Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ten, co točí Třinácté komnaty

Zatím posledním natočeným dokumentem režiséra Zdeňka Gawlika je Žalman aneb Naslouchám tichu Země. Lidské příběhy objevuje také jako režisér Třinácté komnaty. O svém vlastním osudu tvrdí, že by lidi možná nezajímal – a přitom je to příběh kluka, který něco chtěl, vytrval, přesvědčil a vítězí. Fotbalisty, který čte poezii. Jihočecha Zdeňka Gawlika.
Alena Volfová
13. Únor 2019 - 16:18

Žalman Pavel Lohonka prý odmítal nabídky od dokumentaristů a „klíč ke své duši“ otevřel až vám a scenáristovi Janu Hlaváčovi.

Za všechno může Pavlína Jíšová, která si ve své 13. komnatě, natáčené začátkem roku 2014, přála mít Žalmana. Tam jsem se s ním seznámil, a na rozdíl od absolutně bezprostřední Pavlíny, se kterou jsme si potykali při prvním setkání ani ne po patnácti minutách, jsme si s panem Lohonkou vykali. Jeho muziku jsem poslouchal už koncem 70. let jako student třeboňského gymnázia, tenkrát byl členem skupiny Minnesengři, a nepřešlo mě to ani v následujících desetiletích. Proto jsem ho oslovil s nápadem, pokusit se na námět alba Bělovláska, které vydali Minnesengři v roce 1980, napsat scénář hudební pohádky pro Českou televizi.

Povedlo se?

Sešli jsme se na jednom pražském koncertě kapely Žalman & spol., kam se dostavil i jeho dlouholetý životopisec Jan Hlaváč. Z pana Lohonky se pro mě stal Pavel. A následovalo mnoho hospodských setkání v této tříčlenné sestavě, během kterých jsme pracovali na scénáři, tedy v první fázi spíš na podrobném námětu. Ten jsme pak nabídli televizi, která ho sice neodmítla, ale ani nadšeně nepřijala. Takže tahle věc je dodnes otevřená.

Ale dokument Žalman aneb Naslouchám tichu Země je hotový.

V roce 2015 měl Pavel sedmdesátiny, řekli jsme si s Honzou Hlaváčem a Ivanou Sovišovou, mojí spolupracovnicí na některých dílech 13. komnaty, že nabídneme celovečerní dokument o Žalmanovi. Zájem ze strany televize byl nepoměrně větší, a nakonec rozhodlo, že se v roli koproducenta připojil Pavlův manažer Ivan Kurtev. Pak se ukázalo, že ty kulaté narozeniny se sice už stihnout nedají, ale věděli jsme, že v roce 2018 bude Žalman slavit padesáté výročí aktivního muzicírování, a k tomu datu jsme všechno směrovali. Film měl premiéru 3. května v pražském kině Aero.

Jak se vám tedy podařilo hudební legendu Žalmana přesvědčit, aby se vám otevřel?

Pavel je člověk přátelský, zároveň ale zpočátku dost opatrný, což je docela pochopitelné vzhledem k jeho zkušenostem. Na tom, že přistoupil na natáčení dokumentu o sobě, má velkou zásluhu Honza Hlaváč, jeho dlouholetý kamarád, se kterým jsme si skvěle sedli při spolupráci na scénáři. Takže pomalu, přesněji řečeno hodně pomalu, rostla i Pavlova důvěra ve mě. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!