Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Moje diplomatická mise

Šestadvacetiletá Jana Soukupová je rodačkou z Českých Budějovic. Na Česko-anglickém gymnáziu (ČAG) maturovala v roce 2012 a dnes je nejen studentkou magisterského oboru politologie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze, ale i sněmovní asistentkou poslance Parlamentu České republiky Miroslava Kalouska. Má za sebou stáž v Evropském parlamentu i cenu za nejlepší předvolební video roku 2014 – Zlatý lístek.
David Jan Žák, Foto: Milan Havlík
10. Červen 2019 - 09:57

Když si vzpomeneš na svá středoškolská léta, měla ta doba vliv na to, čím se teď zabýváš?

Určitě. ČAG má totiž jednu obrovskou výhodu, z každého, kdo má píli a zápal, umí takzvaně vyždímat to nejlepší. Dokáže podchytit zájem žáka a ten dál široce rozvíjet.

Co vyždímal z tebe?

Zájem o mezinárodní vztahy a politiku. Škola mi pak dala řadu příležitostí se v těchto oblastech zorientovat – hodiny politologie v angličtině a politické geografie, ze kterých čerpám dodnes, přednášky z filozofie, ekonomie a práva. ČAG nás také ochotně připravoval na akce, jako jsou Evropský parlament mládeže a Studentský summit OSN. A právě díky Pražskému studentskému summitu jsem se podívala na svou první diplomatickou cestu do Střední Asie s Ústavně právním výborem Senátu, kde jsem později začala i pracovat.

Jak může sedmnáctiletý student jet na diplomatickou cestu?

Jak se říká – líná huba, holé neštěstí. Ale abych to vysvětlila. My jsme byli na summitu naprostí nováčci a připravili si jako téma Rusko, jenže nám nakonec přidělili postsovětskou republiku Uzbekistán. Já věděla jen to, že leží někde ve Střední Asii, a tím jsem končila. Tak jsme museli načíst kvanta materiálu. Napsala jsem také na českou ambasádu v Taškentu, jestli by mi poskytli nějaké informace, abychom úplně nepropadli a měli se o co opřít. A takhle jsem byla v kontaktu s tehdejším charge d'affaires asi čtvrt roku, a když ten program skončil, povídám mu do telefonu, jestli bychom se mohli potkat naživo. Třeba v tom Taškentu.

Co on na to?

No, chvíli trvalo, než mi odpověděl. A pak mi řekl, že má pro mne dobrou zprávu. Že jsou prý dvě možnosti, jak se tam podívat. Buď s výpravou českých superstar, nebo s Ústavně právním výborem Senátu. Superstar byla sice bezva nabídka, ale já raději sáhla po tom Senátu. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!