Rodokmeny od mojedejiny.cz

Pachatel, nebo oběť? Hranice je někdy tenká

S ministryní Alenou Schillerovou vymýšlel, jak co nejvíce zjednodušit žádosti o kompenzační bonus pro podnikatele. S Martinem Kubou řídí Jihočeský kraj. Se svou ženou pak vedou účetní a daňovou firmu: ona se zabývá účetnictvím, on zastupuje lidi ve sporech s finančním úřadem. „Případy, které řeším, jsou těžké a neradostné, někdy dokonce končí tragicky,“ říká v rozhovoru pro časopis Barbar Tomáš Hajdušek.
Jan Štifter, foto: Milan Havlík
09. Srpen 2022 - 06:08

Je finančák férový úřad?

Jak kdy a také jaký odbor. Nejvíce sporů se objevuje v průběhu daňové kontroly. Někdy vidíme, že berňák nadužívá zajišťovacích příkazů. Zrovna jihočeský finanční úřad takhle ekonomicky zlikvidoval mého dlouholetého klienta – od roku 2013 se přeme a zatím jsme všechny soudy vyhráli, ale věc pořád není skončená.

O co jde?
Berňák tenkrát během několika hodin položil firmu, která fungovala dvacet let. Měl podezření, které soudy nakonec vyvrátily, a použil zajišťovací příkaz ve chvíli, kdy vůbec nemusel. Zajišťovák je potřebný argument, pokud proti vám stojí daňový podvodník s kufrem peněz, se kterým se právě chystá prchnout za oceán. V tu chvíli ho skutečně potřebujete chytil za ruku, vzít mu ten kufr a teprve až potom věc prošetřit. Ale bohužel tyto příkazy začaly být používány i proti běžným firmám, kde takové riziko nehrozí. A tak finanční úřad vytvořil spoustu smutných příběhů. Na druhou stranu ale musím Finanční správu pochválit, jak fungovala během pandemie – kompenzační bonusy šlapaly perfektně, tedy alespoň tři ze čtyř. Dávali jsme je dohromady s ministryní Alenou Schillerovou, podařilo se mi ji přesvědčit, aby živnostníci mohli žádat také e-mailem.

Bylo to složité jednání?

Paní ministryně se obávala možných podvodů.

Také tam v několika případech byly odhaleny.

V první vlně stát vyplatil 20 miliard korun a 60 procent žádostí přišlo mailem. Případy zneužití jsou naprosto okrajové – někdo se vydával za jinou osobu a jejím jménem žádal o finance, ale takových případů byly jenom jednotky. Celý systém výplaty tak lze hodnotit jedině pozitivně.

Zmiňujete tři bonusy ze čtyř. Proč?

U toho čtvrtého na přelomu let 2021 a 2022 jsem už pozoroval určité dupnutí na brzdu. Vše se začalo přísně prověřovat. Jako bychom najednou přestali lidem věřit. Pokud ale nepodváděli třikrát, proč by měli počtvrté jednat jinak? Jinak se chovaly především finanční úřady.

Je naděje, že peníze, které stát mezi lidi rozpustil, dostane někdy zpátky?

Pokud stát pomáhal cíleně podnikům, které jsou všeobecně zdravé a pouze čelily snížené poptávce v důsledku vládních epidemických opatření, pak tomu věřím. Podnikatelé obecně při normálních podmínkách od státu nic nečerpají, nic od státu nechtějí. OSVČ sice na daních moc nezaplatí, ale hradí sociální a zdravotní pojištění a nečerpají dávky. Tohle je skupina, kterou zdravý stát potřebuje a která se mu vyplácí. Tvoří ji silní a kreativní lidé – jejich podpora byla na místě.

Klientům, kteří mají problémy s finančním úřadem, se věnujete ve své praxi. Jaká byla geneze – proč právě tohle je vaše téma?

Vystudoval jsem Vysokou školu ekonomickou, fakultu řízení, obor automatizované systémy řízení. Jsem tedy ekonom a zároveň systémový analytik. Shodou okolností jsem se v polovině 90. let pohyboval v rámci jedné firmy v oblasti účetnictví a daní – a tak jsem složil zkoušky daňového poradce a od té doby je tohle můj svět.
Současně budujete kariéru politickou.

To vzniklo náhodou. Celý život se motám kolem fotbalu – a také jsem celý život doma v Katovicích u Strakonic. Už po skončení vysoké školy jsem začal pracovat ve výboru katovického fotbalového klubu. Nebyli jsme tehdy spokojení s tím, jak Katovice podporují sport, a tak jsme sestavili vlastní kandidátku. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V LETNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz