Rodokmeny od mojedejiny.cz

Začínám pociťovat jihočeskou identitu

V létě roku 2020 podnikl cestovatel Ladislav Zibura okružní jízdu po Čechách a Moravě. S dvěma hlavními cíli: Co nejvíc mluvit s lidmi a dokázat, že nejen ve světě, ale i u nás číhá dobrodružství na každém kroku. Tak vznikla kniha Prázdniny v Česku, která je jeho pátou – a nejdelší ze všech.
Alena Binterová, Foto: Archiv Ladislava Zibury
12. Červenec 2022 - 05:35

Knížku Prázdniny v Česku jste vydal loni na podzim a už máte za sebou řadu setkání se čtenáři a diváky v sálech. Jaké sklízíte ohlasy?

Trochu jsem se bál, že to lidem přijde jako málo exotický námět. Psát cestopis o vlastní zemi, kterou přece každý zná, je poněkud kuriózní. Snažil jsem se ale vybírat místa, která nejsou úplně známá – a věřím, že i když má někdo Česko hodně procestované, najde mnohé, co ho překvapí. Mám velkou radost z každého člověka, kterého přečtení mé knížky inspirovalo k nějakému výletu. Té o Česku jsem věnoval nejvíc času, je nejdelší a obsahuje nejvíc faktů ze všech mých knih, protože jsem se snažil do ní dostat také historické události a souvislosti. Na faktické správnosti jsem si dal záležet, proto jsem spolupracoval s historiky a autorizoval pasáže s lidmi, jejichž vyprávění jsem chtěl použít. Byl jsem velice nervózní, jak lidé tuto knížku přijmou. Zatím se podle ohlasů jeví, že dobře. Kombinace zajímavostí o rodné zemi, svobodného cestování, humoru a mozaiky rázovitých českých postaviček je podle mě čtenářsky ohromně vděčná.

Působí to na mě tak, že lidé mají rádi svůj domov a potěší je, když o něm mohou vyprávět. Zaznamenal jste řadu milých setkání.

Mám zkušenost, že když někam přijedu a projevím upřímný zájem, tak se místní obyvatelé se mnou rádi baví a ochotně mi svůj region ukážou. Ptám se jich, na co jsou ve svém okolí hrdí, a zjišťuju, že tuto otázku neslýchají často. To jejich zaujetí mě baví nejvíc – bylo opravdu pozoruhodné sledovat jejich reakce! Volali svým známým a posílali si mě mezi sebou od stavení ke stavení, abych se dozvěděl co nejvíc o tom, kde žijí. Nejčastěji jsem se takto vyptával na návsích a v hospodách, tam mají lidi dost času. A taky se rád dávám do řeči se zaměstnanci čerpacích stanic. Otázka, co je tady v okolí pěkného, je vždycky mile překvapí – na to se jich prý nikdo neptá.

Předtím jste často putoval světem. Můžete porovnat, jaký vztah ke své zemi mají Češi a Moravané?

Když jsem v knížkách o svých cestách stopem a pěšky po zahraničí psal o tom, že mě k sobě lidé zvali, aby mě pohostili, a dokonce mě nechávali u sebe přespat, říkali mi známí: To by se ti u nás nikdy nestalo. Ale spletli se, nakonec jsem totiž s podobnými zážitky procestoval i Česko. Bavil jsem se s lidmi, kteří vůbec nevěděli, co dělám, přesto byli vstřícní a nápomocní. Došel jsem k závěru, že silné národní uvědomění, které u nás vzniklo v dobách národního obrození, v lidech pořád zůstává. Láska k vlasti byla pěstovaná i za první republiky, připomínají ji různé pamětní desky, stromy. Bohužel za socialismu byla ta kontinuita násilně přetržená, ale teď už podle mě zase doba „zdravému národovectví“ přeje. Moc mě těší, že vidím rodiče s dětmi, kteří se vydávají na místa spojená s velkými historickými událostmi.

Potkat gentlemansky oděného cestovatele v legračním autě bylo pro turisty určitě zážitkem. Proč jste zvolil tento styl?

Tentokrát jsem poprvé absolvoval cestu vlastním autem. Po pečlivém hledání mi jako ideální vyšel bílý Nissan Cube, který vypadá jako pojízdný vtip a na našich silnicích jich jezdí velmi málo. Ještě jsem pro něj sehnal SPZ s nápisem PROMINTE, aby působil co nejvíc přátelsky. Chtěl jsem dodržet eleganci českých cestovatelů, proto jsem si oblékl košili, kraťasy a na hlavu nasadil tropickou přilbu jako Emil Holub. Auto bylo v covidové době nejpraktičtější, navíc mi umožnilo udělat okružní jízdu po celé zemi a zajet i do odlehlých končin, abych mohl psát o málo známých místech. Krajským městům jsem se – kromě Českých Budějovic – úplně vyhnul. Dlužno říci, že mi to poradil i učitel v autoškole. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V LETNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz