Rodokmeny od mojedejiny.cz

Učil tělocvik i šití, teď starostuje už 29 let

Pavel Karpíšek – otec tří dcer, dvojnásobný dědeček, vášnivý sportovec a především člověk, který se pohybuje na politické scéně přes třicet let. Narodil se v Plzni, kde strávil ze svého života jen týden, a to v plzeňské porodnici. Svou práci zasvětil obci Vejprnice, ležící od Plzně skoro na dohled. Jak se mu podařilo proměnit obec o čtyřech a půl tisíci obyvatelích?
Lenka Štifterová
16. Srpen 2022 - 00:17

Ve Vejprnicích jste už ostřílený politik.

V obecním zastupitelstvu působím od roku 1990 a starostou mě poprvé zvolili v roce 1992. Tehdy jsem učil na základní škole a potřeboval doučit pololetí. Jako starosta naší obce jsem tedy nastoupil přesně 1. února roku 1993 – za rok to bude třicet let.

Co jste učil?

Vzhledem k tomu, že jsem byl vedený jako nepedagog, měl jsem vystudovanou techniku a do toho jsem hodně sportoval, učil jsem na druhém stupni oblíbené předměty studentů, jako jsou matematika, fyzika, pracovní výchova a tělocvik. Mimo jiné jsem měl v osmé třídě s děvčaty i šití. Což bylo trochu komplikované a s odstupem času i vlastně úsměvné.

To jste se ale musel stát starostou ve velmi mladém věku.

Ano, byl jsem nejmladším starostou v regionu. Řekl bych, že jsem tehdy byl i mezi nejmladšími v celé České republice. Bylo mi třiadvacet. Ani nebylo obvyklé, aby se někdo v tomto věku angažoval v takové funkci. Od té doby řídím Vejprnice, a to jen s malou pauzou – osm let jsem byl místostarostou, a to z jednoduchého důvodu. V té době jsem totiž působil jako radní na kraji a pak jsem byl také uvolněným předsedou výboru.

Letos vám končí funkční období. Jak ten příběh bude pokračovat?

Rád bych letos kandidoval ještě jednou. Některé věci je potřeba dotáhnout.

Představme si situaci, že někdo Vejprnice nezná – jak byste je stručně představil?

Vejprnice jsou starobylá obec s řadou významných rodáků a krásným barokním kostelem svatého Vojtěcha, kde letos proběhnou oslavy ke třísetletému výročí položení základního kamene. Za mě je to naprosto unikátní stavba s historií, která by se měla našim občanům, a nejen jim, připomínat. Přijeďte a uvidíte krásný kout naší země.

Když jste nastoupil v roce 1993 jako starosta, v jakém stavu obec vlastně byla?

V době, kdy jsem nastoupil jako starosta, tu byla poměrně zanedbaná infrastruktura. Nebyl všude vodovod, skoro nikde nebyla kanalizace, nebyl tady plyn, slabá elektřina. Mým prvním úkolem, který jsem si dal, bylo vybudovat dostatečně dobrou infrastrukturu.

Podařilo se?

Dnes jsme velmi dobře vybavená obec ve všech směrech. Vždycky jsme totiž měli filozofii, že bez ohledu na to, že jsme v blízkosti velkého města, nechceme, aby naši občané tady jen bydleli, chodili sem přespávat a za vším ostatním museli nutně dojíždět. Kladli jsme tedy vždy velký důraz i na to, aby naši občané měli i jiné využití, nebo chcete-li zábavu, než jen bydlení.

(...)

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V LETNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz