Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Věda a umění? Jen strany stejné mince

Jakub Zindulka sedí za obrazovkou počítače v kanceláři plzeňského divadla Dialog, které už několik let vede, a na protější stěně visí podobizna jeho tatínka. Podoba otce se synem je mimořádná a pořekadlo o jablku, které nepadá daleko od stromu, jako by se zde naplnilo dvojnásob. I když – mnoho nechybělo a rozhovor s hercem, režisérem a dramatikem Jakubem Zindulkou vůbec nemusel být o divadle, ale o světě čísel a rovnic.
Gabriela Špalková
11. Červenec 2019 - 14:27

Na řečnickou otázku, zda mohl být něčím jiným než hercem, dává překvapivou odpověď. A s nečekanou radostí si začne povídat o logice, abstraktním myšlení a číslech. Možností, o čem vést s Jakubem Zindulkou rozhovor, je limita funkce v nekonečnu…  Tak zpět k otázce, u které to celé začalo.

Mohl jste být něčím jiným než hercem?

Jako dítě jsem samozřejmě toužil po těch obvyklých věcech, jako být popelářem, parašutistou, kosmonautem nebo myslivcem a klaunem v cirkusu. Pak jsem také uvažoval o tom, že budu truhlářem. V těch dobách, kdy jsem já chodil do školy, nebylo docela obvyklé, že člověk mohl jít studovat. Můj starší bratr, který byl vynikající v matematice, se nedostal ani na střední školu a musel se vyučit ve tříletém učebním oboru bez maturity v tehdejších Elektrotechnických závodech Julia Fučíka silnoproudým elektrotechnikem. Takže jsem si říkal, že se na střední školu určitě ani já nedostanu.

Měl jste ale štěstí…

Dostal jsem se na brněnské gymnázium. Tam jsem začal se spolužáky s divadlem tak trochu koketovat. Ne že bych do divadla do té doby nechodil, samozřejmě jsem do něj chodil vždycky rád a od raného dětství – to jsem si nosil s sebou i polštářek, abych byl výš a viděl dobře na jeviště. Ale až na gymnáziu tak nějak vyplynulo, že bych divadlo chtěl dělat jako profesi. Ale také mi šla docela dobře matematika. Třeba deskriptivu jsem doslova miloval! Moje profesorka mě tehdy prosila, abych šel studovat matematiku, ale neposlechl jsem ji. Dnes, s odstupem času, si myslím, že v mém rozhodování hrála podstatnou roli i politická situace. Měl jsem tehdy pocit, že divadlo je ostrůvek takové skryté svobody. To mě lákalo.

Nelitoval jste někdy, že jste nedal přece jen přednost matematice?

Ne. Divadlo sice dokáže být velmi kruté, ale zároveň je to vzrušující a pestrá činnost, která zaručuje, že se nebudete nudit. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní speciál Barbara na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!