Obrazová kronika Jaroslava Sýbka
Dvě hojně navštívené výstavy v Českých Budějovicích předznamenaly v únoru vydání knihy, která je mimořádná tím, že její obsah vlastně tvoří každý Jihočech. Fotograf Sýbek totiž zaznamenává běžný život v kraji tak, jak se dotýká všech – nejprve pro Českou tiskovou kancelář, od níž přebírají články a fotografie významná média, poté pro Mladou frontu DNES a pro Deník. Kniha na 268 stranách přináší jeho reportážní snímky z důležitých událostí, portréty, výlovy, masopusty, zabijačky, krajinu mnoha tváří, povodně 2002 a také velké stavby včetně temelínské elektrárny. Nechybějí autorovy oblíbené východy a západy slunce či další poetické záběry.
Na obálce knihy je princ Charles v Českém Krumlově koncem roku 1993. „Zajímal se tehdy, jak by Británie mohla pomoci při obnovách našich kulturních památek ... A Jarda byl u toho,“ líčí Gális okolnosti vzniku fotky muže, který se za 29 let stal králem Karlem III. Britským. V tom tkví kouzlo novinářské fotografie: každá má v sobě konkrétní příběh a je svědectvím doby.
První šanci potěšit se s knihou měli návštěvníci vernisáže, kteří zcela zaplnili radniční výstavní síň. Dokonce přišli tři primátoři Českých Budějovic: Jaromír Talíř, Juraj Thoma a Jiří Svoboda. „Vidíte, že primátoři se střídají, ale Sýbek zůstává,“ podotkl Thoma po společném fotografování. Svého kamaráda přišel do galerie pozdravit též ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer. „Jardovy fotky nejenže zachycují emoce, ale jsou skutečně živé,“ upozornil.
Autor se od podzimu zotavuje po nemoci a na akci vše pojímal se svým osobitým humorem, ale dojetí úplně skrýt nedokázal. „Jsem sakra překvapenej, kolik vás přišlo. Moc mě to těší, i když sotva lezu. Já vám všem, vy potvory milovaný, děkuji. Fakt to myslím vážně,“ řekl při vernisáži svým typickým slovníkem. Výběr z jeho pábitelské mluvy, která je vtipná, originální a prozrazuje velkou lásku k lidem a životu, je do knížky vložen jako záložka. Na důkaz, že Jaroslav Sýbek vládne nejen obrazem, ale i slovem. To je unikátní kombinace, která z něj dělá nenahraditelnou legendu.
„Jeho snímky, zejména krajinného charakteru, které se pro své estetické kvality často ocitají na samé hranici novinářské a umělecké fotografie, patří nesporně do zlatého fondu četkařského archivu.“
Dušan Veselý, šéfredaktor Redakce obrazového zpravodajství ČTK v letech 1989–2008