Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Nejvyšší český zpěvák

Radim Schwab je mladý zpěvák, muzikálový herec a v současné době svou výškou 198 centimetrů nejvyšší ve svém oboru u nás. Kromě nepřehlédnutelné výšky je to veliký hlas, který má schopnost téměř okamžité transformace z opery na pop a obráceně, a výjimečné charisma. Jeho příběh by mohl být klidně námětem k filmu o tom, jak jeden talentovaný kluk ke štěstí přišel.
René Kekely
27. Únor 2014 - 12:25
Subtitle
Radim Schwab

Pětatřicetiletý Radim Schwab má v současné době dobře nakročeno, aby se stal hlavní postavou v připravovaném veledíle Fantom opery. Kromě jiného se objevil i v několika televizních či filmových inscenacích a mimo to jezdí i se svým představením Mistero Buffo napříč republikou. Na jih Čech se vrací málo, ale rád.

Jsi jedním z nejvyšších zpěváků u nás. Trumfnul jsi i Daniela Hůlku. Je to výhoda být takhle velký?

Výška není rozhodující. Velikost člověka se naštěstí nepočítá na centimetry ani palce. Moje výška mi někdy vyhovuje, někdy způsobuje drobné komplikace, každopádně tak nějak jsem narostl a asi s tím už nic moc neudělám. Ale rozhodně se na lidi nedívám z výšky, zato mám, myslím si, na mnoho věcí velký nadhled.

Co tě přivedlo z Brna do Prahy?

Láska k hudbě. V té době to byl muzikál Karla Svobody – Monte Cristo. Karel Svoboda byl nejen veliký profesionál a hitmaker, ale i veliký člověk. 

Která byla tvá první velká role?

Král Leyr v představení Studia Dům – Arlekino vévodou bretaňským aneb král Leyr a jeho tři dcery neboli zkamenělý princ. To byla moje skutečně první hlavní role. Bylo mi tenkrát asi šestnáct let. Jednalo se o adaptaci Shakespearova Krále Leara a předshakespearovských legend o něm ve stylu komedie dell’arte. Napsal ji Hubert Krejčí a Pavel Drábek.

Spolupracoval jsi na mnoha zajímavých projektech, ale řadu let jsi taky byl v divadle TaFantastika s Lucií Bílou a ona ti vloni pokřtila tvé album Amoroso. Jak Lucii vnímáš?

Lucka je obrovskej a neuvěřitelnej profík. Je to dáma, která má vypilované detaily, přesně ví, co chce, a dělá maximum, aby publiku dala ze sebe co nejvíce. Rád bych se od ní hodně naučil a za to, že mi CD pokřtila, jí ještě jednou nesmírně děkuju. Moc si toho vážím.

Přál by sis třeba s Lucií Bílou nazpívat nějaký duet? Jeden vánoční jsi udělal s Luckou Vondráčkovou.

Duetů není nikdy dost a já doufám, že se naše cesty ještě protnou a něčím pěkným třeba posluchače jednoho dne překvapíme.

Spolupracuješ i s další legendou, Jiřím Suchým. Jaký je on?

Pan Suchý je náš český poklad, přesněji je to náš chráněný druh. Obdivuji ho a skláním se před jeho uměním, přístupem, lidskostí, s jakou přistupuje k nám hercům. Ne vždycky je to s námi jednoduché. A taky nesmím zapomenout na jeho pomalu celoživotní parťačku z divadla, Jitku Molavcovou. Oba mám moc rád.

A tvé zážitky z muzikálu Mata Hari, kde tě momentálně diváci mohou vidět?

Krásná scéna v posteli s nádhernou Katkou Brožovou. Nejeden muž v hledišti závidí. Ale buďte v klidu, všechno je to jenom jako.

Nedávno ses vydal do věznice ve Vinařicích, kde jsi hrál a zpíval.

Přivedla mě k tomu kamarádka Hanka Kupková z Fondu ohrožených dětí. Ne že by se fond staral i o vězně, to ne, ale díky nějaké spolupráci se podařilo tohle domluvit. Ještě nikdy jsem před podobným publikem nestál. Bylo zajímavé prověřit představení Mistero Buffo, což je vlastně svým způsobem filozofické dílo. Hrál jsem to před publikem, jehož větší část nikdy nebyla v divadle, a dočkal jsem se takových ovací, až mě to zaskočilo, a sice v tom nejlepším slova smyslu. Odsouzení byli vážně skvělí a i pro mě to byla obrovská zkušenost a zážitek.

Dostal jsi tam prý i originální dárek. Co to bylo?

Ano, dostal jsem ručně vyrobený, krásný keramický hrníček, které tam někteří odsouzení v dílnách vyrábějí. Byl to pro mě takový hodně milý honorář.

Jsi Moravák, ale občas jezdíš na jih Čech. V Českém Krumlově jsi natáčel klip k písničce Jesu. Proč právě tam?

Neměl bych to přiznávat, je to vlastně trochu ostuda. Ale v tom nádherném Krumlově jsem byl poprvé teprve před třemi lety a hned jsem si to město zamiloval. Když jsme vybírali lokaci, nebylo moc dlouho o čem přemýšlet. Je to nádherné město a rozhodně se tam chci vracet.

A co jižní Čechy obecně?

Jsou krásné, ale nemám je moc procestované. Občas jsem tam jezdil a jezdím do jednoho vydavatelství a jedné televize, ale to je vždycky na otočku. Rád bych měl někdy víc času poznat ten kraj zblízka.

Objevil ses taky v některých filmech a inscenacích. Fascinuje tě svět filmu a  televize, nebo by ses rád držel spíš divadla a muzikálu?

No, svět filmu a televize je zajímavý, a když přijde nějaká nabídka, budu rád. Jinak divadlu samozřejmě zůstanu věrný. Ať už rolemi, které dělám nebo mám dělat. Mimo to zrovna připravujeme můj koncert v divadle Semafor na 17. května večer.

Jsi jedním z aspirantů na hlavní roli ve světovém muzikálu Fantom opery, který se na podzim v premiéře bude hrát v Praze.

Snad to vyjde. Je to veliká příležitost, obrovská zodpovědnost, velká dřina a velká radost. A ten výsledek snad bude stát za to.

Co takzvaně rád děláš, když nic neděláš?

Jdu do fitka, poslouchám hudbu, cestuju, odpočívám.

A co chystáš nového, kde tě mohou lidé vidět nebo slyšet?

Kromě zmiňovaných projektů a koncertů připravuji další CD, což se doufám taky podaří.

 

Radim Schwab

2013

Rok, kdy vydal své sólové album AMOROSO.

2000

Dostal se do muzikálu Monte Cristo.

198

Jeho výška v centimetrech.

35

Tolik je Radimu Schwabovi; narodil se 20. července 1978 v Brně.

10

Počet zásadních českých muzikálů, v kterých účinkoval či účinkuje.

7

Podle numerologie jeho životní číslo.