Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Nepřekonatelná

Kariéru ukončila už před téměř deseti roky. Od té doby ji ale nikdo nepřekonal. Možná i kvůli tomu, že gymnastice byla schopná obětovat vše. Makala na sobě, znala jen školu a sport, pak ale přišla stopka. Jak se usměvavé rodačce z Českých Budějovic daří? Život po sportovním životě, Dominika Mertlová Červenková.
Michal Špírek, Foto: Richard Nowak
07. Listopad 2018 - 07:05

(...)

Vnímala jste odmala, že jste velký talent?

To asi pozorovali druzí, já to tak nevnímala. První pohár jsem vyhrála v osmi letech, medailí a pohárů mám doma strašně moc, bylo to povětšinou za první příčky. Byl to dar od boha, že jsem k tomuto sportu měla nějaký talent. Odhalili ho rodiče, kteří mě na gymnastiku přivedli, a trenéři, kteří se mi věnovali. Je moje štěstí, že jsem se dostala do rukou lidí, pod kterými jsem trénovala.

Několikanásobná mistryně republiky Monika Míčková o svých trenérech po konci kariéry tak hezky nemluvila. Zmiňovala přísné diety, používání projímadel, psychický nátlak, urážky. Potýkala jste se s něčím z toho osobně?

Já jsem se s tím setkávala, ale ne osobně. Měla jsem totiž pro gymnastiku vhodné predispozice. Byla jsem maličká, hubeňoučká, dobře se to u mě poskládalo. Moderní gymnastika v tom trochu krutá je, i když jaký sport není. Musíte se nějakým způsobem hlídat. Ale ťukala bych si na čelo, pokud i dnes po třech hodinách tréninku dostanete ke svačině mrkev a nic jiného. Nebo na soustředění k snídani koblihu, pak přijde trenérka, že máte dvě kila navíc, takže koblihu určitě jíst nebudete, ale jiná varianta k jídlu nebyla. Takže jste byli o hladu. Věřím a doufám, že se všechno mění k lepšímu.

Takže i vy jste se musela mít na pozoru, jak se stravujete? I vás se týkaly nějaké diety?

Drastické diety jsme vyzkoušely asi úplně všechny. Strašák toho, že vstanete a postavíte se před tréninkem na váhu, tam byl. Když si unavené tělo žádá energii a dáte si celou čokoládu, hned si to začnete vyčítat, protože víte, že vás čeká vážení, což byla celkem pravidelná záležitost. Že když nebudete mít 45 kilo, uslyšíte nějaká jízlivá slova o tom, jak jste zase rozežraná. K tomu by rozhodně trenéři měli přistupovat jinak.

Co byste radila?

Vadí mi, že se nebere ohled na to, že se rodíme s odlišným somatotypem. Že vládne představa, že má gymnastka být drobounká, s útlým pasem a dlouhýma nohama. Někdo se ale narodí se širším bokem, ke kterému patří širší stehna, a s tím člověk nic neudělá a nijak za to nemůže. Pak je tu problém, že gymnastka celý život slyší, že má tlustá stehna. Přitom je má svalnatá. Kdyby dělala sprint, tak bude nejrychlejší na světě. Jenomže si vybrala jiný sport, kde panuje nějaká představa. Přitom ji to nijak nediskvalifikuje, není to tak, že by sportovně nemohla dosáhnout na úspěch. Ale je tu tlak na to, abyste na koberci vypadala vždy v uvozovkách ideálně a dokonale, ale to prostě někdy nejde. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V LISTOPADOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!