Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Showman jménem Prasopes

Pod občanským jménem Míra Císler ho znají kamarádi. Hudební fanoušci ale vědí, že jde o Prasopsa. Zvláštní přezdívka plzeňského zpěváka kapel, jako byl Požár mlýna či Tleskač. Dnes Prasopes dobývá pódia se skupinou Trautenberk, která se nechala inspirovat Krkonošskými pohádkami a hraje zvláštní hudební styl nazvaný tanzmetal.
Pavel Pechoušek
13. Březen 2019 - 11:08

Líný nebo vůbec špatný, bezcharakterní člověk, hanlivé označení jakéhokoli bulteriéra, to všechno je prasopes. Míro, proč tato přezdívka?

Milý Pavle, vážení spoluobčané! Řeknu vám pravdu. Nevím. Každopádně je bulteriér ohavné zvíře. Pravděpodobné však je, že jsem tento výraz využíval, používal a zneužíval tak často, že mi prostě zůstal.

Mohl jsi dopadnout hůř, znám i horší nadávky.

Jak říkáš, třeba takový magor, žumpa nebo znám i dívky s přezdívkami Prase nebo Pekáč.

Říkáš, že bulteriér je ohavný pes – nemáš rád psy?

Psy nejím. A nikdy jsme ani psa neměli. Neměl bych ani čas se o něj starat, stejně tak bych se nechtěl starat třeba o dům. Bulteriér je podle mne nehezký živočich a většinou je ošklivý i jejich páníček.

Nechceš dům ani psa. Jsi typické městské dítě?

Moji rodiče byli vesničané, ale já jsem už opravdový Slovan. Narodil jsem se na Slovanech v Plzni a žiju v Plzni dodnes. Jsem tedy spíš městské dítě, ale k vesnictví mám vřelý vztah.

Dnes bydlíš na Borech. Se svou dřívejší skupinou Tleskač jste dokonce vydali album Na předměstí Bory, kdy jste čtvrť oslavovali...

Ano, v současnosti jsem na Borech. Ne však v největším pavlačovém domě ve tvaru hvězdy. O tomto stavení pojednávala píseň Pavlačová story na předměstí Bory, kterou jsme hráli s Tleskačem. Chtěli jsme také upozornit na fakt, že Bory zakomponoval Josef Kajetán Tyl do národní hymny a pak tu umřel.

Skupina Tleskač skončila v roce 2013. Jak na tu dobu vzpomínáš? Ta kapela byla populární, prodali jste tisíce desek, hráli na největších festivalech v Čechách.

Je to tak. Tleskač ale nebyla moje první kapela. První byla středoškolská skupia ZZ práce (neboli Zatracená zkurvená práce), potom Smíšené pocity, Požár mlýna, Tleskač, Kníry a teď Trautenberk. Každá kapela měla svoje a na každou vzpomínám rád. Je dobrý, že to bylo pestrý, různý žánry, a že nemusim zpívat 35 let v kuse třeba Jede traktor, je to Zetor. Ta píseň se mi líbí, ale zpívat ji po dvoutisícípátý by mě nebavilo.

Pustíš si Tleskače? Pouštíš si vůbec svou muziku?

Svoje kapely si nepouštím, těch jsem si užil nebo užívám ve zkušebně nebo na pódiu, ale rád si poslechnu starý elpíčka na gramofonu. Hudební vkus se vytváří v pubertě, já jsem byl zasažený punkovým obdobím a přitahovala mne energie a živočišnost punkových umělců. Baví mě zahraniční i domácí punkový kapely, třeba Ramones, Toy Dolls, Bad Religion, Misfits a z domácích Jasná páka, Visací zámek, Pražský výběr, Abraxas, Bonpari a další. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč