Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Nejslavnější vlk Rudolf Desenský

V Čechách se najde jen málo milovníků psů, kteří by Rudolfa Desenského neznali. Je psím psychologem, psí duši rozumí víc než kdo jiný. Objevuje se pravidelně v České televizi v pořadu Kočka není pes. Ve svém azylu u jihočeského Brlohu, s příznačným názvem Vlčáry, umisťuje nenapravitelné psí případy a snaží se jim pomoci. Pod dohledem jeho smečky jsme si povídali třeba o tom, co by se mohli lidé od svých čtyřnohých přátel naučit nebo proč nechce založit vlastní lidskou smečku.
Beáta Tisucká, Foto: Milan Havlík
16. Duben 2018 - 05:50

Jaký byl první moment, který ve vás probudil zájem o psy?

To jsme jednou koupili zahradu i se psem.  Začal jsem se o něj starat a zajímat se o jeho výchovu.

Jaké je vaše původní povolání?

Jsem vyučený hodinář. S nástupem digitální éry šlo tohle řemeslo ke dnu a uživit se s tím nedalo. I ten výuční obor postupně zanikal, dnes už je asi jen jedna škola, kde se hodinářství učí. Takže jsem pak nastoupil do klasické fabriky, kde jsem dělal skladníka a pracoval normálně od šesti do půl třetí na píchačky.

Taková standardní práce.

Já jsem se pak začal věnovat jen psům. To už bylo po převratu, tak jsem šel pracovat k ochrance, abych mohl dělat jenom s hafany.

Začal jste podnikat?

Ne, nemám firmu, nedělám to komerčně. Nemám ani žádný ceník za své služby. Každý si pak totiž myslí, že za ty peníze mu tu službu dlužím. Že mu psa opravím a pán nemusí hnout ani prstem, což není můj styl. Já lidi učím, aby se uměli se psem domluvit. Pokud chce člověk slyšet potvrzení své pravdy a mě nevnímá, tak je to jen ztráta času.

Objevujete se v televizi a lidé vás poznávají. Jak vnímáte slávu?

Tak zvykl jsem si. Je pravda, že jsem spíš introvert, ale na druhou stranu, když se mě lidi zeptají na něco, co má hlavu a patu, rád jim odpovím. Ale taky poznám, když nemají vůli nic měnit a poslouchají mě jen naoko. Nebo že jedou v šablonkách a podle určitých stereotypů, to už je poznat hned při příchodu. Učím lidi spíš myslet. Aby jen nekopírovali, ale vybrali si svou alternativu, která jim sedí nejvíc. Postupem času si vytvoří každý svůj vlastní komunikační styl se psem, nemůžeme mít všichni stejný slang. (...)

...CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!