Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Martin Škoda slaví obrovský úspěch, získal zlato a bronz na kuchařských Oskarech

Ve dnech 27. a 30. května 2017 proběhl v čínské Jen-tchaji další ročník předávání prestižních mezinárodních kuchařských cen Gourmand World Cookbook Awards. Mladý český kuchař Martin Škoda získal hned dvě významná ocenění. Martin jel do Číny zejména pro obhajobu broznu, ale vůbec netušil, že se stane jednou z kuchařských osobností roku 2016, ocenění každý rok uděluje samotný zakladatel soutěže Edouard Cointreau v sekci Television Awards. "Martina sleduji už delší dobu, je to mladý kuchař s obrovským potenciálem, charakterem, ale i pozitivním mladistvým přístupem. Myslím, že má šanci stát se velkou gastronomickou osobností. Tento ročník byl Martin tady v Jen-tchaji hodně vidět a akci nabil osobitou energií. Je neuvěřitelné co ve 22 letech dělá a jakým způsobem to dělá”, dodává Cointreau.
01. Červen 2017 - 06:59

Čínská Jen-tchaj se letos stala hostitelem 22. ročníku prestižní kuchařské soutěže Gourmand Cookbook Awards, která hledá ty nejlepší kuchařské knihy na světě. Zakladatelem tohoto svátku kuchařských knih a jídla je významná osobnost gastronomické scény a televizní producent Edouard Cointreau. V roce 2017 se přihlásilo více jak 10.000 kuchařek z 211 států světa, na shortlist postoupilo 755 finalistů z 99 zemí.

Gourmand Cookbook Awards je soutěž, která je přístupná vydavatelům a autorům z celého světa. Již několik let nechybí například kuchařky Jamieho Olivera nebo Gordona Ramsayho. Na základě rozhodnutí poroty se pak jen několik knih v každé z kategorií dostane až do samotného finále a jejich autoři a vydavatelé jsou pozváni na vyhlašování, které probíhá během 3 dnů ve vybraném světovém městě.

Martin Škoda, český kuchař, v této soutěžil již jednou uspěl. V roce 2012 se svojí debutovou kuchařkou Škoda nevařit: Kuchařka plná hudby, v sedmnácti letech získal třetí místo v kategorii Best First Cookbook. Letos se mu však povedlo získat prestižní ceny hned dvě. Jeho druhá kuchařka Škoda nevařit 2: Kuchařka plná akce, obhájila umístění ocenění a stala se 3. nejlepší kuchařkou na světě v kategorii Best TV Chef Book Europe, do které spadají kuchařky televizních kuchařů, ale také veřejně známých osobností v gastronomii. Tento úspěch je o to cennější, že tato kategorie byla letos nejpočetnější ze všech. Kuchařka sice nedosáhla na toužené zlato, ale i tak si Martin odváží s Číny několik zajímavých kontaktů, které by měli zájem o cizojazyčné verze Škoda nevařit 2.

Mladý kuchař však získal ještě jedno ocenění. Prestižní cenu, kterou uděluje samotný zakladatel této soutěže Edouard Cointreau, pouze několika kuchařům z celého světa. Cena je složená z více aspektů, které se hodnotí. Jde o celkový přístup kuchaře, jeho kuchařské knihy, výstupy v televizi, věk, pohled na gastronomii či názory. Martin Škoda se tak stal vítězem v kategorii “Kuchař s největším potenciálem”, a k tomuto ocenění dodává:

Je to tam! Domu vezu jedno zlato a jeden bronz! Všechna ta ocenění patří ale desítkám lidí kolem mne, jak říká Jamie Oliver, můj tým je součástí mého já. Proto je nejvyšší čas další součást mého já začít představovat fanouškům. Celkově jsem hodně spokojený. Je to jako sen!”

 

S MARTINEM ŠKODOU JSME VEDLI ROZHOVOR V DUBNOVÉM ČÍSLE!