Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Moderátorka, které tleskal Karel Gott

S Kateřinou Říhovou vstávají posluchači Evropy 2. Podle Kateřiny Říhové se oblékají statisíce Čechů, protože moderuje počasí na TV Nova. A když Kateřina Říhová zpívá českou hymnu, stojí někdy v pozoru celý fotbalový stadion. Tady je příběh jednoho splněného snu…
Alena Volfová, Foto: Milan Havlík
08. Duben 2019 - 10:11

Ranní ptáče prý dál doskáče. Jak je to s vámi?

Myslím, že doskáče podobně daleko jako ptáče pozdně ranní nebo dopolední. Rozhodně ranní ptáče večer dřív odpadne, to mi věřte. Kolem desáté večer už je takový ranní skřivánek pěkně vypelichaný.

Jste od přírody skřivan, nebo sova?

Mám štěstí, že jsem spíš skřivan. Teda ne, že by se mi ráno chtělo vstávat. To ani náhodou. Ale cítím, že ráno funguju líp než v noci.

Jak se vám vstává? Ve svém profilu na Evropě 2 přiznáváte, že ráda spíte.

Nebudu vám lhát. To vstávání v pět je očistec. Ale o tom by mohla půlka, nebo alespoň čtvrtka republiky vyprávět. A jak se říká, že si na to člověk zvykne... spíš bych řekla, že se s tím smíří. A já mám navíc štěstí, že nevstávám do práce, ale do zábavy, jak říkají s oblibou moji kolegové Leoš s Patrikem.

Vstanete hned po prvním zvonění, nebo vstávání odkládáte – posouváte budík?

Nastavuju si dva budíky na 4:50 a 5:00 a většinou se z postele vypotácím až na ten druhý. A to už vím, že jsem právě promeškala šanci se učesat. Prostě bude bad hair day. Oblečení si připravíte den dopředu, vlasy a obličej prostě ne.

Kolik hodin spánku potřebujete, abyste byla svěží?

Kvůli nedostatku spánku se vám může změnit osobnost. To jsem si přečetla v jedné chytré knížce „Proč spíme“. A musím jí dát za pravdu. Když nespíte alespoň sedm hodin denně a ochuzujete se o to příjemné ranní snění, jste nejen unavení, ale i emocionálně labilnější. Zní to děsně, ale je to tak. Najednou zjistíte, že vám chybí nadhled, máte tendenci vybuchovat, jste hádaví a nedej bože přibíráte. Jo, a abych nezapomněla – taky víc zapomínáte. Tak se snažím spát, co to jde. Když zvládnu sedm hodin, jsem šťastná. Jenže spát sedm hodin a vstávat v pět znamená, že musíte usnout v deset večer. To znamená jít spát v půl desáté, začít s večerními očistnými rituály v devět, a z večera a osobního života nic moc nemít. Otevřít si vínko a vést dlouhé večerní rozhovory, na to to opravdu není. 

Kdy dorovnáváte spánkový deficit?

Spát přes den mi moc nejde, takže do sytosti se vyspím o víkendu. To vstávám třeba až v půl sedmé!

Případná ospalost se u vás asi po příchodu do práce musí okamžitě vytratit. Domnívám se, že mezi „ranními“ kolegy Leošem Marešem a Patrikem Hezuckým musíte být nestále ve střehu.

Vysílání je adrenalin, i když to děláte třeba už deset let. A pokud by snad náhodou adrenalin na probuzení nezabral, máme ve studiu pro jistotu ještě kávovar.

… a musíte být také skvělou improvizátorkou. Dostali vás někdy kolegové Mareš a Hezucký do rozpaků?

Mám pocit, že to dostávání do rozpaků je jejich oblíbená disciplína. A kdo z nás rád odpovídá na otázky typu „Kolik jsi měla kluků, kdy ses naposledy milovala, s kým teď tajně chodíš“ a podobně? Takže párkrát jsem si užila chvilky, kdy jsem v obličeji zrudla a na zádech se orosila.

Dostala jste je někdy do rozpaků?

Tak to se mi bohužel ještě nepovedlo. Nemáte tip, jak na to?

Budu o tom přemýšlet… Při vysílání i před a po něm asi zažijete spoustu legrace. Anebo je veselo, jen když se ve studiu rozsvítí červená?

Často se stane, že se ráno sejdeme v práci a já chci klukům vyprávět, co se mi stalo. A víte, co většinou slyším? Nech si to do vysílání. Takže my se vlastně snažíme během písniček moc nemluvit, abychom to, co zajímá nás, mohli řešit před posluchači. Anebo kolegové ve studiu s oblibou řeší sportovní výsledky. To si jdu radši do mikrovlnky ohřát proteinovou kaši.

Jaký humor máte ráda?

Jako správný Čech miluju černý humor. Ale ani ten suchý britský mi není cizí. A vůbec nejradši si dělám legraci ze svých kamarádů a sama ze sebe. Vlastně každý humor je dobrý.

A co vy a trapasy? Kdy jste se dostala do nejvíc trapné situace?

Znáte takový ten pocit, když vyprávíte vtip nebo nějaký příběh, a zkazíte pointu? Tak si to zkuste představit ještě s tím rozdílem, že se vám to stane v rádiu. Jak se říká, to nechceš. Ve výsledku ale i tohle je humor, takže dobrý.

Od května 2017 moderujete Počasí na TV Nova. Pan Tau měl svoji rosničku, která předpovídala počasí. Znáte seriál o muži s kouzelnou buřinkou?

Vím, že to byl ten pán v klobouku, co nemluvil a jednou se snad procházel na křídle letadla. Pan Tau mě nějak minul.

Kdybyste měla jeho kouzelnou buřinku, co byste si přála?

To mi nedělejte. Já se pak rozvášním... a co z toho. Asi jako když si jednou za rok vsadím sportku a pak se celé odpoledne dohadujeme s partnerem, co s těmi penězi uděláme.

Prý jste propadla Harrymu Potterovi. Čím vás „dostal“?

Tak tohle bych chtěla uvést na pravou míru. Dotazník na webovkách Evropy 2 jsem psala koncem roku 2011, kdy jsem nastupovala do rádia. Do Harryho Pottera jsem byla zažraná od jedenácti let, každou knížku jsem četla tak desetkrát, a dokonce jsem si na zadní straně dělala čárky, po kolikáté už jsem to přelouskala. Jenže teď už je mi jednatřicet. Už nespím v povlečení s motivy bradavických kolejí. Ale je pravda, že mám doma pořád ještě kouzelnickou hůlku. Kdyby se náhodou ještě vrátil Vy-víte-kdo.

Kdo? Harryho Pottera jsem nečetla, asi bych to měla napravit.

V kouzelnickém světě se Vy-víte-kdo říkalo lordu Voldemortovi. Tak se ho báli, že radši nevyslovovali jeho jméno. No napravit... Záleží, co ráda čtete. Ale myslím, že Harry už je svým způsobem klasika. A jestli není, tak za pár let určitě bude. Je to asi klišé, ale opravdu vrátil děti ke čtení.

Harry Potter byl váš knižní hrdina. Kdo je pro vás hrdina ve skutečném světe?

Hrdina je pro mě chlap, který umí nastartovat auto přes kabely, umí vyměnit pojistky v bytě nebo s lehkostí otevře sklenici okurek. Ten, kdo mě zachrání v situaci, kdy si nevím rady.

V televizi i rádiu jste ostřílená moderátorka. Začínala jste v jihočeském rádiu Kiss. Viděla jste se už za studií za mikrofonem?

Lavírovala jsem mezi tím, jestli pracovat v rádiu, nebo se vydat na dráhu učitelky. Pár let jsem studovala pedagogickou fakultu. Práce v rádiu mě ale začala strašně bavit.

Hrála jste si na moderátorku?

Jo! Měla jsem u rádia rozložená všechna cédéčka, která jsme doma měli. Svěráka a Uhlíře, Vangelis, vánoční koledy, Daniela Landu nebo Bratry Ebeny a Nedvědy samozřejmě. No a hrála jsem si na písničky na přání. Ale pak jsem si hrála třeba taky na Miss a vycpávala si prsa vatou. Tak nevím, jestli nás to, na co si hrajeme, k něčemu předurčuje.

Nejen úspěšně moderujete, ale i zpíváte. Kolikrát už jste předpověď počasí zpívala jako na Dni s Novou předloni v září 2017?

Když už jsme u toho dětství, tak od mala jsem chtěla být především zpěvačka. Dokonce jsem v patnácti letech málem odešla do Prahy na konzervatoř. Ne že bych pak vlastně neměla příležitost zpívat, naopak, život mi jich dal mnoho. Celý život jsem se pohybovala kolem muzikantů, můj bývalý manžel je skvělý hudebník a skladatel. Jenže jsem nikdy neměla pnutí se hudbou nějak vyjádřit. Strašně mě baví zpívat, ale mám to jako koníček, takže čas od času se stane, že se nachomejtnu k nějaké takové srandě. Kolegové toho rádi využívají a občas mě donutí zazpívat předpověď nebo třeba dopravní servis. Jednou to bylo na melodii písně Být stále mlád od Karla Gotta, když vedle mě seděl Karel Gott.

To se opravdu stalo?

Ano, tohle se opravdu stalo. Loni v březnu nás v rádiu navštívil Karel Gott a vysílal s námi. A byl strašně vtipnej.

A jak se mu líbil váš zpěv?

Víte co, on je prostě gentleman každým coulem. Velmi pokorný člověk. Takže mi dokonce zatleskal.

Kdo se ale může pochlubit tím, že zpíval na fotbalovém stadionu, jako vy v Olomouci. Jste fotbalovou fanynkou?

No upřímně, v tomhle jsem trochu barbar. Taková ta typická žena, která fandí hokejistům, když hrají o medaile na mistrovství světa, nebo Petře Kvitové, když hraje finále Australian Open.

Psalo se, že zpívat českou hymnu na stadionu byl váš sen.

Jednou jsem takhle ležela ve vaně a sledovala finále amerického Super Bowlu a strašně mě nadchlo a dojalo, jak Lady Gaga zpívala americkou hymnu. A říkala jsem si, jak by bylo skvělý tohle zažít. A když si něco přejete, ono si to k vám cestu najde. A když pracujete v rádiu, je to samozřejmě snazší. Řekla jsem to Leošovi s Patrikem, ti to s nadsázkou vyhlásili do éteru, ať se kdyžtak ozve někdo, kdo má stadion. A oni se ozvali kluci z fotbalové asociace a nabídli mi zazpívat si hymnu před mezinárodním utkáním hráčů do osmnácti let v Olomouci. Neuvěřitelný. Strašně jsem si to užila, i když jsem měla strašný nervy.

Prozradíte další sny?

Pracovní sny jsem si splnila a plním, tak snad jen už jednou založit rodinu a mít zdravé děti. A taky vidět kus světa.

Jaké máte profesní ambice?

Hlavně bych si chtěla udržet tu skvělou práci, kterou mám. A kdybych mohla snít ještě o něčem dalším, tak vystupovat v show Tvoje tvář má známý hlas, to by mě fakt bavilo.

Vyrůstala jste v Českých Budějovicích. Která místa tam máte spojená s dětstvím a dospíváním?

Nejvíc vzpomínek z dětství mám ze sídliště Máj. Tam jsem chodila na základní školu a s holkami jsme chodily skákat gumu za barák. Dokonce mám to štěstí, že z této doby mi až do dneška vydržela kamarádka Markéta Lukášková, se kterou jsme už od třetí třídy plánovaly, že se přestěhujeme do Prahy a „dobudeme svět“. Já jsem šťastná v tom, co dělám, a Markéta je dnes velmi úspěšná spisovatelka. Sny se prostě plní.

Jakou máte předpověď (počasí) pro časopis Barbar a jeho tým?

Přeju vám, ať máte vždycky jasno. Náladu jinde než na bodu mrazu. A ať vám nikdy nezamrzne úsměv na rtech.

 

Bc. Kateřina Říhová (31 let)

moderátorka, zprávařka

českobudějovická rodačka

studium na Biskupském gymnáziu J. N. Neumanna v Českých Budějovicích, na Univerzitě Karlově v Praze, oblast mediální studia

zprávařka Radia Kiss Jižní Čechy (září 2008 až prosinec 2011)

zprávařka Evropy 2 (od ledna 2012), v Ranní show (od prosince 2017)

dramaturgyně TV ÓČKO (od září 2012 do června 2018)

moderátorka Počasí na TV Nova (od května 2017)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!