Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Nano, nebo psycho?

Těžko říct, co je víc... Jiří Kůs je zároveň psychologem, podnikatelem a také propagátorem nanotechnologií. Ta kombinace mu dává neobyčejný rozhled. Tvrdí o sobě, že je intuitivní člověk, který zachytává nejrůznější informace a vize, s těmi poté pracuje. Umí si vsadit na budoucnost. Momentálně rozšířil své angažmá i v písecké psychiatrické nemocnici.
Pavel Pechoušek, Foto: Milan Havlík
18. Březen 2019 - 09:16

Jako kluk ze Šumavy si v 80. letech zvolil zvláštní studijní obor: průmyslovou techniku. Vzápětí se zaměřil na automatizaci výroby, což se mu současnou optikou jasně vyplatilo. Protože ho ale láska k humanitním vědám a jazykům táhla občas jinam, ve studiu pokračoval, dost nečekaně promoval ze sociologie a pak hlavně z psychologie. Dnes je úspěšný podnikatel a stoupenec teorie o 3. průmyslové revoluci předsedou výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu, a  čerstvě také vedoucím terapeutického týmu písecké psychiatrické nemocnice.   

Máte velice zvláštní kombinaci vzdělání. Jak vás mám vůbec oslovit? Pane magistře, nebo pane inženýre?

Já myslím, že doba, kdy se dávaly před jméno všude akademické tituly, už je dávno pryč. Nežijeme v čase doktorů a profesorů Rakouska-Uherska. 21. století je o permanentním vzdělávání nás všech. Charakter práce se změnil. Já o sobě vždy říkám, že jsem technik s humanitním přesahem nebo humanitně založený člověk, kterého život směřoval do technologické oblasti.

Moc psychologů, kteří se věnují nanotechnologiím, tato republika mít nebude...

To nevím. Ale určitě tu budou odborníci, kteří mají vzdělání ve více oborech, které se mohou doplňovat ale i třeba výrazně lišit. Je pravda, že velké profesní zužování a specializace byl fenomén až 20. století. Předtím se vzdělanci, matematici či inženýři dívali na svět z mnohem širšího hlediska. Zdá se mi, že se k tomu 21. století v jiné podobě vrací. Rychlý technologický vývoj lidem neumožňuje prožít svůj život ve zúženém, jednooborovém světě. Nová technologická revoluce vyžaduje schopnost učit se stále nové věci a rozšiřovat svoje vzdělání neplánovaně i o oblasti, o jejichž existenci jsme třeba předtím vůbec nevěděli. Rutinní část zvládne technologie, na lidské straně je důležité mít člověka, který je inteligentní, kreativní a dokáže se dále vzdělávat a pochopit vztahy, přitom nemusí být chodící knihovnou.

Momentálně jste upřednostnil pozici psychologa a stavíte tým terapeutů písecké psychiatrické nemocnice.

Beru to jako práci na novém projektu. Není to tak, že bych něco upřednostnil nebo upozaďoval. Psychologie je už relativně dlouho součástí mého života. Úkol vybudovat fungující tým mi navíc umožňuje využít i mé předchozí manažerské zkušenosti. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč