Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Suchý plus

„Přišel mi k svátku gratulovat Olda a přinesl mi žlutej tulipán…“ Evergreen ze Semaforu byl už za minulého režimu na základní škole v čítankách. Šedesát tulipánů nebo jiných květů náleží Divadlu Semafor. Tolik mu bylo loni. Šedesát let, to je kus života… Života Jiřího Suchého.
ALENA VOLFOVÁ, FOTO: IRENA ZLÁMALOVÁ
15. Duben 2020 - 10:19

Vy jste Semafor a Semafor jste vy. Cítíte tu symbiózu?

Cítím ji v rozšířeném vydání: Suchý plus. Bez toho plus si nedovedu Semafor představit. Bez Jitky Molavcové, bez našeho herectva, bez naší kapely, bez techniky a kanceláře…

Jak jste slavili?

Hlásám všude, že jsem notorický neslavič, a tak i má odpověď na tuto otázku bude stručná. Slavili jsme představením Semafor má narozeniny, které v jakési slavnostnější verzi natočila taky Česká televize. Představení reprízujeme do konce této jubilejní sezóny.

Vzpomeňte, jak vlastně Tulipán vznikl?

Vznikl na objednávku různých funkcionářů, kteří mně chtěli pomoct, ale chyběl jim argument proti těm, kteří se nás snažili likvidovat jako divadlo bezideové a písničky jako Zlomil jsem ruku tetičce nebo Zastřelilo tele krávu považovali za zvrhlost, protože nevyjadřovaly vztah k tehdejšímu socialistickému současnu. V tom měli pravdu, nevyjadřovaly. A tak jsem dal našim zastáncům argument: Tulipán. Ihned se ocitl v čítankách a nebezpečí bylo zažehnáno.

Divadlo Semafor, to je satira i humor. Máte smysl pro humor i v soukromí?

S tou satirou si nejsem tak jist. Pravda, sem tam se dopustím drobnějšího satirického „šlehu“, ale dělat satiru, jaká byla v minulosti po nás vyžadována, to se mi nechtělo a jinou jsme dělat nesměli. A dnes, kdy se smí všechno, mě to prostě nebaví. Ale humor jako takový považuju za věc téměř posvátnou. Nevyhýbám se mu ani v soukromí.

Co vás zatím naposledy rozesmálo?

Nevím. Doufám totiž, že jsem se nerozesmál naposled.

A co vás naopak dokáže pěkně napružit? Působíte tak, že nic.

Ale jo. Některé vlastnosti mých bližních: mstivost, arogance, absence pokory, hulvátství, netolerance a ještě několik set dalších. Asi bych neřekl, že mě pěkně napruží, spíš mě zneklidňuje jejich pozvolný nárůst. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V JARNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji mj. na alza.cz

Předplatné můžete zakoupit na send.cz