Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Nikolka fandí basketu, basket fandí Nikolce. Pomůžete jí ve sbírce i vy?

Je jí devět let. Má sestřičku Adélku, úžasnou mámu a skvělého tátu. Tím ale rozdávání životních trumfů končí. Ostatní karty Nikolce rozdány nebyly. Neběhá, nechodí, nesedí, nezvládne spoustu věcí, které považujeme za naprostou samozřejmost. Je pro ni problém napít se, najíst nebo se jen otočit na bok. Zatímco si ostatní děti hrají a vychutnávají své dětství, Nikolka musí poctivě rehabilitovat. Jejím důvěrným přítelem je Vojtův rehabilitační stůl.
Petra Jahodová
03. Duben 2017 - 00:54

Nikolčin start do života začal v roce 2007 – spolu s dvojčetem Adélkou se narodila předčasně. Velmi předčasně – už v 26. týdnu těhotenství.  Druhý den po porodu lékaři zjistili u Nikolky krvácení do mozku čtvrtého stupně. Složitými lékařskými zákroky se podařilo odvrátit nejhorší a statečná Nikolka tenkrát boj o život vyhrála. Z nemocnice odcházeli rodiče v naději, že vývoj doženou díky pravidelné rehabilitaci, kterou rozhodně nepodcenili a s oběma děvčaty čtyřikrát denně poctivě cvičili. Přestože z počátku dělala Nikolka velké pokroky, po aplikaci očkovací vakcíny se její stav výrazně zhoršil a v jejím dalším vývoji došlo v podstatě ke stagnaci. K velikému zklamání všech blízkých během Nikolčina dosavadního života přibyly ještě další diagnózy, které jí dál ztrpčují život: dětská mozková obrna – spastická triparéza, astigmatismus, strabismus, skolióza páteře a také luxace obou kyčelních kloubů.

Maminka Jana a táta Martin bojují za kvalitnější život Nikolky. Každodenním cvičením, pravidelnými rehabilitacemi, za kterými dojíždějí do Českých Budějovic, a také svou obrovskou láskou, silou, životním optimismem a vírou. Především díky tomu může dnes Nikolka navštěvovat běžnou základní školu v Jindřichově Hradci. A vede si velmi dobře. Samozřejmě za pomoci asistentů. Rodiče si vůbec neuměli představit, že se naučí psát – jestli někdy, tak snad na počítači, a světe, div se, Nikolka to zvládla! Sice je to kostrbaté, ale Niky píše. V matematice má učivo upravené podle toho, co zvládá, ale i tam se posouvá pomalu kupředu.

Cílem péče o Nikolku je zajistit alespoň částečnou soběstačnost. Rehabilitacemi, které jsou hrazené zdravotní pojišťovnou, je možné Nikolčin stav pouze udržovat. Možnosti zlepšení ale jsou. Speciální rehabilitace s individuálním léčebným programem. Nikolka absolvovala tuto rehabilitaci zatím pouze třikrát a došlo k velkému pokroku. Nejen že se uvolnily spastické svaly na nohách a rukách, ale hlavně se Nikolce zpevnily svaly na trupu, které jsou důležité, aby se nezhoršovala skolióza. Po skončení zatím poslední rehabilitace si Nikolka dokonce dokázala kleknout. Pro běžné děti samozřejmost, pro Nikolku malý zázrak. 

Speciální rehabilitace bohužel nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, jeden takový rehabilitační pobyt stojí přibližně 40 tisíc korun, a pokud by jej Nikolka absolvovala čtyřikrát ročně, může se její stav posunout k samostatnému sezení a možná i k prvním krůčkům, třeba s berličkami. A jednou si možná dokáže zaházet na koš s basketbalisty BK Lions Jindřichův Hradec, které bedlivě sleduje a obdivuje. Právě oni se rozhodli Nikolce v cestě za jejím snem pomoci. Zahajují transparentní sbírku Nikolka, do níž sami hráči a management klubu přispějí, a zároveň prosí fanoušky a návštěvníky sportovních utkání o příspěvek na Nikolčinu lepší budoucnost.

Doufejme, že (nejen) Hradečáci mají chuť pomáhat Hradečákům a podaří se vybrat vyšší finanční částku, která pomůže nejen Nikolce, ale nabídne možnost pomáhat i dalším rodinám, kde se karty osudu rozdávaly podle jiných pravidel.

 

ČÍSLO TRANSPARENTNÍHO ÚČTU ZŘÍZENÉHO PRO SBÍRKU: 278206898/0300