Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Podvědomě pořád hledám krásu

Život s fotkou je úžasný, říká Dana Vitásková, kterou většina lidí zná jako skvělou organizátorku a kurátorku, ale málokdo jako autorku. Od letošního léta je tomu jinak.
Alena Binterová, Foto: Dana Vitásková
04. Leden 2021 - 12:18

Když v roce 1990 vydalo nakladatelství FOTO MIDA, jehož duší je Dana Vitásková, monografii fotografické ikony Tarase Kuščynského, bylo to jako zjevení. Třicet let poté, jež lemovalo nejen dalších deset vysoce kvalitních monografií významných fotografů, ale také knihy o městech a památkách, výtvarné pohlednice a jiné originální počiny, přišel čas představit tuto ženu i jako osobitou fotografku.

Uvědomuju si, že přirozeně vytlačuju vše ošklivé a zlé. Nedokážu to zpracovávat. Moje psychika by mi například vůbec nedovolila fotit válku. Podvědomě pořád hledám krásu a nacházím ji hlavně v krajině a v lidech. Nejlépe to vystihuje citát Jiřího Suchého: Ten, kdo krásu nevidí, světu ji nepřidá,“ říká autorka, která pochází z Jeseníků, vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně a dlouho žila v Českých Budějovicích. Před pár lety s manželem Michalem Tůmou zakotvila v Benešově nad Černou.

NEDĚLNÍ FOTOGRAFKA

Dva roky tento proslulý fotograf svou ženu přemlouval, aby se ponořila i do svého vlastního archivu. Jako nakladatel byl naštěstí vytrvalý. Musel prokázat trpělivost, silnou vůli a pak ještě čelit skromnosti „nedělní fotografky“, jak Dana samu sebe označuje. Znamená to: žádná systematická ani cílevědomá umělecká kariéra, protože její prioritou byla rodina, děti a práce v kulturní sféře. Především organizování výstav a akcí, na něž lidé z Budějovic dosud rádi vzpomínají, protože ve své době byly zcela výjimečné. Stejně jako produkce nakladatelství FOTO MIDA, které vždy dbalo na vysokou úroveň polygrafického zpracování. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz