
Všechno jsem dělal celým člověkem
„Práce se dřevem pro mne od začátku byla výzva. Přemoci ho. Dřevo se brání. Každé jinak – tvrdší víc, měkčí méně,“ říká. Stojíme uprostřed jeho dílny, která voní dřevem, a všechno je tu pokryté jemným bělavým prachem z pilin.
Karel Tittl žije ve Velharticích a tři desítky let se věnuje řezbářství. Je spoluautorem jednoho z největších mechanických betlémů u nás, ten je umístěn v Muzeu Šumavy v Sušici, a vytvořil i skříňový betlém pro papeže. Betlémy tvoří hlavní část jeho práce. Vedle nich se ale věnuje také vyřezávání postav světců.„V poslední době si od nich potřebuji odpočinout, a tak dělám i jiné věci. Nejvíc mě teď lákají mísy. Když je v ní suk, to je opravdu velká výzva!“ říká.
NENÍ NAD LÍPU
V obecném povědomí patří k řezbářům lipové dřevo. Ani Karel Tittl není výjimkou: z lípy řeže nejčastěji. Ale kromě zkamenělého stromu se podle něj dá vyřezávat z jakéhokoli dřeva. Jen je zapotřebí mít správné nástroje. On sám má asi sto padesát dlát na měkké dřevo. Kdyby chtěl vyřezávat z tvrdého, těmito nástroji by to nešlo. A protože jedno dláto stojí kolem dvou tisíc, nakoupit dalších sto padesát by mu prý doma neprošlo.
„Krásně se pracuje s mahagonem nebo s africkými dřevinami. Ale tahle dřeva mají úplně jiné silice než ta česká, a tím pádem dostávají zabrat průdušky. I když pracujete s respirátorem,“ přemítá a hned se zase vrátí k lípě: „Její největší výhodou je, že je rychle rostlá a nemá letokruhy.“
Němečtí řezbáři, kteří žili na šumavských kopcích po staletí, ovšem s lípou nepracovali. A tak tu dodnes najdete postavy Ježíše Krista vyřezané ze smrku, protože v okolních lesích vhodnější dřevo nebylo. Polámané se dostávají do dílny Karla Tittla a jeho úkolem je vrátit jim zašlou krásu. „Se smrkem je ten problém, že má letokruhy. To znamená, že se tam střídá měkčí letní dřevo s tvrdším zimním. A to se pak těžko dělá hlavně obličej,“ vysvětluje.
Vyřezávat postavy světců ovšem není složité jen kvůli materiálu, s nímž řezbář pracuje. Je nezbytné, aby měl i dostatečné vědomosti o konkrétní postavě. „Například jen svatých Josefů je třináct druhů. Takže pokud přijde zákazník a chce konkrétní figuru, musíme si ujasnit, jakou přesně. Světci také mají své nezbytné atributy, od nichž není možné ustupovat,“ rozkrývá Karel Tittl práci řezbáře. (...)
... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR
Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!
Předplatné můžete zakoupit na send.cz