Rodokmeny od mojedejiny.cz

Protahuji se pomalu, aby to vypadalo těžší

Je mrštný jak had. Jeho pracovním nástrojem je i tenisová raketa. Prolézá jí a lidé mu tleskají. Ludvík Janíček Berousek, jediný tuzemský hadí muž, je doma na Šumavě. „Chtěl bych se zdokonalovat a zlepšovat. Přijít na to, čím bych se ještě mohl protáhnout,“ říká.
ALENA VOLFOVÁ
30. Leden 2023 - 08:09

Máte rád hady?

Popravdě hady v oblibě moc nemám.

Tak to bych nečekala.

Rodiče měli angažmá v zahraničních cirkusech a já jsem s nimi jako malý kluk hodně cestoval. Když mně bylo deset let, vystupovali ve Švýcarsku a v programu s nimi byl i hadí muž. Jeho číslo se mi líbilo, seznámil jsem se s ním a on se stal mým trenérem.

Co rodiče předváděli?

Maminka vystupovala s obručemi hula hoop, tatínek na vzdušných popruzích, byl vzdušný akrobat, a ještě oba předváděli drezuru ara papoušků. Teď už nevystupují. Jedna z mých sester – dvojče – je také vzdušná akrobatka.

Než jste se stal hadím mužem, zkoušel jste i jiná vystoupení?

Trénoval jsem žonglování, zkoušel jsem vystoupení s diabolem, ale ani jedno mě nebavilo. Když jsem byl malý, bál jsem se výšek. Naši mě chtěli naučit také nějaké vystoupení ve vzduchu, ale když jsem vylezl do výšky, rozklepala se mi noha a hned jsem musel dolů.

Za jak dlouho se z vás stal hadí muž?

V deseti jsem se začal učit s ruským trenérem a v jedenácti poprvé vystupoval.

Kde to bylo? Měl jste trému?

Bylo to v Itálii. Před vystoupením jsem byl nervózní, ale když jsem vstoupil do manéže, tréma ze mě spadla a bylo to v pohodě.

Je vám pětadvacet let. Máte ještě trenéra?

Já se cvičím sám. Snažím se pravidelně protahovat, abych neztuhnul a vylepšoval číslo. Trénuji od pondělí do pátku dvě hodiny denně, někdy i déle.

Jste disciplinovaný?

Cvičím pravidelně a snažím se dodržovat jídelníček, jíst tak, abych nepřibral, protože kdybych přibral, špatně by se mi protahovalo raketou a zalézalo do bedny.

Co tedy jíte?

Ovoce, zeleninu, maso, rýži, žádné fastfoody.

Protahování raketou a zalézání do bedny jsou vaše top čísla?

To je jedno číslo. Začnu tím, že vyskočím z černé mikiny, kterou mám na sobě, a předvádím krkolomné pozice. Pak mi přinesou tenisové rakety a já se jimi začnu protahovat. Někdy je jedna, někdy dvě nebo i tři. Ještě se protahuji takovou rourou. A na závěr vystoupení zalezu do bedny z plexiskla. Na výšku má 45 centimetrů, šířka je 56 centimetrů a vnitřek 45 centimetrů. Raketa je tenisová, dá se běžně koupit v obchodě.

Měříte si čas, za jak dlouho raketou prolezete?

To ne, já bych raketou prolezl rychle, ale snažím se jí protahovat pomalu, aby to vypadalo těžší. Chci, aby to protahování bylo pro lidi zajímavé, všelijak se u toho vrtím,aby se báli, že se tam zaseknu.

Stal se vám někdy nějaký úraz?

Třetím rokem vystupuji v hororovém cirkuse Ohana a tam se protahuji rourou. Prvně do ní dávám nohy, pak se ohnu dopředu a dám tam zbytek těla. Jednou jsem vystupoval bez trika a roura se na mě přilepila, nemohl jsem se přes ni dostat. Začal jsem se vrtět, až jsem ztratil balanc. Vystupuji na poměrně vysokém stole, aby na mě lidé viděli, a z něj jsem v té rouře spadnul na zem. Ostatní ke mně přiběhli, říkám, aby mě odnesli, že se nemůžu dostat ven. V zákulisí mě z roury dostávali.

Rozstřihli ji?

Ne, to jsem právě nechtěl, protože je vyrobená ze speciálního materiálu a takovou už bych nesehnal. Dostali mě z ní tak, že mě zepředu chytli za ruce a tahali ven, podíleli se na tom tři lidi.

Co to je hororový cirkus?

Není to klasický cirkus, je bez zvířat, na motivy hororových postav, vystupuje tam klaun Pennywise a baví lidi tak, že je uráží. Měl jsem tam například roli Jokera a pak jsem předváděl vzdušnou akrobacii na hrazdě a na vzdušných popruzích. Začíná to tak, že ležím ve vaně s vodou, vytáhnou mě do vzduchu a já létám na popruzích a opakovaně se vracím do vany. Koronavirová doba vystoupení omezila, ale letos už jsme vyjeli na turné, začali jsme v únoru v Milovicích.

Jaké máte „hadí“ ambice nebo vůbec umělecké?

Chtěl bych se zdokonalovat a zlepšovat v čísle hadího muže a přijít na to, čím bych se ještě mohl protáhnout. Do hadího vystoupení chci přidat vystoupení se stojkami.

V kolika letech odcházejí hadí muži do důchodu?

To se nedá přesně říct, je to různé. Chtěl bych vystupovat, co nejdéle to půjde, třeba do pětačtyřiceti. Snažím se udržovat ve formě, abych byl fit, mám ortopeda a maséra. Až budu starší nebo začnu mít problémy s klouby, tak s tím asi skončím. A pak bych se chtěl stát trenérem nebo instruktorem jógy anebo pilates.

Jak relaxujete kromě masáží?

Třeba doma u televize, strčím si nohu za hlavu a natáhnu se. Rád se směji, takže mám rád komedie, ale i životopisy. A filmy od Zdeňka Trošky. Ten byl v porotě soutěže Talent Star v Horní Suché, kde jsem se protáhl dvěma tenisovými raketami a vyhrál. Soutěžili zpěváci, tanečníci, artisti a kouzelníci. V porotě byl bývalý hadí muž Bob Divílek, který se začal věnovat kulturistice.

Ze soutěže vás znají ale i televizní diváci.

Byl jsem v show Česko Slovensko má talent v roce 2018, loni jsem vystupoval v pořadu Show Jana Krause a letos v lednu v pořadu Inkognito, kde VIP osobnosti hádají profese účinkujících. Pokládali mně otázky, já jsem odpovídal ano nebo ne a oni hádali moji profesi. A když dohádali, tak jsem tam vystoupil.

Uvádíte v dokumentech profesi hadí muž?

Dřív jsem psal hadí muž, ale divně na mě koukali, tak raději uvádím umělec.

 

Ludvík Janíček Berousek

Narodil se v Itálii, pochází napůl z umělecké cirkusové rodiny Berousků (osmá generace).

Bydlí v Klatovech.

Je jediným tuzemským hadím mužem.

Během čtrnácti let vystupoval téměř ve všech evropských zemích – v cirkusech (horor cirkus Ohana), divadlech, na firemních akcích, plesech, narozeninových oslavách.

Zúčastnil se sedmé řady Česko Slovensko má talent (2018), zvítězil v soutěži Talent Star v Horní Suché (2021), vystupoval např. v televizních pořadech Show Jana Krause (2021) nebo Inkognito (2022).