Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Vizionář. T.č. šťastný

Tomu označení se brání, ale objektivně je to tak. Českokrumlovský rodák a patriot Pavel Podruh přichází s nápady, které pracují s budoucností. A těsně po třicítce s nimi už sbírá prestižní ocenění.
Petra Vicková
29. Březen 2018 - 10:51

Pavle, co je ve vašem životě teď aktuální, čím pracovně žijete?

Třetím rokem kormidluji tým skvělých lidí projektu Český ostrovní dům, který se zaměřuje na soběstačnost, sdílení a možnosti budoucího bydlení. Kromě toho jsem uprostřed vývoje velice zajímavého produktu bateriového úložiště. Věřím, že by to mohlo spoustu věcí v naší energetice, tak jak ji známe dnes, rozhýbat. A když ne, tak se o to alespoň pokusím. No a podobně intenzivní vývoj probíhá na speciálním systému řízení maximalizující soběstačnost budov. Na trhu nyní také chybí a je ho potřeba. Zrovna jsem měl také tu čest potkat jednoho z architektů společnosti Space X Elona Muska. Jednalo se o představení nápadu, který v hlavě nosím už nějakou dobu. Tak uvidíme, třeba ještě něco do toho soupisu přidám (smích).

Mohl byste být konkrétnější? Bateriové úložiště – rozumím správně, že by domy měly cosi jako zásobárnu energie?

Jasně, rozumíte přesně. Dokonce by ji lidé mohli sdílet se svým okolím, sousedy, se svým obchodníkem s energií. Je zajímavé potkávat vůdčí osobnosti energetiky v České republice. Většinou si rozumím více s těmi, kteří realisticky usilují o přechod na obnovitelné zdroje a postupný odsun uhlí na vedlejší kolej. Spousta lidí vidí cestu právě v bateriích, ale rozhodně se nejedná o žádný čistý ideál, jen krok k lepšímu. Každý den vycházejí články o nových revolučních bateriích, které změní svět, ale kde jsou? Lidem chybí motivace si je pořídit, systém na to není připravený. Proto v našem případě o žádné revoluci mluvit nechci. Jednoduše jsem spolu s dalšími třemi lidmi přišel na pár technických vychytávek, které by mohly ulehčit nástup baterií do domácností. Zároveň, a to je velice důležité, k nim připravujeme životaschopný obchodní model tak, aby to lidem dávalo finanční výhodu. Více už asi zatím nemůžu prásknout, třeba příště. 

Chcete říct více o nápadu, který jste na schůzce s členem týmu Elona Muska projednával?

Když jsem koukal v přímém přenosu na start Falcon Heavy, říkal jsem si: Zabýváš se soběstačnými domy, organizuješ Český ostrovní dům a jeho velkou architektonickou soutěž, co víc soběstačného může být než baráky na jiné planetě? Den po tom jsem to jen plácnul na schůzce s kolegou, s nímž děláme tu baterii, a ten se následující týden na lyžích náhodou seznámil s člověkem ze Space X. A najednou s ním jdeme probírat můj nápad na celosvětový generátor idejí v oblasti vesmírné architektury. Má to už i jméno a všechny náležitosti, ale co já vím, třeba je to totálně mimo. Baví mě se nelimitovat, když už nic, tak potkám zajímavého člověka s fantastickou prací. Zážitek. (...)

...CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!