznys. Pokud se dolar začne chovat nevyzpytatelným způsobem vůči euru a koruně, tak to pocítíme. Současně je i pro Viscofan důležité, kdo nakonec skutečně bude prezidentem. Názor pana Trumpa na transatlantickou spolupráci je dosti známý a nová prezidentská administrativa může znamenat nový směr. Svět je dneska propojený jako nikdy dříve. Dotýká se nás třeba to, že se kvůli covidu uzavřela sportoviště v Německu. Němci jsou při zápasech zvyklí konzumovat výrobky, které potřebují na výrobu naši surovinu. Stejně tak jsme napjatí, v jakém režimu se budou odehrávat Velikonoce. Když Venezuela zavede program na podporu chudých, spočívající v tom, že hodně lidí konzumuje párky, je to pro nás zajímavý byznys. Z Budějovic vyvážíme do stovky zemí světa, to nám dává určitou stabilitu.

Když je někde pokles, vyroste trh jinde?

Zpravidla to funguje tak, že když na jedné straně vzniká pokles, jinde se dostáváme do lepší situace. Ale třeba evropský trh neroste. Příležitosti jsou dnes hlavně jinde. V Evropě hledáme nové hodnoty, to se projevuje do stravovacích návyků, takže i Viscofan teď hledá cesty, jak rozšířit nabídku. Jsme obrovsky úspěšní s vegetariánským střevem, které jsme vyvinuli a dodáváme ho na trh. Kdybyste se mě před pěti, deseti lety zeptal, jestli by někdo koupil vegetariánské střevo nebo vegetariánský párek, řekl bych vám, že si to vůbec nedovedu představit. V tomhle je Evropa specifická. Evropou jdou trendy a my je musíme vnímat.

Jak je to na jiných kontinentech?

Čína ještě před pár lety znamenala trh, který neexistoval, dneska tam významně lidé konzumují naše výrobky. Zajímavá bude Afrika. Sice tam ještě nedorazila elektrifikace, ale už tam vznikají aglomerace a velká města s připravenou strukturou, určitě tam porosteme. Svět běží extrémně rychle. Jsme vlastně neustále online, protože na jedné polokouli den začíná a na druhé právě končí. A Viscofan působí všude.

Zajistily vám pobočky v Číně informační náskok při první vlně koronaviru?

Rozhodně to nebylo tak, že bychom se od Číny učili, co máme u nás právě udělat. Ale některé informace přišly vhod: došlo nám mezi prvními, že potřebujeme alespoň dvě roušky na člověka a směnu nebo že bude potřeba dezinfekce. Stejně ale následně zjistíte, že připravit se na epidemii moc nedá, protože každá země má svá specifika a jiné řízení vlády. Mentální kondice národa je také všude jiná, jinak reaguje Německo, Španělsko a nějak Čechy. Nakonec jste ve fázi kritického řízení, musíte jasně stanovit priority, u nás zvítězila ochrana zaměstnanců. Současně jsme se snažili zabezpečit zákazníky a nevytvořit u nich problém. Tým, který v krizové době vznikne, musí být schopný nashromáždit dostatek informací a ty informace kvalitně vyhodnocovat. Všechno jsme se učili rychle a za pochodu. Museli jsme pochopit, že klíčová je dobrá komunikace a vzájemná důvěra. Lídr bez důvěry ztrácí šanci řídit situaci efektivním způsobem.

Lídr bez důvěry. Mají vládní lídři vaši důvěru?

Pokud se mě zeptáte, jestli mám důvěru v to, co dělá vláda, musím odpovědět, že ne. Velkou důvěru má ale systém. Situace probíhá celkem dobře a nejsme uvnitř hluboké krize, protože články systému fungují dobře. Jsme obklopení skvělými lidmi na pozicích ředitelů, primářů, šéfů hygienických stanic, záchranných složek nebo obdivuhodně obětavým zdravotnickým personálem, ti všichni jsou schopní situaci sami uřídit. To je velké štěstí České republiky a na to jsem dost pyšný. Když to srovnám třeba s kolegy ve Španělsku, vidím, že dokážeme být velmi efektivní. Zároveň ale selhal servis od vlády. Trávili jsme čas sledováním televize do půlnoci, abychom se dozvěděli, co máme ráno ve firmě dělat. (...)

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V ZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz