Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Uhelný vlak z Prahy do Barcelony nepotřebujeme

Před 32 lety nastupoval po vysoké škole do práce s nadějí, že bude řídit jednu z technicky nesložitějších technologií v zemi. To se mu povedlo, po třiceti letech dokonce dostal šanci řídit jadernou elektrárnu i manažersky. Podle ředitele Jaderné elektrárny Temelín Jana Krumla hraje jaderná energetika důležitou roli při ochraně životního prostředí. „Díky Temelínu se ročně nemusí spálit přibližně 14 miliónů tun uhlí a do ovzduší vypustit 12 milionů tun CO₂,“ říká v rozhovoru temelínský šéf Jan Kruml.
12. Červen 2019 - 09:42

V jaderné elektrárně Temelín působíte letos 32 let. Jak byste charakterizoval kluka, který tenkrát do elektrárny nastoupil?

Byl to mladík zapálený do techniky, který má velkou naději, že bude mít šanci podílet se na řízení jedné z technicky nejsložitějších technologií v zemi. Mísilo se ve mně těšení, nadšení, odpovědnost, ale i tréma a řada otázek. Naší obrovskou výhodu bylo to, že jsme nešli z jedné vody na čisto. Mohli jsme se učit od kolegů z Dukovan. Proto jsem zahájil kariéru v Dukovanech, kde jsem získal zkušenosti s řízením turbíny i reaktoru. Na Temelín jsem se pak vrátil v roce 1993 jako vedoucí reaktorového bloku. 

Temelínskou elektrárnu jste tedy spouštěl?

Spouštění jaderného bloku trvalo řadu měsíců. Obnášelo spoustu ověřování a zkoušek. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl být součástí týmu, který tímto složitým obdobím prošel. Byly to opravdu nezapomenutelné zážitky.

To jste ještě elektrárnu řídil z velína. Napadlo vás tehdy, že byste ji mohl řídit manažersky z ředitelny?

Pochopitelně že vůbec ne, i když už v průběhu spouštění elektrárny jsem velín opustil a zahájil manažerkou cestu v provozní části. Nakonec jsem prošel celou řadou útvarů a díky tomu jsem elektrárnu velmi dobře poznal. A to jsou neocenitelné zkušenosti, ze kterých mohu nyní ve své funkci čerpat.

V čem změnila vrcholová temelínská pozice váš život?

V soukromí to znamená, že si častěji přinesu práci domů ve své hlavě. Profesně je to jiná pozice, než byly ty předchozí. Už mnohem méně jde o běžné provozní aktivity, ale mnohem více o koncepce, strategie a práci s lidmi. Dát lidem cíl společného směřování a přesvědčit je, že to má smysl. Nesmí tedy chybět i trochu diplomacie uvnitř i vně firmy. Přitom se ale musíte opřít o rozsáhlé technické znalosti. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!